ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Гуп-гуп-гуп чи не туп

УРОК 18. Говерла — найвища гора Карпат.
Чим приваблює природа Карпат?

Мета

  • поглибити знання про Карпати, гору Говерлу;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • вчити визначати, де факти, а де вимисли;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, інтерес до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • презентує свою роботу.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • іграшка-серце;
  • мікрофон;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Подивіться, що у мене в руках? (педагог тримає іграшку-серце) Українці завжди славилися своєю щирістю. Тож прошу вас передавати одне одному серце, вітатися і від щирого серця говорити побажання.

“Доброго ранку. Від щирого серця бажаю тобі, Ангелінко, гарного настрою на цілий день!”

2

Вправа “Мікрофон”.

Продовжте речення “Я сьогодні…” і розкажіть про себе. Наприклад, “Я сьогодні весела, бо побачила своїх подруг” або “Я сьогодні впевнений, що дізнаюся щось нове”.

2. Вправа “Відгадай”

 

Послухайте і відгадайте, про що йдеться.

Носить бабка снігову шапку.
Кам’яні боки закутані в хмарки.

(Гора)

3. Повідомлення теми уроку

 

Чи здогадалися ви, про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці?

Сьогодні ми розширимо знання про гори, побуваємо на найвищій вершині Українських Карпат, дізнаємося багато нового й цікавого.

4. Що таке “гори”?

1

Поміркуйте і скажіть, яку ділянку земної поверхні називають горами.

Гори — ділянки земної поверхні високо підняті над рівнинами. Залежно від висоти гори бувають низькі (від 500 м до 800 м), середні (від 800 м до 2000 м) і високі (понад 2000 м). А за віком гори поділяють на старі й молоді. Поодинокі гори на планеті зустрічаються рідко. Частіше вони тягнуться рядами. Ряд гір називають гірським хребтом.

  • Дізнайтеся, чи є у вашому рідному краї гори. Якої вони висоти?

2

Будова гори (див. роздруківку “Будова гори”).

Розгляньте малюнок будови гори. Гора має підніжжя, схили і вершину. Схили можуть бути пологими і крутими. Вершини високих гір гострі, вкритті снігами та льодовиками.

Знайдіть на світлини гір, де добре видно підніжжя, вершину, крутий та положистий схили.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Онлайн-завдання “Будова гори”.

Перевірте свої знання. Пригадайте будову гори.

5. Вправа “Пригадай”

 

Прочитайте записи і пригадайте, про що саме йдеться.

“снігова вершина” Карпати 2061 м Чорногора

  • Прочитайте вірш. Чи підтвердив він ваші здогадки?

Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати:
Як вершини нам дістатись?
Заглядаємо в озерця —
Не торкнутися нам дна!
Так ми довго, довго йшли,
Й на Говерлу ми зійшли.

  • Пригадайте, що ви вже знаєте про Говерлу?

6. Фізкультхвилинка

 

Раз-два — піднімається гора.
(складають руки над головою, зображаючи вершину гори)
Три-чотири — це круті гірські схили.
(опускають руки вниз, імітуючи схили)
П’ять-шість — це орли дивний танець завели.
(руки в сторони, імітують рухи крилами)
Сім-вісім — це смерічки похилилися до річки.
(нахили тулубом)
Дев’ять-десять — це вода з водоспаду витіка.
(плавні рухи руками, наче тече вода)

7. Віртуальна подорож на Говерлу

Мільйони років тому поверхня нашої планети мала зовсім інакший вигляд. Материки змінювали форму, з’являлись і зникали річки, моря й озера. Так понад 25 мільйонів років тому виникли Карпатські гори. Порівняно з іншими горами, вони доволі молоді. Карпати продовжують розвиватися й досягнуть сталості приблизно через 35 мільйонів років. Згідно з гірською класифікацією, Карпати є горами середньої висоти і сягають у своєму максимумі трохи більше 2000 метрів. Якщо бути точними, то масив Чорногора є вершиною українських Карпат із найвищою точкою на горі Говерла.

1

Перегляд відео “Гора Говерла”.

  • Що нового ви дізналися про Говерлу?
  • Що вас здивувало/зацікавило?

Інформація для вчителя

Говерла розташована на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей, а отже є частиною Карпатського біосферного заповідника та Карпатського національного природного парку водночас. Схили гори зачаровують буковими і смерековими лісами, тиша та спокій допомагають відчути карпатський дух і єднання з природою. У лісових хащах можна зустріти безліч тварин, деякі види навіть занесено до Червоної книги України. Свою домівку тут знайшли вовчок лісовий, білка, лисиця, вовк, олень благородний, козуля європейська, кіт лісовий та бурий ведмідь. А серед дерев і кущів шурхотять сови, зозулі, синиці, яструби, сапсани, канюки та багато-багато інших птахів.

А варто піднятися на висоту 1500 метрів, і перед нами з’являться широкі простори, вкриті альпійськими луками — українські полонини. Кожен українець, почувши про полонини, одразу намалює у своїй уяві справжнього гуцула в національному вбранні, з трембітою, що голосно сурмить, і ця чарівна музика ллється схилами Карпат, а десь неподалік отара овець, що мирно пасеться на лузі. Отару чи гуцула з трембітою ви навряд чи зустрінете нині на Говерлі, а от намилуватися полонинами зможете.

2

Легенда про гору Говерлу.

У горах карпатських завжди був мир і спокій, бо опікувався ними Цар гір. І мав той Цар багато дочок і синів, що допомагали йому доглядати дерева й кущі, тварин і птахів, озера й потічки-річки.

Проте найбільше любив він молодшу дочку Говерлу. Була вона чиста й світла, як вранішня роса, ніжна та радісна, як літнє сонечко. І став помічати батько, що його дочка весь час пропадає в лісі й до самого заходу сонця не відшукати її. Тож вирішив він простежити за Говерлою і дізнатись, які ж такі справи вона має.

Доручив Цар цю відповідальну справу вірному помічникові своєму — Вітрові. Цілий день батько мучився і не знаходив собі місця, не ладналися справи і все валилося з рук. Та от із останніми сонячними променями повернувся Вітер і розповів таку історію: “Шановний Царю гір, увесь день я тишком-нишком слідував за дочкою твоєю Говерлою і привела вона мене до парубка людського. Як дізнавсь я пізніше, звати його Прут, і бачаться вони вже не вперше. Кохання я побачив у їхніх очах і серцях. Тож вітаю тебе, мій любий Царю!”

Та замість радості охопила батька скажена лють! Як могла його дочка, наймиліша і найпрекрасніша дитина, покохати простолюдина? Злість з’їдала Царя із середини й одного дня вирвалась на світ: вважаючи кохання до простого парубка ганебним і недостойним для дочки, прокляв він дитину свою і перетворилася вона на гору високу. Та чари ці могло зруйнувати кохання Прута, бо чистим воно було, палким і сильнішим за всі нещастя. Для цього парубок мав піднятися на вершину тієї гори до настання світанку і звідтіля промовити слова кохання.

Мчав Прут з усіх сил, що тільки може мати парубок молодий і закоханий, та, на жаль, перші промені сонця засяяли над Карпатами, а хлопець не подолав і половини шляху. Тоді сів він на схилі й гірко заплакав, і такими гіркими були його страждання, що перетворився він на річку, і своїми водами й досі омиває кохану Говерлу.

  • Чи сподобалася вам легенда?
  • Про що дізналися з легенди?
  • Ким була Говерла?
  • За що Цар гір прокляв свою доньку?
  • Чому Пруту не вдалося розчаклувати свою кохану?

3

Математична Говерла.

  1. Висота найвищої в Україні гори Говерли — 2 км 61 м. Проте, щоб піднятися на її вершину, треба пройти гірськими стежками на 9 км 180 м більше. Яку відстань мають подолати туристи, щоб піднятися на Говерлу?

  2. Пройшовши від підніжжя гори 3 км 750 м, можна відпочити в колибі, а ще через 2 км 685 м — дістатися до джерела. Яку відстань подолають туристи від підніжжя гори до джерела?

4

Вправа “Збираємось у похід” (підр. с. 93, завд. 7).

Цього року Юстина з рідними вперше збирається підкорити Говерлу — найвищу гору України. Розгляньте речі та одяг, які приготувала для подорожі дівчинка. Проаналізуйте й оцініть їх безпечність.

5

Розв’язуємо проблеми.

  • Подивіться на світлину. Звідки на Говерлі взялося сміття? Хто в цьому винний?
  • Як ви вважаєте, чи можливо розв’язати цю проблему? Як саме?

6

Вправа “Поясни” (підр. с. 93, завд. 8).

Піднімаючись на Говерлу, Юстина вигукнула: “Мамо, дивись, гори димлять!”. Що мала на увазі дівчинка? Поясніть.

  • Чи бачили ви колись таке явище? Опишіть емоції, які відчували.
  • Мешканці Івано-Франківщини, коли спостерігають ранковий туман, кажуть: “О, то вже ведмідь у горах люльку курить…”. Як думаєте, чому так говорять?

Перегляд відео “Туман у горах”

Перегляньте відео. Чи так ви уявляли туман у горах?

  • На що схожі ці краєвиди?
  • Доберіть якомога більше слів, щоб описати їх.

7

Робота над лексичним значенням слів “дим” і “туман” (див. роздруківку “Робота над лексичним значенням слів “дим” і “туман””).

  • Прочитайте запитання в першій колонці таблиці та обговоріть, що є спільного, а чим відрізняються дим і туман.
  • Заповніть таблицю.

Інформація для вчителя

Суміш дрібних твердих частинок (сажі, попелу тощо), які виділяються в повітря при згорянні чого-небудь, — дим. Скупчення найдрібніших крапель води в атмосфері — туман.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Робота в парах. Складання діалогу “Канікули в Карпатах”

 

Ви вже так багато дізналися про Карпати, Говерлу. Об’єднайтеся в пари, поспілкуйтеся і складіть діалог на тему “Канікули в Карпатах”.

Зразок діалогу

— Наталко, де ти була на канікулах?

— Ми всією сім’єю відпочивали в Карпатах.

— Що тобі найбільше сподобалося?

— Там дуже гарна природа, чисте повітря, цілюща вода.

— Ти сфотографувалася біля гір?

— Ні. У мене не було фотоапарата, але я знімала нашу мандрівку на відеокамеру.

— Даси мені переглянути відео?

— Так. Тобі сподобається, бо Карпати — найгарніше місце в Україні. Особливо мені сподобалося озеро Синевир і легенда про його виникнення.

— Ти розповіси нам її в класі?

— Так, обов’язково.

— Я теж хотіла б відвідати Карпати.

— Ми можемо поїхати туди всім класом.

— Попросимо про це нашу вчительку.

9. Підсумок

 

Рефлексія (див. роздруківку “Рефлексія”).

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чим запам’яталася вам наша сьогоднішня подорож?
  • Запишіть свої враження.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Методичні поради

Враження про урок діти можуть записати на наліпках, які можна наклеїти на світлину з краєвидом Карпат.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної