ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Гуп-гуп-гуп чи не туп

УРОК 20. Вишиванка — національний символ України.
Що я можу змінити власноруч?

Мета

  • поглибити знання про міста Івано-Франківської області;
  • ознайомити з цікавинками міста Коломиї;
  • ознайомити з коломийкою;
  • розширити знання про обереги українців;
  • удосконалювати виконання швів “уперед голку” та “назад голку”, навчити оздоблювати серветку, закріпити навички роботи з голкою;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • вчити розрізняти факти й вимисли;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, інтерес до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає обереги українців;
  • уміє вишивати швами “вперед голку”, “назад голку”;
  • знає правила поводження з ножицями та голкою;
  • презентує свою роботу.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • конструктор “Лего”;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування.

1

Привітання “Музичне Лего”.

Сьогодні пропоную вам привітатися за допомогою музичного Лего. Кожен з вас має простукати двома цеглинками Лего певний ритм, а всі уважно послухають і повторять цей ритм. Так ми з вами створимо чудове ритмічне Лего-привітання.

2

Вправа “Крісло автора”.

Учні за бажання розповідають, як розпочався їхній ранок, що цікавого вони бачили, ідучи до школи.

2. Передбачення теми уроку

1

Ребус.

Розшифруйте ребус, прочитайте слово і спробуйте передбачити, про що сьогодні будемо говорити.

2

Вправа “Пройди лабіринтом” (підр. с. 94, завд. 1).

Пузлик довідався, що один із національних символів України — вишиванка. Пройдіть лабіринтом і довідайтеся, у якому місті Івано-Франківської області розташований найбільший ярмарок вишиванок.

  • Чи вже здогадалися, про що говоритимемо на уроці?

3. Повідомлення теми уроку

 

Разом із жевжиками продовжуємо подорожувати Івано-Франківщиною. Побуваємо у гарному місті Коломиї. Дізнаємося, чим славиться це місто. Поглибимо свої знання про вишиванку і повчимося робити прості вишивальні шви.

4. Віртуальна подорож до Коломиї

1

Символіка міста (див. роздруківку “Символіка міста Коломиї”).

  • Розгляньте герб і прапор міста Коломиї.
  • Які кольори переважають?
  • Які символи зображені? Що, на вашу думку, вони можуть означати?

Герб Коломиї — геральдичний щит, усередині якого — коло як символ руху, єдності, нескінченності, символ однієї з легенд про походження назви міста. На колі в оборонній позі стоїть розкрилений беркут, який охороняє чистоту природного середовища, матеріальні й духовні скарби Коломийської землі.

В образі беркута — борці за волю й незалежність України: опришки, Січові Стрільці, вояки УПА та інші. Синє тло символізує карпатські верховини, річку Прут. Жовта барва (у геральдиці “золото”) — відродження, багатство. Також у композиції із золотистого кола й беркута на синьому щиті прочитується життєдайне сонце і вільний птах у чистому блакитному небі. Корона у вигляді тризуба — українського державного Герба ще з часів князя Володимира Великого — символізує приналежність Коломиї до України.

Прапор — прямокутне темно-синє полотнище з двома рівновеликими горизонтальними смужками посередині — червоною та чорною, у центрі — синій круг із жовтою облямівкою, у якому жовтий беркут із піднятими крильми, над головою орла — жовта корона.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Перегляд відео “Коломия”.

Здійсніть невеличку екскурсію Коломиєю.

  • Що цікавого ви дізналися про Коломию?
  • Чому місто має таку назву?
  • Які цікаві місця є в Коломиї?
  • Про яке унікальне дерево почули?
  • Чи були ви в Коломиї? Розкажіть про те, що найбільше вразило.

3

Цікаві факти про Коломию.

Коломия пройшла насичений історичний шлях — від торговельного поселення, відомого передусім торгівлею сіллю, до сучасного важливого економічного й освітньо-культурного центру Івано-Франківщини. Перша згадка про Коломию міститься в Галицько-Волинському літописі й датується 1240 роком.

  • Місцеві жителі називають своє місто маленьким Львовом.
  • Єдиний у світі музей “Писанка” — архітектурна несподіванка на проспекті Чорновола у вигляді триповерхового розмальованого будинку-яйця. Створили оригінальний об’єкт за проєктом прикарпатського архітектора Ігоря Шумана. Коломийські науковці зібрали понад 12 тис. писанок із різних регіонів не тільки України, а й світу. В експозиції є великодні яйця з Алжиру, Канади, США, Франції, Шри-Ланки, Єгипту, Польщі, Росії, Ізраїлю.
  • Звідси пішли коломийки. Коротенькі співомовки, традиційний жанр фолькмузики, які виконують також до танцю. Вже сама назва чітко вказує на місце їх походження. Тематично коломийки бувають різні: побутові, соціальні, сатиричні. На кожному весіллі, яке справляли на Західній Україні, можна було почути коломийки. Виконував їх народний інструментальний ансамбль, у складі якого були скрипки, басолі (бас), бубон, цимбали.

Слухання коломийки “Маленькі бойки. Коломийки”

Слухайте, підспівуйте, а можете й пританцьовувати.

  • Який настрій у вас після слухання коломийки?
  • Який характер пісні?
  • Як змінюється мелодія, ритм, сила звучання?
  • Чи захотілося підспівувати, пританцьовувати?

5. Фізкультхвилинка-руханка “Тук-тук-тук”

6. Вправа “Склади запитання”

 

Коли Блискавка потрапила на ринок і стала розглядати вишиті вироби, у неї виникло багато запитань. Вона вирішила поспілкуватися з мисткинею. Прочитайте відповіді, які почула жевжичка. Якими могли бути запитання? Розіграйте діалог у парах (підр. с. 94, завд. 2).

7. Вишивальна математика

 

Старша сестра Бориса — Поліна — захотіла вишити для свого брата сорочку. На нитки вона витратила 63 грн, на тканину — 112 грн. За пошиття сорочки дівчинка заплатила 200 грн. Скільки коштів витратила Поліна, аби здійснити свій задум? (підр. с. 94, завд. 3)

8. Знайомство з вишиванкою

1

Перегляд відео “У Коломиї працює відомий на всю Україну базар вишиванок”.

Коломия славиться своїми вишиванками. Відвідаймо нічний базар вишиванок.

  • Як створюють вишиванки?
  • Від чого залежить ціна на такий виріб?
  • Чи захотілося вам мати таку вишиванку?

2

Розглядання зразків вишивки на вишиванці.

Методичні поради

Принесіть вишиту сорочку або попросіть дітей одягнути вишиванки на цей урок. Запропонуйте розглянути зразки вишивки на одязі. Запитайте, що зазвичай зображують на сорочках? Які кольори переважають? Поцікавтеся, чи пробували вже діти вишивати? Чи хотіли б навчитися? Чи вишивають у їхніх родинах?

Інформація для вчителя

Для воїна вишивка — особливий оберіг, який не лише захищає від усього лихого, а й нагадує про близьких людей, рідну домівку, куди він обов’язково має повернутися після всіх пригод і небезпек.

Вишивати — традиційне заняття для української дівчинки, дівчини, жінки. Наші пращури вірили: вишивка передає силу, витривалість, захищає людину від хвороб. Мистецтво вишивання передавалося із покоління в покоління. Колись існував навіть такий ритуал: збиралася вся родина, і бабуся бажала онучці стати гарною вишивальницею, легенько вколюючи голкою її долоньку.

У багатьох українських родинах вишиванки передаються з покоління в покоління.

  • Чи є у вас вдома вишиванки, які дісталися у спадок?

3

Робота з текстом (див. роздруківку “Що означають барви вишиванки?”).

  • Об’єднайтеся в пари і прочитайте текст.
  • Що символізують кольори ниток, якими вишивають вишиванку?
  • Яке символічне значення мали візерунки?
  • Чому вишиванка вважається оберегом?
  • Поставте одне одному запитання за змістом тексту.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Практична робота

1

Види швів (підр. с. 95, завд. 4).

Розгляньте, які є види швів.

2

Знайомство зі швами.

Учні 3-го класу запросили Поліну до школи, щоб вона провела для них майстер-клас із вишивання. Опануйте і ви деякі види швів. Поміркуйте, чому вони мають саме такі назви.

“Шов уперед голкою”

“Шов назад голкою”

“Як вишивати хрестиком”

Методичні поради

Обов’язково пригадайте правила роботи з ножицями і голкою. Оберіть один зі швів і допоможіть дітям його опанувати. Можна оздобити серветку. Намалюйте олівцем на тканині простий візерунок (сонечко, квітку тощо), попросіть дітей вишити по контуру малюнка швом “уперед голкою” чи “назад голкою”. Влаштуйте виставку робіт.

Правила користування ножицями

  1. Користуйтеся ножицями із заокругленими кінцями.
  2. Зберігайте ножиці у спеціально відведеному для цього місці.
  3. Не працюйте притупленими ножицями або ножицями з послабленим шарнірним з’єднанням.
  4. Не тримайте ножиці лезом угору.
  5. Не користуйтеся ножицями, пересуваючись класом.
  6. Не заважайте іншим дітям, коли вони працюють.
  7. Передавайте ножиці кільцями вперед.
  8. Під час різання тримайте матеріал так, щоб лезами ножиць не поранити руку.

Правила користування голкою

  1. Не залишайте голку без нитки.
  2. Голку тримайте великим і вказівним пальцями, а підтримуйте середнім.
  3. Не спрямовуйте її вістря вгору.
  4. Під час роботи втикайте голку в призначену для цього подушечку. Після роботи повертайте голку в гольник.
  5. Не використовуйте іржаву голку.
  6. Нитку відрізайте ножицями.

10. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи була сьогоднішня подорож цікавою і корисною для вас?

2

“Мікрофон”.

На уроці я:

  • дізнався/дізналася…
  • зрозумів/зрозуміла…
  • навчився/навчилася…
  • найбільший мій успіх — це…
  • найбільші труднощі виникли…
  • мені не вдавалося, а тепер я вмію…
  • змінилося моє ставлення до…
  • на наступному уроці я хочу…


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної