ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Насуваються хмари

УРОК 11. Як енергія води перетворюється на електроенергію.
Чому воду називають чарівницею?

Мета

  • ознайомити дітей з роботою Дніпровської ГЕС;
  • пояснити, як енергія води перетворюється на електроенергію;
  • вчити заощаджувати електроенергію;
  • формувати навички економного використання води;
  • формувати вміння застосовувати засвоєні знання, висловлювати судження;
  • вчити дотримуватися правил безпеки під час проведення дослідів;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • розуміє, як виробляється електроенергія;
  • знає, як заощаджувати електроенергію;
  • знає правила економного використання води;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Вправа “Створюємо настрій”.

Відчуймо себе часточками колективу і скажімо собі:

  • Я прийшов/прийшла на урок для чого?
  • Треба бути яким/якою?
  • Зі мною хто?
  • Вони мене що?
  • Мені це як?
  • Я готовий/готова до чого?

2. Актуалізація знань

1

Загадки.

Відгадайте загадки.

Що шумить без вітру?

(річка, водоспад, море)

Що тече і не зупиняється?

(вода, річка)

Чого в руках не втримаєш?

(воду)

  • Що спільного в цих загадках?
  • Що ви запам’ятали про воду з попередніх уроків?
  • Пропоную вам дізнатися нові цікаві факти про воду.

Методичні поради

Зверніть увагу дітей на те, що кожна загадка має кілька відгадок. Хто знайде більше відгадок? Запропонуйте дітям продовжити ланцюжок загадок і створити власні.

2

Вправа-руханка “Веселий рух” (див. роздруківку “Факти про воду”).

Ви маєте хаотично рухатися класною кімнатою, знаходити краплинки-капітошки з цікавими фактами про воду, читати їх і запам’ятовувати.

  • Які нові цікаві факти про воду ви запам’ятали?

Методичні поради

Педагог завчасно розвішує у класі краплинки-капітошки там, де їх не дуже легко знайти. На уроці дає дітям час знайти краплинки. Потім вони повідомляють про знайдені факти однокласникам, можуть додавати ще факти, які викликали подив.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

 

Можливо, ви вже здогадалися, про що говоритимемо сьогодні на уроці?

Ми вже знаємо у яких станах може бути вода, як вона переходить із одного стану в інший, що таке колообіг води у природі. Але вода розкрила нам не всі свої таємниці.

Ми продовжимо мандрівку Запорізькою областю і дізнаємося, які ж іще чарівні перетворення можуть відбуватися з водою.

4. Вода — джерело енергії

 

Розповідь з демонстрацією світлин (див. роздруківку “Вода — джерело енергії”).

Вода є не лише джерелом життя, а ще й потужним джерелом енергії. Енергія води є привабливою, оскільки вона є дешевою. А ще вода — одне з поновних джерел енергії.

Людина давно навчилася використовувати енергію річок. Енергія води, що падає, обертаючи водяне колесо, служила для розмелювання зерна, розпилювання деревини і виробництва тканин.

У Єгипті, Китаї, Індії водяні колеса піднімали воду на поля. Хоча ці пристосування були не дуже ефективними і використовували лише маленьку частину енергії водного потоку, вони значно полегшували фізичну працю людей.

За принципом водяного млина пізніше були створені водяні турбіни, які змушували працювати верстати й машини. Нині їх застосовують на гідроелектростанціях. Турбіна — це енергетична машина, яка обертає воду.

Електроенергія, вироблена на електростанціях, по лініях електропередачі надходить до споживачів — заводів, фабрик, житлових будинків тощо.

Люди споруджують греблі та водосховища. Воду з водосховищ використовують у сільському господарстві, у них розводять рибу. Використання енергії води не дає шкідливих відходів і викидів у повітря.

В Україні ГЕС працюють багато років.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Фізкультхвилинка

6. Віртуальна подорож на Дніпровську ГЕС

1

Перегляд відео “Екскурсія до Дніпровської ГЕС”.


До Запоріжжя варто їхати вже хоча б для того, щоб на власні очі побачити унікальну гідротехнічну споруду — одну з найбільших у Європі Дніпровську ГЕС. Збудована ледь не століття тому, Дніпровська ГЕС і зараз успішно виконує своє призначення — забезпечує світлом і теплом значну частину помешкань і підприємств України. Чудовий краєвид із ДніпроГЕСу на околиці, на Дніпро, на Хортицю вражає всіх, хто тут побував.

Перегляньте відео і заповніть таблицю (див. роздруківку “Таблиця фактів про Дніпровську ГЕС”).

  • Що вас здивувало/вразило вас під час перегляду відео?
  • Чи захотілося побувати на такій станції?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Задачі за змістом відео.

  • На скільки метрів довжина греблі ДніпроГЕСу більша, ніж висота цієї ж греблі?
  • Скільки років пройшло з початку будівництва ГЕС до її відкриття?
  • Чому дорівнює різниця між максимальною глибиною водосховища і висотою греблі?

Методичні поради

Задачі за змістом відео можна дати дітям у готовому вигляді. А можна запропонувати їм скласти задачі самостійно і розв’язати разом із однокласниками/однокласницями під час уроку.

3

Робота ГЕС (підр. с. 85, завд. 7).

Іван довідався, що в Запоріжжі вже майже 100 років працює ДніпроГЕС — найпотужніша гідроелектростанція України, яка перетворює енергію води на електроенергію.

На гідроелектростанції потужний потік води обертає турбіни. Вони приводять у дію спеціальні пристрої, які виробляють електроенергію. По лініях електропередачі вона надходить до житлових будинків, офісів, заводів, магазинів та інших об’єктів.

4

Перегляд відео “Як працює Дніпровська ГЕС”.

7. Заощадливе ставлення до води

1

Вчимося заощаджувати (підр. с. 85, завд. 8).

Іван з’ясував, що побутові прилади споживають енергію навіть у режимі очікування. Якщо телевізор постійно ввімкнений у розетку, то ми щомісяця сплачуємо за електроенергію на 4 грн більше, а за постійно ввімкнений зарядний пристрій для мобільного телефону — на 7 грн більше. Визнач, скільки грошей за місяць заощадить сім’я Івана, якщо хлопчик вимикатиме з розетки телевізор і три зарядних пристрої.

  • Яку суму зможе заощадити ваша сім’я за місяць, якщо ви чинитимете так само, як Іван? А за рік? Обчисліть.
  • Якщо ви захочете поділитися цією корисною інформацією з друзями, який спосіб оберете?

2

Перегляд відео “5 порад. Економія води”.


  • Чому потрібно економити воду?
  • Які поради вам найбільше запам’яталися?
  • Чи були поради, яких ви дотримуєтеся вдома?

3

Вправа “Краплинки-поради” (див. роздруківку “Краплинки-поради”).

Запишіть на краплинках поради щодо економії води. Збережімо ці поради й будемо їх дотримуватися. Покладіть їх у банку, зображену на плакаті.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Підсумок

 

Рефлексія.

На ваших партах лежать краплинки. Намалюйте на краплинках настрій, з яким закінчуєте урок.

З іншого боку краплинки напишіть, що вам запам’яталося з нашої мандрівки, про що ви хотіли б розповісти своїм друзям.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної