ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Щасливий випадок
УРОК 7. Нотатки мандрівника.
Як довідатися про минуле?
Мета
- дослідити, що люди можуть зробити, аби довідатися про минуле;
- збагачувати активний словник дітей відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність;
- розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до історії України, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- ділиться власними враженнями від побаченого, почутого;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- розуміє, як можна довідатися про минуле і що є історичним джерелом;
- аналізує за поданим планом історичну річ;
- презентує результат творчої роботи.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Кольорове привітання”, “Нотатки мандрівника”, “Досліди”, “Домалюй”;
- конструктор “Лего”;
- торбинка з предметами.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
“Кольорове привітання” (див. роздруківку “Кольорове привітання”). Сьогодні чудовий день. У всіх гарний настрій. Пропоную привітатися, а як саме, нам підкажуть кольорові цеглинки “Лего”.
|
Методичні порадиВиконувати цю вправу можна в колі або за партами. Для того, щоб учні не перепитували, що позначає певний колір, приготуйте роздруківку, де буде записано значення кожного кольору. За бажання можна доповнити кольори цеглинок і придумати для них привітання. Запитайте дітей, чи всі кольори з “Лего” використані. Запропонуйте придумати привітання до цих кольорів. |
2 |
Вправа “Башточка настрою”. Оберіть цеглинку такого кольору, який у вас зараз настрій. Теплі кольори (червоний, жовтий, помаранчевий) — гарний настрій; холодні кольори (синій, блакитний, зелений) — сумний настрій. Побудуємо башточку настрою. Ви маєте по черзі прикріплювати цеглинки одна до одної і коментувати свій вибір: “Я вибрав/вибрала цеглинку … кольору, бо в мене … настрій”.
|
3 |
“Продовж речення”. У кумедних жевжиків є чудовий транспортний засіб — жевжоліт. А якби у вас була можливість здійснити подорож за допомогою машини часу, куди ви хотіли б вирушити? Чому? Продовжте речення: За допомогою машини часу я хотів би / хотіла би опинитися ...
Смартфон (з англ. smart — розумний, phone — телефон) — удосконалений мобільний телефон. Він потужний і багатофункціональний, за своїми можливостями наближається до комп’ютера. Завдяки цьому смартфон може працювати з додатками, спеціальними програмами, які власне й виконують різноманітні функції — малюють, рахують, дають змогу слухати музику, дивитися фільми, стежити за спортивними змаганнями, користуватися банківською карткою тощо.
Ми також візьмемо в подорож смартфони (див. роздруківку “Нотатки мандрівника”) — вони допоможуть нам писати нотатки й повідомляти своїм рідним і друзям про те, що цікавого ми побачили в подорожі протягом місяця. |
2. Повідомлення теми уроку
|
Сьогодні ми продовжимо подорож у часі. Разом із жевжиками знову поринемо в минуле. Дізнаємося, як можна довідатися про минуле. |
3. Робота над матеріалом уроку
1 |
Вправа “Розшифруй” (зош. с. 21, завд. 1).
Історія
|
2 |
Вправа “Віднови прислів’я” (підр. с. 48, завд. 1). Від палеонтологів жевжики почули прислів’я. Відновіть його і поясніть зміст.
|
3 |
Вправа “Поєднай” (зош. с. 21, завд. 3). А зараз перевірте свої знання з історії. З’єднайте лініями імена історичних постатей з їх описами й портретами.
|
4 |
Способи вивчення минулого (підр. с. 48, завд. 2). Діти розмірковували, як дізнатися про минуле. Визначте, хто з дітей як відповів.
|
5 |
Вправа “Досліди” (див. роздруківку “Досліди”). Розгляньте зображення старовинних предметів і розкажіть, про які факти минулого вони можуть свідчити. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4. Фізкультхвилинка з інопланетянами “Alien dance”
|
Подорожуючи на машині часу, ми з вами можемо потрапити не тільки в минуле, а й у майбутнє. А ще можемо зустріти інопланетян. Підготуймося до такої зустрічі. Вивчимо інопланетні танцювальні рухи. |
5. Робота з історичними джерелами
1 |
Вправа “Послідовність” (підр. с. 49, завд. 6). Вивчаючи історичні джерела, треба бути дуже уважними, щоб не припуститися помилок.
|
2 |
Вправа “Чарівна торбинка”. У нашій машині часу я знайшла ось таку чарівну торбинку. У ній лежать різні предмети. Ви маєте опустити руку в торбинку і, не дивлячись на предмет, упізнати його. Потім дістати цей предмет із торбинки й усім показати. Решта учнів має пояснити, що цей предмет може розповісти про минуле. Для розповіді скористуйтеся запитаннями:
|
Методичні порадиУ торбинці можуть бути різноманітні старовинні предмети, залежно від підготовки та інтересів конкретних дітей (наприклад, старовинне фото, давня монета чи купюра, лупа, дерев’яний ґудзик, намисто, глиняний свищик, чорнильна ручка, вишитий рушник тощо). Запитайте дітей, який предмет, на їхню думку, зайвий і чому? (Лупа — вона лише допомагає збільшувати предмети). Які стародавні предмети є у вашій сім’ї? Один із варіантів виконання цієї вправи — об’єднати дітей у групи. Хтось один із групи витягне предмет із торбинки і принесе у свою групу для обговорення. Після цього група презентує свій предмет. |
3 |
Робота над легендою (підр. с. 49, завд. 5).
Хлопчик Руслан познайомився зі своєю одноліткою Богданою. Дівчинка розповіла йому легенду. Уважно прочитайте розповідь дівчинки.
|
4 |
Перегляд мультфільму “Моя країна — Україна. Кривий Ріг”.
|
5 |
Вправа “Домалюй” (див. роздруківку “Домалюй”). Відтворіть історичну знахідку жевжиків на території України, симетрично домалювавши її по клітинках.
Створіть по клітинках малюнок посуду в українському стилі. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
6. Гра “Детективи”
|
Об’єднайтеся в пари і впродовж 5 хвилин знайдіть у класі й запишіть назви предметів, які в майбутньому можуть стати історичними джерелами. Далі об’єднайтеся із сусідньою парою в четвірку. Порівняйте та обговоріть результати дослідження. Чи є у ваших списках однакові предмети? Після цього обговоримо результати досліджень усі разом. |
Методичні порадиЦю гру проводять за методикою “Два – чотири – всі разом”. Спочатку діти об’єднуються в пари і впродовж обмеженого часу мають знайти у класі й записати назви предметів, які в майбутньому можуть стати історичними джерелами. Потім об’єднуються у четвірки, обговорюють результати і визначають однакові предмети у списку. Далі відбувається колективне обговорення. |
7. Підсумок уроку
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “Смс-повідомлення”.
Пропоную вам написати смс-повідомлення своїм друзям чи рідним про те, що нового й цікавого ви дізналися з нашої сьогоднішньої подорожі. Хочу нагадати, що смс — це коротке текстове повідомлення. Довжина повідомлення не може перевищувати 70 знаків, пробіли також враховуються. Зазвичай смс надходять абоненту протягом 10 секунд. |
Методичні порадиПротягом місяця педагог роздруковує дітям сторінки роздруківки “Нотатки мандрівника”, де діти коротко пишуть про що дізналися, де побували, які в них враження від подорожі, які плани надалі тощо. Так протягом місяця вони зберуть сторінки для маленької книжечки про подорож у минуле. Читати далі |
|
|
8. Домашнє завдання
|
Попрацюйте з історичними джерелами, які є у вас вдома. Дайте відповіді на запитання й заповніть таблицю. (зош. с. 21, завд. 2). |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |