ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Гуп-гуп-гуп чи не туп

УРОК 17. Яремче — туристичне місто.
Чим приваблює природа Карпат?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • поглибити знання про Івано-Франківську область, а саме про місто Яремче;
  • ознайомити з цікавими місцями Яремчого;
  • розповісти про О. Довбуша;
  • вчити розрізняти факти і вимисли;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, інтерес до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає про цікаві місця Яремчого;
  • знає, хто такий О. Довбуш;
  • уміє створювати діафільм із текстом і запитаннями;
  • презентує свою роботу.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • кольорові олівці;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Другу руку простягни,
Усмішку усім пошли.
Добрий ранок! Добрий день!
Нашу зустріч розпочнем!

2

Гра “Мішечок уподобань” (див. роздруківку “Смайлик”).

Я принесла ось такий мішечок. Це — мішечок уподобань. У ньому дуже багато різних смайликів. Зараз ми будемо передавати мішечок одне одному. Кожен, у кого в руках буде мішечок, скаже, що йому подобається в навколишньому, а потім дістане з мішечка смайлик і домалює на ньому свій нинішній настрій.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Вправа “Дешифрувальники”

 

Жевжикам так сподобалася мандрівка Івано-Франківщиною, що вони вирішили дізнатися, які ще цікаві міста є на території цієї області.

Розшифруйте слово: 2в, 1а, 2б, 1в, 2а, 2б.

  • Яке слово у вас вийшло?
  • Чи чули ви таку назву? Як ви думаєте, що це може бути?

3. Повідомлення теми уроку

 

Разом із жевжиками ми продовжуємо мандрівку мальовничими куточками Івано-Франківщини. Побуваємо в чудовому місті Яремчому. Дізнаємося, чим воно славиться.

4. Віртуальна подорож до Яремчого

1

Робота з туристичною мапою (див. роздруківку “Туристична мапа”).

  • Знайдіть маршрут, яким жевжики дісталися з Буковеля до Яремчого. Через які населені пункти пролягала їхня мандрівка?
  • Визначте, скільки часу жевжики були у дорозі, якщо вони виїхали з Буковеля о 9 годині ранку, а дісталися Яремчого о 10 годині 30 хвилин?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Ознайомлення з символікою міста (див. роздруківку “Символіка міста Яремчого”).

  • Як і кожне місто, Яремче має свою символіку. Розгляньте герб і прапор цього міста. Які кольори використано? Чому?
  • Які символи зображені на гербі і прапорі? Що вони можуть символізувати?

Інформація для вчителя

Герб міста Яремчого — традиційний геральдичний щит. Нижня частина герба зеленого кольору, що символізує Карпатські гори, багаті лісами. Хвилясте завершення зеленого фону символізує найвищу вершину Українських Карпат — Говерлу (2061 м). Біла смуга, що відмежовує синій і зелений фон, символізує білі снігові шапки на вершинах гір.

На зеленому фоні — зображення компаса, накладеного на стилізоване зображення чарівної квітки едельвейса — символу краси гуцульського краю і розвитку туризму й відпочинку та дата заснування міста — 1787 рік.

Прапор Яремчого — трибарвне прямокутне полотнище, синьо-жовто-зеленого кольору. Поєднання синього та жовтого кольорів символізує приналежність міста до України, а лінія з’єднання, що стрімко здійнята вгору, зображує схил найвищої точки України — Говерли. Три розташовані вертикально один під одним на жовтому фоні зелені трикутники нагадують смереку, символізуючи вічнозелені Карпати.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Цікаві місця Яремчого (див. роздруківку “Цікаві місця Яремчого”).

Яремче називають перлиною Карпат. Тут чудові гірські пейзажі, цілющі джерела, культурні пам’ятки, цікава історія.

Водоспад Пробій на річці Прут є, мабуть, найвідомішим у цьому районі Карпат. Це зумовлено місцем його розташування неподалік від центру міста Яремчого. Пробій є одним із найповноводніших карпатських водоспадів, висота його складає 8 метрів. Кажуть, раніше висота падіння води тут сягала 25 метрів, проте для сплаву лісу по річці Прут водоспад підірвали, значно зменшивши його висоту.

Гора Маковиця. Назва вершини походить від слова “маківка”, тобто верхівка, вершина. За іншою інформацією, слово “маковиця” з мови санскриту означає “місце поклоніння”, “капище”. Висота гори — 984,5 м.

Озеро Несамовите розташоване на висоті 1750 м над рівнем моря. Довжина його 88 м, ширина — 45 м, глибина — від 1 до 1,5 м. Розташоване в Карпатському національному парку. З озером пов’язано чимало легенд, більшість із яких застерігають від купання у мальовничій високогірній водоймі.

Вольєри у Яремчому. У вольєрному господарстві Карпатського національного парку можна побачити представників карпатської фауни: косуль, кабанів, орлів тощо. Тварини та птахи тут утримуються у напіввільних умовах — у просторих вольєрах чи на огородженій металевою сіткою великій території. І почуваються вони комфортно.

Скелі Довбуша. До скель Довбуша у Яремчому веде “Стежка Довбуша” — нетривалий маршрут лісистими гірськими схилами протяжністю 5 км. За легендою, серед скель схована одна з численних Довбушевих скринь зі скарбами. Вона лежить у печері, потрапити до якої можна тільки в ніч на Івана Купала. Проте самі скарби зачаровані, а той, хто знайде печеру, приречений скам’яніти тієї самої миті, коли золото заблищить у місячному сяйві.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Фізкультхвилинка “Я піду в Карпати-гори”

 

Пропоную вам порухатися й піднятися в Карпати.

6. Мандрівка “Стежкою Довбуша”

1

Робота з портретом (підр. с. 92, завд. 4).

Третьокласники вирішили разом із батьками та вчителькою пройти туристичним маршрутом “Стежка Довбуша” поблизу міста Яремчого. Гюльнара пригадала, що тато розповідав їй про Олексу Довбуша. Розгляньте зображення.

  • Що ви знаєте про цю історичну особу? Розкажіть.
  • Як ви гадаєте, які риси притаманні цій історичній особі?

2

Перегляд відео “Скелі Довбуша над Яремче”.

Пройдіть стежкою Довбуша і погляньте на красу Карпат.

  • Що ви дізналися про Довбуша?
  • Чому скелі мають таку назву?
  • Що вас зацікавило/здивувало під час перегляду?
  • Про що хотіли б дізнатися більше?

3

Визначення тривалості події (підр. с. 92, завд. 6).

Учні 3-го класу розпочали екскурсію “Стежками Довбуша” о 12 год 15 хв, а завершили її о 15 год 30 хв. Скільки часу вони мандрували?

4

Легенда про Довбуша (підр. с. 92, завд. 5).

Екскурсовод розповів, що найцікавіше місце на маршруті — камінь Довбуша.

  • Прочитайте легенду.
  • Сформулюйте два запитання за її змістом. Поставте їх однокласникам/однокласницям і послухайте відповіді.

5

Робота з деформованим текстом (див. роздруківку “Деформований текст”).

Прочитайте деформований текст. Додайте до нього речення.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6

Перегляд анімаційного серіалу “Моя країна Україна. Шешори”.

Перегляньте фільм і запишіть факти, згадані в мультфільмі.

  • Які факти ви записали?
  • Як перевірити правдивість цих фактів?
  • Чи знаєте ви, яка музика використана в мультфільмі? Чому саме ця музика звучить? (Це гуцульська музика, вона впливає на наше сприйняття зображення.)
  • А що, на вашу думку, є вигадкою в цьому мультфільмі?

Методичні поради

Уточніть з учнями, що таке факт, а що таке вигадка. Факт — це те, що достеменно відоме. Наприклад: “Шешори — найдовше село в Європі”, “У Шешорах з давніх давен жили працьовиті гуцули”, “Гуцули ткали, робили глиняний посуд”, “Довбуш карав панів за жадібність”, “Довбуш відбирав у панів награбоване та повертав бідним людям”.

Вигадка — це те, що не можна підтвердити. Наприклад: легенда є вигадкою, “Олекса Довбуш був найсильнішим у світі чоловіком”.

7

Вправа “5 кадрів” (див. роздруківку “5 кадрів”).

Об’єднайтеся у групи і створіть діафільм, у якому розкажете легенду про Олексу Довбуша та його камінь. Давайте стислі відповіді на запитання так, щоб утворився зв’язний текст. Малюйте ілюстрації до кожного кадру.

  • 1 кадр: Як пани грабували селян?
  • 2 кадр: Хто такий Олекса Довбуш?
  • 3 кадр: За що Довбуш карав панів?
  • 4 кадр: Як Довбуш допомагав бідним людям?
  • 5 кадр: Що заховано під каменем Довбуша?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чи було вам цікаво подорожувати?
  • Які таємниці подорожі відкрили ви сьогодні для себе разом із жевжиками?
  • У якому мальовничому куточку України сьогодні побували?
  • Про що / про кого розкажете вдома?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної