ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Щасливий випадок
УРОК 8. Багатства надр України.
Як довідатися про минуле?
Мета
- ознайомити дітей із професіями геолога, шахтаря;
- формувати розуміння понять “гірська порода”, “корисні копалини”;
- ознайомити з найпоширенішими гірськими породами, з їх різноманітністю в природі;
- розширити знання про корисні копалини України;
- закріпити вміння списувати з друкованого тексту, вставляючи пропущені букви;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати пізнавальний інтерес, самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- ділиться власними враженнями від побаченого, почутого;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- знає, що вивчає геологія, хто такий геолог;
- знає, як утворилися гірські породи;
- знає властивості корисних копалин;
- уміє працювати з мапою корисних копалин України, з контурною мапою.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- колекція корисних копалин;
- лупи, склянки з водою, насіння рослин для гри “Геологи”;
- роздруківки “Знайди спільне”, “Розшифруй”, “Вірш про геологів”, “Інструменти геолога”, “Хмара слів”, “Розпізнай”, “Списування з друкованого тексту”, “Мапа паливних корисних копалин”, “Нотатки мандрівника”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Привітання “Веселе рукостискання”. |
Методичні порадиДіти об’єднуються в пари, стають одне навпроти одного, кажуть: “Доброго ранку!”. Торкаються долонями обох рук із сусідом/сусідкою. Потім по черзі торкаються однойменних пальців свого сусіда, висловлюючи побажання на кожен дотик, починаючи з великого пальця. Вітання завершується рукостисканням і словами: “Успіхів тобі!”. |
2 |
Вправа “Крісло автора”. Усі охочі розповідають, як розпочався їхній ранок, що цікавого бачили, ідучи до школи. |
2. Повідомлення теми уроку
1 |
Вправа “Знайди спільне” (див. роздруківку “Знайди спільне”). Розгляньте світлини й поміркуйте, що їх об’єднує.
|
2 |
Вправа “Розшифруй” (див. роздруківку “Розшифруй”). А зараз дізнаймося, з ким будемо подорожувати. Розшифруйте слово за ключем. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3 |
Повідомлення теми. Сьогодні в нас незвичайний урок. Ми спробуємо стати справжніми дослідниками корисних копалин, дізнаємося, хто такий геолог і що вивчає наука геологія. Дізнаємося, чим багаті надра України. |
3. Ознайомлення з професією геолог
1 |
Читання вірша С. Жупанина “Геологи” (див. роздруківку “Вірш про геологів”).
Геологія — наука, що вивчає будову Землі, її склад, походження і розвиток. Геолог — це фахівець, який досліджує нові землі у пошуках корисних копалин, вивчає особливості й багатства надр Землі. |
2 |
Робота з малюнком (див. роздруківку “Інструменти геолога”).
|
3 |
Перегляд мультфільму “Це наше і це твоє. Найбільша гіпсова печера”. Запитання після перегляду:
|
4. Гірські породи і корисні копалини
1 |
Проблемні запитання.
Відповіді на ці запитання ми можемо знайти, переглянувши фільм. |
2 |
Перегляд навчального фільму “Гірські породи”. |
3 |
Вправа “Читання з позначками” (зош. с. 22, завд. 1). Прочитайте текст. Біля кожного факту поставте відповідний знак. |
4 |
Робота з хмарою слів (див. роздруківку “Хмара слів”). Випишіть із хмари слів назви гірських порід, розділивши їх на склади для переносу. |
5 |
Вправа “Розпізнай” (див. роздруківку “Розпізнай”).
|
6 |
Списування з друкованого тексту (див. роздруківку “Списування з друкованого тексту”). Прочитайте вірш. Спишіть, вставляючи пропущені букви. Шахтар — професія складна, д..тина кожна знає.
|
7 |
Вправа “Постав запитання” (підр. с. 50, завд. 7). Тетянка розповіла в класі, що її дідусь довго працював на шахті. Сашко запропонував взяти в нього інтерв’ю. Як ви думаєте, які запитання підготували діти для бесіди. Озвучте їх.
|
8 |
Перегляд мультфільму “Це наше і це твоє. Вугілля — наше природне багатство”.
|
5. Фізкультхвилинка
6. Робота з мапою "Корисні копалини"
1 |
Робота з мапою "Паливні корисні копалини" (див. роздруківку “Мапа паливних корисних копалин”). Місця, де корисні копалини залягають у кількості, достатній для промислового видобутку, називають родовищами. Родовища корисних копалин позначають на географічній мапі за допомогою умовних знаків. Кожна корисна копалина має свій умовний знак.
|
2 |
Робота з контурною мапою (зош. с. 22, завд. 3, зош. с. 32-33). Позначте на контурній мапі України місця, де добувають корисні копалини: кам’яне вугілля, нафту, природний газ. |
Методичні порадиДо цього діти, працюючи з контурною мапою, зафарбовували певні області кольоровими олівцями. Тепер вони мають позначити корисні копалини. Поясніть учням, що і в якій послідовності треба робити. Зверніть увагу на охайне виконання роботи. Читати далі |
7. Практична робота. Дослідження властивостей корисних копалин
1 |
Робота за зразком у підручнику (підр. с. 50, завд. 8). Дослідіть властивості корисних копалин, які є у шкільній колекції. Результати дослідження подайте у вигляді таблиці за зразком.
|
2 |
Робота з колекцією корисних копалин. Кожна група досліджує за планом певну корисну копалину за допомогою лупи і склянки з водою. Усі дослідження фіксують у таблиці, що є в зошиті (с. 22, завд. 2). Потім кожна група презентує свою корисну копалину. А інші групи мають записати її властивості за планом.
|
3 |
Обговорення результатів роботи груп. 1 група — (Граніт твердий, складається з різнокольорових зернинок: рожевих, сірих, жовтих, не має запаху, важчий за воду, використовують на будівництві.)
Граніт неоднорідний, складається з різних мінералів. Рожеві, червоні й сірі зернини у складі граніту — це польовий шпат, білі й жовті — кварц, блискучі — слюда. 2 група — (Кам’яне вугілля тверде, темного кольору, блискуче, не має запаху, важче за воду, дуже гарно горить, дає тепло.) Молодці, але щоб потрапити до наших осель і зробити їх теплими й затишними, вугілля проходить довгий шлях. Видобувають його з-під землі мужні й сильні люди — шахтарі. 3 група — (Нафта, темного кольору, не блискуча, легша за воду, з неї виготовляють пальне.)
|
Методичні порадиКлас може поділитися на стільки груп, скільки зразків корисних копалин є у вашій шкільній колекції. Якщо ж такої можливості немає, то проведіть дослідження колективно, а результати досліджень запишіть у зошити. |
8. Узагальнення дослідницької діяльності
|
|
9. Екологічна гра “Геологи”
Методичні порадиУ класі на підлозі (місце обмежене) розсипати горіхи, каштани, жолуді, мушлі тощо. Домовтеся, яку корисну копалину символізує кожна річ. Учні об’єднуються у групи по 3-4 дитини. Кожна група обирає одну конкретну “корисну копалину” (наприклад: 1 — вугілля — горіхи, 2 — граніт — каштани, 3 — вапняк — мушлі…). Читати далі |
|
|
Висновок Корисні копалини охороняються законом. В Україні зводять багато будинків, заводів. На все потрібно багато піску, глини, вапняку. Щоб виготовити машини, потрібні сталь, чавун, мідь. Їх виплавляють із залізної руди. Для опалення заводів, будинків потрібне паливо: нафта, кам’яне вугілля, торф, газ. Корисні копалини не поновлюються. Тому ми з вами маємо піклуватися про збереження корисних копалин для майбутнього, добувати їх розумно. Поміркуймо, як саме. |
10. Підсумок уроку
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “Смс-повідомлення”. Пропоную вам написати смс-повідомлення своїм друзям чи рідним про те, що нового й цікавого ви дізналися з нашої сьогоднішньої подорожі. |
11. Домашнє завдання
|
Запропонуйте дітям створити власну колекцію гірських порід своєї місцевості. |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |