ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Насуваються хмари

УРОК 12. Вперед у… минуле.
Як опинитися в минулому без чарівної палички?

Мета

  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Діти, розпочнімо нашу сьогоднішню зустріч із побажань. Привітайтеся й побажайте щось гарне одне одному.

Доброго ранку, Маринко, я бажаю тобі веселого дня!
Доброго ранку, Микито, я дуже рада тебе бачити!
Вітаю тебе, Світланко, я хочу щоб день у тебе був щасливий!

2. Вправа “Об’єднай у групи”

 

Розгляньте уважно світлини та об’єднайте їх у групи за спільними ознаками (див. роздруківку “Об’єднай у групи”).

  • За якими саме ознаками ви об’єднали світлини?
  • Скільки груп у вас вийшло?

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи і роздайте світлини. Попросіть їх об’єднати світлини в групи за певними ознаками (На цих фото зображено те, що було в минулому, і те, що може бути в майбутньому. Але діти можуть знайти інші ознаки та утворити інакші групи.) Зверніть увагу учнів, що під час презентації кожна група має пояснити, за якими ознаками вони розкладали світлини.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Обмін інформацією “Чи хотіли б ви подорожувати в часі? Чому?”

 

Пригадаймо, що називається минулим, теперішнім і майбутнім.

Є люди, яким подобається пригадувати, що було. Вони ніби живуть/подорожують минулим. А є люди, які весь час мріють, подорожують у майбутнє.

  • А чи любите ви подорожувати?

Пропоную вам сьогодні стати справжніми мандрівниками й вирушити в подорож у часі! Але не в майбутнє, а в минуле. Згодні?

4. Вправа “Наведи малюнок”

 

Наведіть малюнок обома руками. Розфарбуйте його (зош. с. 40, завд. 3).

  • Про що нагадує вам цей малюнок?
  • Чи може він про щось розповісти? Про що саме?
  • Чи можете ви за цим малюнком розповісти про якісь історичні події?

5. Вправа “Фантазери”

 

Уявіть, що ви опинилися в минулому. З ким вам хотілося б зустрітися? Чому? Напишіть про це або намалюйте (зош. с. 40, завд. 1).

6. Вправа “Доповни”

 

Хто або що може вам допомогти опинитися в минулому? Зафарбуйте відповідні прямокутники. За потреби зробіть доповнення (зош. с. 40, завд. 2).

7. Фізкультхвилинка

8. “Дай пораду”

 

Тільки-но жевжики вирішили летіти далі, як на моніторі бортового комп’ютера з’явилися зображення. Поміркуйте, що їх може об’єднувати (підр. с. 86, завд. 1).

9. Робота з деформованим текстом

 

Прочитайте текст (див. роздруківку “Деформований текст”).

  • Про кого ви прочитали?
  • Коли виникло козацтво?
  • Чим була Запорозька Січ для козаків?

Інформація для вчителя

Козацтво виникло понад 500 років тому. Це були дуже важкі часи, коли українці потерпали від постійних ворожих навал. Смертельними вихорами налітали татари й турки на мирні українські поселення, руйнуючи та спалюючи все довкола. Дітей, дівчат і молодих чоловіків захоплювали в полон. Дівчата ставали рабинями-служницями, чоловіки — рабами: виконували будь-яку волю господарів, найважчу роботу, зокрема веслували на військових суднах, які називалися галерами. Хлопчиків змушували забувати свій рід і власну віру, виховували їх жорстокими яничарами — воїнами Османської імперії, як у ті часи називали Туреччину.

Постійні вторгнення змушували волелюбних українців захищатися, боронити життя, своє та близьких. Чоловіки піднімалися на боротьбу з нападниками. Вони гуртувалися, переховувалися в урочищах та на лісистих берегах Дніпра, щоб відбивати ворожі навали. Так мирні селяни перетворилися на сміливих загартованих воїнів, яких стали називати козаками.

Певно, всім цікаво дізнатися, звідки взялося слово козак. Учені вважають, що воно походить від татарського кайсак, що означало “вільна й незалежна людина зі зброєю”. Українські відчайдухи переробили це слово на свій лад і стали називатися козаками.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Перегляд відео “Дітям про козаків”

 

Переглядаючи відео, звертайте увагу на нові факти.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
  • Що нового ви дізналися про козаків?
  • Що вас вразило/здивувало?

11. Вправа “Знайди слова”

 

Знайдіть і зафарбуйте/обведіть слова, які стосуються козацтва (див. роздруківку “Знайди слова”).

ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ ОНЛАЙН ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чи сподобалася вам наша сьогоднішня подорож?
  • Чи хотілося б вам продовжити подорож і дізнатися нові факти про козаків?

2

Саморефлексія (див. роздруківку “Саморефлексія””).

Подивіться на вказівники. Продовжте речення.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної