ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Гуп-гуп-гуп чи не туп

УРОК 19. Уявляю — дію.
Що я можу змінити власноруч?

Мета

  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • вчити розрізняти факти й вимисли;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, інтерес до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • презентує свою роботу.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування. Привітання “Фант із мішечка”

 

Сьогодні на наш урок я пропоную взяти усмішку, гарний настрій і серце, наповнене добротою.

Методичні поради

Попросіть дітей перед початком уроку на аркуші паперу для нотаток написати своє ім’я і покласти цей аркуш у мішечок. Під час привітання кожна дитина по черзі дістає аркуш/фант і вітає того учня / ту ученицю, чиє ім’я там записане. Якщо трапиться, що учень/учениця витягне аркуш зі своїм ім’ям, потрібно повернути його в мішечок і дістати інший аркуш.

2. Входження в картину

 

Запропонуйте дітям увійти в картину та роззирнутися (див. роздруківку “Входження в картину”). Що вони відчувають? Де вони хочуть опинитися? Чому?

  • Що відбувається на картині? Як ви це зрозуміли?
  • Де і коли відбуваються події? Чому ви так вважаєте?
  • Що ви відчуваєте, коли дивитеся на цю картину?
  • Що вас дивує на цій картині?
  • А якби на цій картині були ви, де вам хотілося б опинитися? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

1

Передбачення теми.

  • Чи здогадалися, про що ми сьогодні будемо говорити на уроці?
  • Що стало для вас підказкою?

2

Повідомлення теми.

Зміни дуже важливі для нашого життя. Адже переживаючи певні перетворення, ми отримуємо цінні знання та досвід, розвиваємося та вдосконалюємося. Іноді ми можемо впливати на них (змінювати наш одяг, звички, ігри тощо), а іноді — ні (пори року, температуру повітря на вулиці, опади тощо). І не завжди ці зміни можуть приносити радість (наприклад, Миколка обожнює грати у футбол, а взимку це робити дуже складно).

Сьогодні ми поміркуємо, яким було б наше життя без змін і як ми можемо впливати на зміни.

4. Робота над поняттям “зміни”

1

Асоціативний кущ.

  • Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово “зміни”?
  • Опишіть декількома словами, власне розуміння того, що таке “зміни”.
  • Поміркуйте і назвіть ознаки явищ або предметів, завдяки перетворенню яких ми розуміємо, що відбуваються зміни (Наприклад, у яблука може змінюватися колір, запах, смак, розмір, маса тощо; за літо хлопчики та дівчатка неабияк підросли; ми були в 2-му класі, а тепер уже в 3-му).

2

Словничок.

Зміна/зміни — перехід, перетворення чого-небудь (стану, руху, ознаки, властивості тощо) у щось якісно інше.

3

Добір синонімів до слова “зміна”.

  • Доберіть близькі за значенням слова до слова зміни (переміна, поворот, перелом).
  • Складіть речення зі словом зміна.

5. Вправа “Що було б…”

 

Поміркуйте і дайте відповіді на запитання.

  • Що було б, якби постійно був лише день або була лише ніч?
  • Що було б, якби пори року не змінювалися?
  • Що було б, якби ми не відчували голоду/ситості?
  • Що було б, якби ми не росли та не вдосконалювалися?
  • Що було б, якби ми завжди навчалися лише в першому класі?
  • Що було б, якби у школі був лише один підручник?

6. Фізкультхвилинка

 

Тупніть ті, хто торік любив малювати.
Плесніть у долоні ті, хто любив танцювати.
Помахайте руками ті, хто любив конструювати.
Тупніть ті, хто займався спортом.
Плесніть ті, хто ходив до музичної школи.
Помахайте руками ті, хто любив вишивати.
А тепер плесніть у долоні ті, у кого змінилися вподобання.

  • Чи запам’ятали ви, хто це був?

7. Таблиця змін

 

Об’єднайтеся у пари і заповніть таблицю (див. роздруківку “Таблиця змін”). У кожну колонку запишіть по три приклади.

  • Поспілкуйтеся із сусідньою парою. Чи є щось спільне в записах? А відмінне? Як ви думаєте, чому?
  • Пригадайте картину, яку ми розглядали на початку уроку. До якої колонки ви записали б зміни, зображені на ній? Чому?
  • Чи багато змін залежать від нас?
  • Що ми можемо змінити? Наведіть приклади.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Вправа “Хочу, щоб відбулися зміни”

 

Для досягнення необхідних для нас змін, треба наполегливо працювати та чітко усвідомлювати мету своєї роботи.

Поміркуйте й запишіть, яких змін у вашому житті вам хотілося б, і що ви маєте робити для того, щоб ці зміни відбулися (див. роздруківку “Хочу, щоб відбулися зміни”).

Наприклад:

Зміни, яких я прагну Що потрібно робити
Навчитися гарно писати Вправлятися в каліграфії
Мати більше друзів Шукати спільні інтереси
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Вправа “Зміни на краще”

 

Озирніться довкола. Поміркуйте, що вам хочеться змінити на краще. Намалюйте цей об’єкт. Як ви його змінили б? Намалюйте поряд (зош. с. 44, завд. 1).

10. Вправа “Зміни слова”

 

Спробуйте самотужки перетворити “луну” на “росу”. Для цього змінюйте в кожному наступному слові одну літеру так, щоб утворилося інше слово. Користуйтеся визначеннями-підказками (зош. с. 44, завд. 2).

11. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового дізналися?
  • Чи відбулися зміни у вашому житті протягом нашого уроку? Які?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної