ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Насуваються хмари
УРОК 13. Життя козаків у Запорозькій Січі.
Як опинитися в минулому без чарівної палички?
Мета
- розвивати інтерес до історичних подій;
- систематизувати й збагачувати уявлення про сучасне та минуле України;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до рідної землі, до її історичного минулого, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Таблиця З-Х-Д”, “Клейноди”;
- повітряні кульки, бинти за кількістю пар у класі.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб упоратися із завданнями на уроці, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі (можна оформити як девіз уроку): Не просто слухати, а чути.
|
2. Актуалізація знань
1 |
Розшифруй слова. Розшифруйте слова, прочитайте. ляво валабу ляшаб тицяхор
|
2 |
Слухання "Козацької пісні".
|
3 |
Таблиця ЗХД (див. роздруківку “Таблиця З-Х-Д”).
|
3. Повідомлення теми
|
Разом із жевжиками ми вирушимо на острів Хортиця й дізнаємося нові цікаві факти про життя козаків на Запорозькій Січі. |
4. Віртуальна подорож до Запорозької Січі
1 |
Вправа “Три варіанти” (підр. с. 87, завд. 3). Олена довідалася, що в Запоріжжі є одне із семи чудес України — острів Хортиця. На ньому створений унікальний історико-культурний комплекс “Запорозька Січ”, де панує атмосфера часів козаччини. Поміркуйте і дайте не менше трьох обґрунтованих відповідей на запитання:
|
2 |
Розповідь учителя. Давно це було. Споконвіку жив на своїй землі наш народ, сіяв хліб, боронив Україну від ворогів, будував міста, мандрував світами. Але настали для України лихі часи. Напали вороги, вони грабували міста і села, забирали в неволю малих і старих. Тяжко стало жити українцям. Селяни працювали на панській землі, зовсім позбавлені волі. Пан міг селянина і вбити. Та не всі терпіли такі знущання. Сміливі втікали в безлюдні степи і там оселялися. Займалися полюванням, рибальством. А щоб захистити себе від ворогів, брали до рук зброю. І ось цих вільних незалежних людей називали козаками. А найсміливіші йшли аж за Дніпровські пороги, на Запоріжжя і називали їх козаками-запорожцями. Безмежний степ у високих травах, ревіння Дніпровських порогів — ось те місце, де був цвіт козацтва, де зародилася Запорозька Січ. Вам, напевно, цікаво, чому козаки назвали свою фортецю Запорізька Січ? А тому, що розташована вона була за Дніпровськими порогами. За порогами — ЗАпорозька. А Січ походить від слова „сікти”. Саме так, адже все укріплення й огорожі були із січеного дерева. Вам цікаво. чому саме тут оселялися козаки? А тому, що саме сюди ворогам було складно добиратися через пороги. А ще це була дуже родюча земля, де збирали високі врожаї. У цей чудовий, гарний край і зліталися всі пташки, які своїм співом зачаровували всіх. |
3 |
Перегляд відео “Історія українських земель. Козаки”. Подивіться відео про українських козаків і за потреби доповніть таблицю ЗХД новими фактами.
|
4 |
Робота з картиною. Сучасна художниця Олена Корсун зобразила день на Січі. Розгляньте картину та обговоріть зображене з однокласниками. ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
Інформація для вчителя Як жили запорожці на Січі? На Січі жили лише неодружені козаки, жінок туди не допускали. Такий був закон і він залишався незмінним упродовж усього існування Січі. Запорозька Січ була обведена високими валами, на яких був частокіл і зруби, що на них ставилися гармати. Між валами була широка площа, на краю якої стояли курені — будинки, де мешкали запорожці. На площі були церква, будинки старшини, школа та інші господарські та військові споруди. На площі біля церкви відбувалися Січові ради. Поза валами був Січовий базар, куди приїжджали купці зі своїми товарами. Громада запорозьких козаків поділялася на курені. Найвищим органом на Січі була військова козацька рада, у якій брали участь усі козаки. Рада обирала кошового отамана, козацьку старшину, спільно вирішувала найважливіші питання. Діяв козацький військовий суд, який нещадно карав за вбивство товариша, крадіжки, пияцтво, зухвалість тощо. На Запоріжжі при церквах діяли школи, де діти козаків навчалися письма, церковного читання, співу та музики. Ще одним показником розвитку культури на Січі було шанобливе ставлення запорожців до книги. |
5 |
Козацька математика (зош. с. 41, завд. 5). Відзнаки козацького війська звалися клейнодами. Обчисліть вирази, зіставте результати з ключем і довідайтеся деякі їхні назви. |
Методичні порадиРозкажіть дітям про клейноди або запропонуйте їм знайти про них інформацію в інтернеті, доповніть чи уточніть її. Які з цих речей використовують і нині? Коли? Який вигляд вони мають? |
|
Інформація для вчителя (див. роздруківку “Клейноди”). Калама́р — чорни́льниця — приладдя для зберігання чорнил і вмочування в нього предмета для письма (найчастіше пера) під час писання; в Україні особливого поширення набув у козацькі часи. Корогва́, хору́го́в, хоругва́ — старовинний бойовий прапор, що був розповсюджений серед слов’янських народів. Корогва Війська Запорозького — військовий клейнод в Україні XV-XVIII ст., символ влади гетьмана України, кошового отамана Запорозької Січі, полковника, сотника.
Булава́ — зброя, а також символ влади в українців, поляків, турків та інших народів. Один з українських козацьких клейнодів. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
6 |
Вправа “Знайди” (зош. с. 41, завд. 6). Розгляньте об’єкти. Які з них належать до одягу і спорядження запорозького козака? Позначте їх символом ✔. |
5. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”
|
У вільний від бойових походів час козаки гарно відпочивали, веселились. Відпочиньте, порухайтесь і ви під веселу українську мелодію. |
6. Традиції козаків
1 |
Заповіді козаків. Не так легко було стати козаком. Молоді козаки мали випробувальний термін (1 рік), після якого на свято Покрови їх приймали в козаки. Кожен, хто мріяв стати справжнім козаком, мусив знати й виконувати такі заповіді. Заповіді
|
2 |
Визначення тривалості події (підр. с. 87, завд. 4). Відвідуючи Хортицю, Оленка потрапила на виступ театру козацького бою “Січові козаки”. Учасники демонстрували свою вправність у рукопашному бої, фехтуванні на шаблях, стрільбі з лука верхи на конях. Скільки часу тривав виступ, якщо він розпочався о 15 год 5 хв, а завершився о 15 год 45 хв? |
3 |
Козаки вважали худих людей хворими, слабкими. А щоб із ворогами битися, треба бути дуже сильними. Гей, ви, хлопці, запорожці,
|
Методичні порадиТаку рухливу хвилинку можна провести у вигляді змагань між хлопчиками (дівчатка будуть суддями) класу не обов’язково під час уроку. Змагання можна влаштувати на перерві або після уроків. Запропонуйте учням з’ясувати, хто ж найсильніший духом і зможе швидко надути велику повітряну кульку за 1 хвилину. Для другої гри треба накреслити коло. Пара хлопчиків заходить у середину кола. Руки за спиною. Підстрибуючи на одній нозі, кожен з пари намагається виштовхнути суперника з кола за допомогою тулуба, плечей. Перемагає у парі той, хто зумів виштовхнути суперника за межі кола. Перед рухливою хвилинкою нагадайте дітям про техніку безпеки. |
4 |
Прийоми надання першої допомоги (підр. с. 87, завд. 5). Молодшого братика Оленки зацікавила школа, яка була на Січі. Від екскурсовода діти довідалися, що кожен учень козацької школи вчився не лише читати, писати й вправно володіти шаблею, а й надавати першу медичну допомогу собі чи побратимові.
|
5 |
Слухання пісні “Ой на горі та женці жнуть”. Повертаючись із походів, козаки співали веселі пісні.
|
6 |
Вправа “Порівняй”. Козаки не тільки з ворогами билися, а й любили відпочивати. Їхній улюблений танок — гопак. Вояки дуже гарно танцювали гопак, незважаючи на свою відповідальну роботу, вони дуже цікаво вміли забавлятися. Козаки виконували дуже цікаві рухи. Такі рухи міг зробити не кожен.
|
7. Рефлексія
1 |
Таблиця ЗХД.
|
2 |
Створення сенкана (зош. с. 41, завд. 4). Складіть і запишіть сенкан зі словом “козак”. Приклад такого сенкана: Козак.
|
Методичні порадиСенкан (сенквейн) – це вірш, але незвичайний, а написаний за певними правилами. Під час формулювання підсумку уроку або після опрацювання тексту вчитель пропонує дітям написати сенкан до основного поняття уроку або тексту. Перший рядок — тема, якій присвячений сенкан, зазвичай — іменник. Другий рядок — опис теми за допомогою двох прикметників. Третій рядок — 3 дієслова, які називають дію, пов’язану з темою. Четвертий рядок — фраза з 4 слів, що передає ваше ставлення до теми (може бути у формі запитання-звертання). П’ятий рядок – 1 слово — синонім до першого слова, розкриває сутність теми, підсумок. |
|
|