ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Несподівана зустріч

УРОК 2. В гостях у Чугайстра.
Як безпека перетворюється на небезпеку?

Мета

  • з’ясувати, хто такий Чугайстер, як він пов’язаний із Карпатами;
  • закріплювати вміння ділити текст на логічно завершені частини, добирати заголовки до частин;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріплювати вміння розв’язувати математичні вирази;
  • вчити добирати прикметники;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • ділить текст на логічно завершені частини;
  • розуміє, хто такий Чугайстер;
  • розв’язує математичні вирази;
  • добирає прикметники.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Доброго дня вам, любі малята!
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Щирою усмішкою я вас вітаю,
Гарного настрою на весь день бажаю!

Передайте одне одному іграшку-сонечко і скажіть коротке побажання своєму сусіду чи своїй сусідці.

2

Гра “Диво єдності”.

Усі ви різні та водночас схожі між собою бажанням подорожувати. Пропоную в цьому переконатися.

  • Махніть правою рукою ті, хто подорожував Україною.
  • Махніть лівою рукою ті, хто був на Чорному морі.
  • Плесніть у долоні ті, хто їздив до рідних у іншу область (село, місто тощо).
  • Нехай присяде той, хто хоче продовжити мандрувати разом із жевжиками.

2. Передбачення теми уроку. Входження у світлину

 

Розгляньте уважно світлину (див. роздруківку “Входження у світлину”).

  • Що відбувається на світлині? Як ви це зрозуміли?
  • Де і коли відбуваються ці події? Чому ви так вважаєте?
  • Що ви відчуваєте, коли дивитеся на цю світлину?
  • Чи дивує вас щось на цьому фото? Що саме?
  • Якби на цій світлині були ви, то де б ви хотіли опинитися?
  • Як, на вашу думку, ця світлина може бути пов’язана з темою нашого уроку?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Робота над змістом уривка “Несподівана зустріч”

1

Самостійне читання (підр. с. 74).

Щоб дізнатися, куди ми будемо подорожувати далі, прочитаємо цікаву історію, яка сталася із жевжиками.

Методичні поради

Для читання уривка оберіть той спосіб, який вважаєте доцільним. Це може бути самостійне читання або читання в парах, у групах.

2

Перевірка розуміння прочитаного.

  • Чому жевжикам сподобалися Карпати?
  • Кого з міфічних персонажів Номул зустрів у Карпатах? Як цей персонаж зображений у тексті?
  • Що ви дізналися з тексту про Чугайстра?
  • Які “дивні” слова вживає Чугайстер? Як ви думаєте, чому?
  • Гілочку якого дерева мали знайти жевжики?
  • Які емоції виникли у вас після читання тексту?

3

Вправа “Знайди слова” (див. роздруківку “Знайди слова”).

Знайдіть і зафарбуйте/обведіть слова, які траплялися вам в уривку.

Методичні поради

Вправу можна виконати у парах. Зверніть увагу дітей, що час виконання завдання буде обмежений. Перевіряючи вправу, запропонуйте учням доповнити слова на дошці словами з таблиці. Наприклад, гори — Карпати, дитина — дітвак, лісовик — Чугайстер, колюча, пухнаста — гілочка, величезна, кошлата — лапа, довжелезна — борода. Запитайте, до якого слова з таблиці немає пари на дошці? Попросіть учнів дібрати пару до слова “аромат”.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Складання плану (зош. с. 35, завд. 1).

Придумайте й запишіть назви до кожного епізоду уривка.

4. Фізкультхвилинка

5. Вивчаємо зміст слова Чугайстер

1

Робота з ілюстрацією (див. роздруківку “Загадкова ілюстрація”).

  • Розгляньте зображення Чугайстра. Чи схоже воно на опис в уривку?
  • Як ви думаєте, Чугайстер ворог чи друг для людини?

Інформація для вчителя

Якщо про русалок розповідають легенди в усьому світі, то чугайстра знають лише в Україні. Хто він такий? Це лісовик, який мешкає в Карпатах. Він веселий, життєрадісний, високий, як смерека, оброслий чорною або білою шерстю і має блакитні очі.

Існувало повір'я, що це заклятий чаклунами чоловік, якому “пороблено”, тобто наведено причину.

Чугайстер захищає людей від мавок, які заманюють їх у ліс. Чугайстер ставиться до людей приязно, може запросити до танцю, награваючи на сопілці. Вправних танцюристів нагороджує. А інколи приходить у села і співає в димарях.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Пофантазуйте” (зош. с. 35, завд. 2).

Як могли б розвиватися події казки далі? Вигадайте й запишіть її продовження. Намалюйте ілюстрацію.

Методичні поради

Для виконання цієї вправи потрібен час. Діти мають пофантазувати, записати свої фантазії і намалювати ілюстрацію. Якщо плануєте виконувати вправу в класі, то об’єднайте дітей у групи і дайте можливість попрацювати колективно. Проте цю вправу можна запропонувати дітям як домашнє завдання. Тоді на наступному уроці можна буде послухати, що придумали діти. Їм буде цікаво виступати в ролі авторів. Зробіть “стілець автора” і дайте посидіти на ньому всім охочим. Нехай кожен “автор” прочитає свій твір і відповість на запитання слухачів.

6. Завдання від Чугайстра

Вважається, що у Чугайстра весела вдача, він любить танцювати і співати. А ще він пропонує вам виконати його завдання й перевірити свої знання.

1

Вправа “Впиши слова” (див. роздруківку “Впиши слова”).

Впишіть у вірш слова — ознаки предметів і вставте слова замість запитань.

  • Що допомогло вам добирати слова?
  • Прочитайте вірш яким його створила авторка (оригінал вірша). Чи такі слова дібрали ви?

Оригінал вірша

Кульбабка тиха при стежині
Жовтіється сама собі.
А у волошки очі сині,
А в неба очі голубі.
Зелені клени стали колом
Побіля нашого двора,
А ген за тихим жовтим полем
Червоне сонце догора.

Євгенія Горева

  • Що у вас вийшло вдало, а що не дуже?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Гра “Цікава арифметика”.

  1. Сума дорівнює 17, а добуток — 72.

    Перше число — ?

    Друге число — ?

  2. Сума дорівнює 18, а різниця — 2.

    Перше число — ?

    Друге число — ?

  3. Сума дорівнює 18, а частка — 2.

    Перше число — ?

    Друге число — ?

3

Вправа “Розфарбуй” (див. роздруківку “Розфарбуй”).

Розфарбуйте відповідними кольорами і дізнайтеся, що заховалося за цифрами

Методичні поради

Завдання від Чугайстра можна виконувати в групах. Послухайте, яка група добере найяскравіші прикметники до вірша. Позмагайтеся, яка група швидше знайде правильні пари. Навіть розмальовувати можна групою, за умови, що діти домовляться, хто яким кольором фарбуватиме. Порівняйте малюнки. Чи в усіх вони однакові?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Підсумок

 

Рефлексія

  • Що вам найбільше запам’яталося із сьогоднішнього уроку?
  • Про що дізналися?
  • Що сподобалось?
  • Якими кольорами ви зобразили б ваше враження від сьогоднішньої нашої зустрічі? Поясніть, чому обрали такі кольори.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної