ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Білі кристали

УРОК 9. Знайомтеся: Донеччина.
Що буде, коли я виросту?

Мета

  • продовжити знайомити дітей із містами та областями України;
  • навчити знаходити Донецьку область на мапі України;
  • ознайомити із символами Донецької області;
  • дослідити корисні копалини Донеччини;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • розв’язує життєві задачі математичного змісту;
  • уміє працювати з адміністративною мапою України та контурною мапою;
  • знає, які корисні копалини видобувають на Донеччині;
  • експериментує, робить висновки.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання-сюрприз.

Привітайтеся одне з одним. Але спробуйте зробити це не словами, а за допомогою міміки та жестів. Вітаючись, передайте свій гарний настрій сусіду/сусідці.

Методичні поради

Привітання можна проводити “ланцюжком” і в колі, і за партами. Привітайтеся першими, подаруйте свою усмішку, за допомогою жестів покажіть сердечко, лайк, намалюйте у повітрі сонечко, квіточку тощо. Запропонуйте дітям придумати якомога більше незвичайних привітань-сюрпризів. Разом з ними спробуйте здогадатися, які привітання-сюрпризи вони передали одне одному.

2

Гра “Так — ні”.

Поміркуйте, істинні чи хибні твердження ви зараз почуєте.

  • Корисні копалини відшукують археологи.
  • Жовтень — другий місяць осені.
  • Запасів корисних копалин стає дедалі більше.
  • Кам’яна сіль — корисна копалина.
  • Сіль видобувають у шахтах.
  • На смак сіль гірка.

Методичні поради

Виконуючи цю гру, скористайтеся конструктором “Лего”.

Варіант 1. Діти використовують цеглинки червоного й зеленого кольорів. Якщо вони згодні з твердженням, то піднімають вгору червону цеглинку. Якщо не згодні, піднімають зелену цеглинку і дають пояснення.

Варіант 2. Діти беруть цеглинки будь-яких кольорів. Якщо вони згодні з твердженням, то підкидають цеглинку вгору. Якщо не згодні, тримають цеглинку в руках і дають пояснення.

  • Чи були твердження, правдивість яких викликала у вас сумніви?
  • Які твердження вас здивували?

2. Повідомлення теми уроку

 

Сьогодні разом із жевжиками ми продовжимо цікаву подорож Україною. А до якої області потрапимо і яке незвичайне завдання чекає на жевжиків ми дізнаємося, коли прочитаємо уривок “Білі кристали”.

3. Робота над уривком “Білі кристали”

1

Читання з передбаченням (підр. с. 52).

Методичні поради

Передбачення — припущення про те, що може трапитися на основі того, що відомо, виявлено, усвідомлено.

Читати далі

  • Як ви думаєте, про що може розповідатися в тексті, який має заголовок “Білі кристали”?

Учитель читає текст до слів: “Якісь кристали…”.

  • Куди прилетіли жевжики?
  • Чи зрозуміли вони, які кристали їм треба шукати?
  • Як розвиватимуться події далі?

Учитель читає далі до слів: “Блискавка була спантеличена”.

  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Як ви думаєте, чому Блискавка розгубилась?
  • Що буде далі?

Учитель читає далі до слів: “Доведеться…”.

  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Як жевжики зрозуміли, що не виконали завдання?
  • Як ви думаєте, що буде далі?

Учитель дочитує текст до кінця.

  • Чи справдилися ваші передбачення? Що допомагало їх робити?

2

Відповіді на запитання за змістом тексту.

  • Чому в жевжиків виникли труднощі зі знахідкою?
  • Як ви думаєте, чому скриня обрала за знахідку сіль, а не цукор?
  • Розкажіть, як змінювалися емоції жевжиків під час описаних подій.
  • А які емоції були у вас під час слухання уривку? Чи змінювалися вони? Чому?

3

Вправа “Намалюй” (зош. с. 23, завд. 1).

Який епізод твору вас найбільше вразив/схвилював? Поміркуйте, що має бути на ілюстрації до цього епізоду, щоб його можна було впізнати, і намалюйте. Перекажіть обраний уривок.

4. Робота у зошиті

1

Вправа “Математична піца” (зош. с. 23, завд. 2).

  • Де жевжики знайшли сіль?
  • Як називається смачна страва, яку можна скуштувати в піцерії?

Ірина, Марина і Петро замовили в піцерії дві піци. Розділіть їх так, щоб кожен із друзів отримав однакову кількість шматочків.

2

Вправа “Дай пораду” (зош. с. 23, завд. 3).

Іринці дуже смакує піца. Вона сказала своїм друзям, що їстиме її щодня. Чи схвалюєте ви такі наміри дівчинки? Чому? Дайте пораду Ірині.

3

Поради щодо правильного харчування (зош. с. 23, завд. 4).

Прочитайте поради щодо правильного харчування. Поставте + біля тих, яких ви дотримуєтеся.

5. Віртуальна подорож Донеччиною

1

Робота з мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Розгляньте мапу України. Знайдіть на ній Донецьку область.
  • З якими областями вона межує?
  • У якій частині України вона розташована?

Донецька область розташована в південно-східній частині України. На сході її кордони частково збігаються з державними кордонами України. На півдні область омивається водами Азовського моря. Протяжність області з півночі на південь — 240 км, із заходу на схід — 170 км. Площа — 26,5 тис. кв. км, або 4,4 % території України.

Донецька область є найбільшою з областей України за кількістю населення. В області є дивовижні місця та цілющі родовища. Лікувальне значення мають Слов’янські солоні озера та джерела мінеральних вод. Унікальні природні лікувальні властивості має соляна шахта в м. Соледар, де створено спелеологічний санаторій. Особливу наукову та природоохоронну цінність мають заповідні зони — Святогір’я та Половецький степ.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з мапою корисних копалин (див. роздруківку “Мапа корисних копалин України”).

  • Знайдіть на мапі корисних копалин Донецьку область.
  • Як ви думаєте, чому знахідка жевжиків пов’язана з Донеччиною?
  • Які ще корисні копалини видобувають на території цієї області?

Головними корисними копалинами Донеччини є кам’яне вугілля (запаси оцінюються в 18,3 млрд т), кам’яна сіль, вапняки, вогнетривкі глини, цементна сировина, крейда, гіпс, інші — загалом майже 50 видів.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Робота з контурною мапою (зош. с. 23, завд. 5).

  • Знайдіть на контурній мапі Донецьку область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.
  • Позначте корисні копалини, які видобувають у Донецькій області.

4

Знайомство із символікою області (див. роздруківку “Символіка Донеччини”).

  • Подивіться на герб і прапор Донецької області. Які кольори спільні для них?
  • Як ви думаєте, що вони можуть позначати?

Історична довідка

У центрі герба Донецької області “Пальма Мерцалова” — унікальний витвір рук коваля Олексія Мерцалова, який викував її в 1896 році спеціально для Всеросійської виставки в Нижньому Новгороді. А в 1900 році на виставці в Парижі “Пальма Мерцалова” отримала найвищу нагороду — Гран-прі.

Основними кольорами герба є:

  • Золото (поле щита) — символ багатства, справедливості й великодушності.
  • Чорний (край щита) — символ багатства надр.
  • Блакитний< (пальма) — символ краси і величі.
  • Зелений — символ надії, радості, достатку, розвиненого сільського господарства.

Прапор Донецької області є символом, що відображає історію і традиції області.

Верхнє поле блакитного кольору із золотим (жовтим) сонцем, що сходить, символізує схід України. Нижнє поле чорного кольору символізує вугілля, землю, нічне Азовське море із золотими (жовтими) відблисками.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Фізкультхвилинка

7. Перегляд відео “Це наше і це твоє. Сіль”

 

  • Про яку корисну копалину йдеться в мультфільмі?
  • Яким способом видобувають сіль?
  • Які факти про сіль вас найбільше здивували?
  • Що ще ви хотіли б дізнатися про сіль?

8. Практична робота “Малюємо за допомогою клею, солі та фарб”

 

Протягом уроку ви дізналися багато нового й цікавого про сіль. А чи знаєте ви, що люди використовують сіль не тільки для їжі, а і як ліки. А ще за допомогою солі можна малювати. Сьогодні ми спробуємо створити такі малюнки.

Методичні поради

Підготуйте все необхідне для малювання заздалегідь. Перегляньте відео разом з учнями. Бажано взяти цупкий папір. Зверніть увагу дітей, що для першого разу бажано обрати простий малюнок, наприклад, сонечко, хмаринку тощо.

Для такого малюнка потрібна фарба одного кольору.

Влаштуйте виставку дитячих робіт. Якщо часу на уроці бракуватиме, то можна подивитися разом з учнями відеоінструкцію, запропонувати їм створити композицію вдома, принести наступного дня до школи і презентувати в класі.

9. Підсумок уроку

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Що вас найбільше здивувало під час уроку?

2

Вправа “Дерево” (див. роздруківку “Дерево”).

Намалюйте на ватмані дерево. Роздайте дітям по два стікери одного кольору, і по два — іншого. Попросіть записати те, що запам’яталось або сподобалося на уроці на перших двох стікерах, а те, що не сподобалось або було нецікавим — на двох інших. Перші стікери діти ліплять на крону дерева, а інші — біля коріння.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної