ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Насуваються хмари
УРОК 10. Як вода подорожує.
Чому воду називають чарівницею?
Мета
- формувати уявлення дітей про колообіг води у природі, про властивості води та її значення, про використання води людиною;
- формувати вміння застосовувати засвоєні знання, висловлювати судження;
- дотримуватися правил безпеки під час проведення дослідів;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- знає, як відбувається колообіг води у природі;
- знає, у яких станах перебуває вода у природі;
- презентує результат власної творчої діяльності.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- конструктор “Лего”;
- роздруківки “Колообіг води у природі”, “Рефлексія”;
- матеріали для досліду;
- ножиці, клей;
- кольорові олівці.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Махніть рукою ті, хто любить відпочивати біля річки.
|
2. Гра “Так — ні”
|
Виберіть цеглинку, колір якої асоціюється у вас із водою. Послухайте твердження. Якщо ви згодні, то легенько підкиньте цеглинку вгору. Якщо ні, то тримайте цеглинку в руках і дайте правильну відповідь.
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Ми продовжимо свою мандрівку разом із жевжиками і дізнаємося, які чарівні перетворення можуть відбуватися з водою та чому воду називають мандрівницею. |
4. Колообіг води у природі
1 |
Відгадування загадки. Хто найдовші нитки має,
|
2 |
Дослід (підр. с. 84, завд. 5). Пропоную вам дослідити, як вода мандрує і переходить з одного стану в інший. Хід досліду
Інформація для вчителя Гаряча вода перетворюється на пару й піднімається вгору. У посудині утворюється “хмарка” з пари, тому стінки стають не такими прозорими, як раніше. Пара на охолодженій льодом фользі знову перетворюється на крапельки води. За якийсь час побачите “дощик” — великі краплі з плюскотом падатимуть у воду, стікатимуть по стінках посудини. |
3 |
Пояснення колообігу води.
Висновок. Вода нагрілася і стала перетворюватися на пару, випаровуватися. Пара від зіткнення з холодною фольгою знову перетворилася на воду. Краплинки води впали вниз. Відбувся колообіг води.
Колообіг відбувається безперервно. Десь вода випаровується, а десь випадає у вигляді опадів. |
4 |
Перегляд відео “Колообіг води у природі”.
|
5. Фізкультхвилинка “Дощик капає зі стріхи”
|
Потанцюйте разом із веселим дощиком. Придумайте свої ритмічні рухи. |
6. Створення схеми “Колообіг води у природі”
|
Закріплюємо уявлення учнів про колообіг води в природі (див. роздруківку “Колообіг води у природі”). |
Методичні порадиОб’єднайте дітей у групи і запропонуйте створити схему колообігу води у природі. Роздайте групам роздруківки із зображенням природи, шаблони краплинок, хмаринок. Поясніть, що діти можуть обирати варіант створення схеми: вирізати і клеїти на картину краплинки і хмаринки або домальовувати. Попросіть підписати які процеси, відбуваються з водою: випаровування, конденсація, опади, просочування (ці слова бажано записати на дошці). Така робота надасть учням можливість іще раз усвідомити, як відбувається колообіг води у природі, й закріпити це під час презентації своєї схеми. |
7. Значення води
1 |
Робота з віршем Н. Красоткіної (підр. с. 84, завд. 6).
|
2 |
Гра “Краплинка-помічниця”. Уявіть, що ви — рослини, тварини, люди певних професій. Чи потрібна вам вода? Для чого? Назвіть конкретні приклади. Наприклад: Я — кухар. Вода мені потрібна для приготування страв. Я — квітка. Вода мені потрібна, бо без неї я зів’яну. Я — дерево, вода дає мені поживні речовини. Я — лілея, живу у воді. Я — пташка, хочу пити. Я — рибка, у воді я дихаю. Я — мама, у воді я перу білизну. Я — бабуся, у воді я розчиняю цукор, щоб зварити компот. Я — шофер, водою я мию машину. Я — аптекар, за допомогою води я роблю ліки.
Отже, воду треба берегти, не забруднювати, використовувати дбайливо. |
Методичні порадиМожна домовитися з учнями, хто ким буде. А можна приготувати картинки, які діти оберуть і будуть розповідати, яку користь дає їм вода. Зверніть увагу дітей, що бажано не повторюватися у значенні води для різних об’єктів. За бажання можна доповнити/змінити назви рослин, тварин, професій. |
8. Підсумок
1 |
Рефлексія (див. роздруківку “Рефлексія”). У вас на столах лежать крапельки і хмаринки. Якщо урок був пізнавальним і корисним для вас, покажіть крапельку. Якщо урок був не дуже цікавим, і ви нічого нового не дізналися, покажіть хмаринку. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Вправа “Рюкзак”.
|
9. Домашнє завдання
|
Прочитайте початок казки. Складіть і запишіть її продовження (зош. с. 39, завд. 3). |