ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Гуп-гуп-гуп чи не туп
УРОК 16. Привіт, Карпати!
Чим приваблює природа Карпат?
Мета
- продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
- поглибити знання про Івано-Франківську область;
- розширити знання про природу Карпат;
- ознайомити з озером Синевир, що розташоване в Карпатах;
- закріплювати знання таблиці ділення;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до рідної землі, до її історичного минулого, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- дитина здатна відмовитися від небезпечної пропозиції, зокрема щодо вживання алкоголю, тютюну, інших шкідливих речовин;
- обґрунтовує свій вибір щодо здорової поведінки та уникнення вживання алкоголю, тютюну, наркотиків;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Цікавинки Буковелю”, “Карпати у різні пори року”, “Роз’єднай”, “Таблиця для занотування спостереження”, “Рефлексія”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня підготовки класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Приготуйтеся швиденько,
Я дарую вам усмішку, гарний настрій, тепле слово і бажаю успіхів на уроці. А щоб бути успішними, сьогодні на уроці нам знадобляться:
|
2. Повідомлення теми
1 |
Вправа “Розкодуй”. Розшифруйте і прочитайте слово. Закодоване слово: 1а, 1в, 2б, 3а, 1в, 3в, 2в. |
2 |
Передбачення теми.
Знову покликали гори Карпати —
|
3 |
Повідомлення теми уроку. Сьогодні ми продовжимо разом із жевжиками подорож Івано-Франківщиною. Побуваємо в чудовому місці — у Буковелі. Дізнаємося, чим приваблює людей природа Карпат. |
3. Подорож до Буковеля
1 |
Робота зі світлиною (підр. с. 91, завд. 1). Блискавка любить активний відпочинок, тому дуже зраділа, коли на моніторі бортового комп’ютера прочитала “Буковель” і побачила фото. Розглянь його і розкажи, чому гори так зачаровують людей. |
2 |
Перегляд відео “Буковель”.
Інформація для вчителя “Буковель” — один із найкраще оснащених гірськолижних курортів в Україні, розташований поблизу села Поляниця, за 25 км від міста Яремчого. Назва курорту походить від назви гори висотою 1120 м, якою прокладено частину лижних спусків. “Буковель” має 50 км лижних трас, 14 сучасних крісельних витягів, системи штучного засніження та підготовки схилів, частина спусків у вечірній час освітлюється. На курорті працює лижна школа, 10 пунктів прокату з найсучаснішим гірськолижним спорядженням. |
3 |
Цікавинки Буковелю (розповідь з переглядом світлин) (див. роздруківку “Цікавинки Буковелю”). Буковель — це не лише гірськолижний курорт. Ознайомимося з іншими принадами цих місць. Введенська церква була збудована з дерева в 1912 році і є визначною пам’яткою невеликого гірського селища Паляниця, яке розташувалося біля підніжжя Карпатських гір. Ця місцевість славиться своїм чистим повітрям, чудовою екологією і мальовничими краєвидами. Манявський скит. Колись цей монастир вміщував понад 200 ченців. Сьогодні ви побачите на його території церкву св. Бориса і Гліба, зійдете в таємничу підземну церкву архістратига Михаїла, помилуєтесь хитромудрими спорудами келій і храмів. Буковельський екстрим-парк складається з пов’язаних між собою дерев’яних платформ, розташованих на різній висоті над землею. Щоб потрапити з одного майданчика на інший, необхідно, долаючи страх висоти, проходити по підвісних мостах, гойдалках, канатах і тарзанці, розташованих на відстані 1,5 — 6 метрів над землею. Зорб — це велика прозора куля з повітрям усередині, стінки якої зроблені з високоміцного пластика. Ці стінки та повітря, яким заповнена куля, захищають людину, що всередині. Але навіть перебуваючи в цілковитій безпеці, відчайдух усе одно отримує величезну дозу адреналіну, адже куля прозора, тож здається, ніби гори мчать вам назустріч на шаленій швидкості. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4 |
Правила поведінки під час катання на гірських лижах. Подивіться відео й уявіть гірськолижний спуск, катання на гірських лижах.
|
Методичні порадиОб’єднайте дітей у групи. Попросіть поміркувати й записати правила безпечної поведінки під час катання на лижах з гори, користування підйомником. Під час презентації групи мають уважно слухати одна одну, ставити запитання щодо правил, доповнювати або уточнювати правила поведінки. |
4. Фізкультхвилинка “Я піду в Карпати-гори”
|
Пропоную вам пригадати красу гір, порухатися й піднятися в Карпати. |
5. Чим приваблює природа Карпат?
1 |
Вправа “Істинні — хибні” (зош. с. 43, завд. 1). Позначте символом ✔ істинні твердження про природу Карпат. |
2 |
Таблиця ЗХД (зош. с. 43, завд. 2).
|
3 |
Робота зі світлинами (див. роздруківку “Карпати у різні пори року”). Розгляньте зображення Карпат і розкажіть, як вони змінюються кожної пори року.
|
4 |
Вправа “Роз’єднай” (див. роздруківку “Роз’єднай”).
Інформація для вчителя Озеро Синевир — одна з наймальовничіших природних водойм України. Його називають “Оком моря” та “Перлиною Карпат”. Якщо поглянути на нього з висоти пташиного польоту, перед очима відкриється неперевершене видовище — оточене багатовіковими буками та ялинами дзеркальне плесо озера, в середині якого острівець, що нагадує велике око, у якому віддзеркалюються безкрайнє небо та зорі. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
5 |
Перегляд відео “Озеро Синевир”. Пропоную вам подивитися на озеро Синевир з висоти пташиного польоту.
|
6 |
Перегляд відео “Озеро Синевир 2020”.
|
7 |
Вправа “Віднови записи” (зош. с. 43, завд. 3). Впишіть пропущені літери та відновіть назви тварин, які живуть у Карпатах. Одну із тварин намалюйте і складіть про неї коротку усну розповідь. |
Методичні порадиПісля того як відновили записи, попросіть учнів розповісти, що вони знають про цих тварин. Як варіант, можна дати домашнє завдання виписати цікаві факти про тварин із вправи і поділитися інформацією на наступному уроці. |
8 |
Вправа “Судоку” (зош. с. 43, завд. 4). Заповніть квадрат наліпками так, щоб у його стовпчиках і рядочках кожне зображення траплялося лише один раз.
|
6. Освітня мандрівка в гори
1 |
Спостереження за погодою (підр. с. 91, завд. 2). Щоб насолодитися красою Карпат, жевжики піднялися на вершину гори на крісельному підйомнику. “Яка краса!” — вигукнула Блискавка і мерщій витягнула свій записник. У ньому вона зробила кілька схематичних позначень. Розгляньте їх. Що зафіксувала жевжичка? Розкажіть однокласникам та однокласницям.
|
Методичні порадиСпостереження за погодою можна здійснювати протягом навчального дня й записувати результати в таблицю. А можна почати спостереження разом, а потім запропонувати дітям самостійно поспостерігати за погодою вдень і ввечері, занотувати результати спостережень, а наступного дня порівняти записи у таблицях. Запитати, чому вийшли різні / однакові результати. Від чого це залежить? |
2 |
Моделювання поведінки (профілактика вживання алкоголю) (підр. с. 91, завд. 3). На вершині гори Ігор змерз. Його товаришка Ліза запропонувала зігрітися, як це інколи роблять дорослі, спробувавши глінтвейн — напій, що містить алкоголь. Як має вчинити Ігор? Змоделюйте поведінку дітей. |
Методичні порадиЦе завдання дає змогу: Попередня робота: фронтальна бесіда про шкідливий вплив алкоголю на організм людини. Робота у групах. Дайте дітям можливість обговорити ситуацію в групах, поміркувати, як гідно відмовитися від небезпечної пропозиції, які альтернативні шляхи запропонувати (випити гарячий чай, порухатися тощо). Змоделювавши ситуацію, запитайте, чи траплялися в житті дітей схожі ситуації, чи вдавалося їх самостійно розв’язати. Відпрацюйте правильні варіанти поведінки, обговоріть різні випадки: коли діти можуть самостійно розв’язати проблему, а коли неодмінно слід звернутися по допомогу до дорослих (до кого саме?). |
7. Підсумок
|
Рефлексія (див. роздруківку “Рефлексія”).
Напишіть невеличку розповідь про нашу сьогоднішню подорож. За бажання поділіться з однокласниками та однокласницями. |