ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Гуп-гуп-гуп чи не туп

УРОК 21. Чарівні квіти.
Що я можу змінити власноруч?

Мета

  • закріпити знання про рослини;
  • закріпити поняття “будова рослини”, “органи рослини”;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • вчити розрізняти факти й вимисли;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • презентує свою роботу;
  • представляє результат власної творчої діяльності.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання “Я бажаю”.

Сьогодні мені хочеться не тільки привітатися з вами, а й передати свої побажання.

Я бажаю здоров’я, радості, знань усім, хто ліворуч від мене.
(діти повертаються ліворуч, піднімають руки вгору)
Я бажаю здоров’я, радості, знань усім, хто праворуч від мене.
(діти повертаються праворуч, руки на грудях)
Я бажаю здоров’я, радості, знань усім, хто попереду мене.
(діти повертаються вперед, витягують руки вперед)
Я бажаю здоров’я, радості, знань усім людям, що живуть у моєму місті/селі.
(діти піднімають руки вгору, махають ними)
Я бажаю здоров’я, щастя, злагоди всім людям України.
(руки в сторони)
Я бажаю здоров’я, щастя й миру всім людям планети Земля.
(складають перед собою долоні)

Методичні поради

Цю вправу можна виконати біля парт, у колі, у рядах. Будьте зразком для дітей: промовляючи побажання, покажіть їм рухи, які вони мають показувати. Можна додати свої побажання. Зацікавте дітей, попросіть їх придумати свої побажання і рухи для них.

2

“Передай настрій”.

Аби гарний настрій мати,
Треба всім його бажати.

  • Який у вас настрій? З гарним настроєм приємно вирушати в мандри. Передайте подумки свій гарний настрій і добрі думки своїм однокласникам та однокласницям.

2. Вправа “Пазли”

 

Об’єднайтеся у групи і складіть пазли (див. роздруківку “Пазли”).

  • Які зображення утворилися з ваших пазлів?
  • Як ви думаєте, що спільного в цих зображень?

Методичні поради

Підготуйте заздалегідь подані картинки, розріжте їх на частинки, покладіть у конверти для кожної команди.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

 

Спробуйте передбачити, що нового, цікавого й корисного ми з вами дізнаємося?

Продовжуємо свою подорож разом із жевжиками, які пропонують нам помандрувати у чарівний світ квітів. Під час нашої мандрівки ми пригадаємо, що знаємо про квіти. А також проведемо цікаве дослідження “Чарівні квіти”.

4. Гра “Хрестики-нулики”

 

Продовжте речення: Квіти належать до… .

Пригадаймо, що ми знаємо про рослини. Об’єднайтеся в пари і виконайте завдання на картках (див. роздруківку “Хрестики-нулики”).

  • Прочитайте твердження. Якщо ви вірите твердженню, то ставте в клітинці , а якщо ні, ставте .
  • Чи були у вашій картці хибні твердження?
  • Поспілкуйтеся із сусідньою парою. Дізнайтеся, чи однакові позначки ви поставили. Якщо ні, то в чому відмінність?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Органи рослини

 

Пригадайте будову рослин. Підпишіть органи рослини або виконайте онлайн-завдання (див. роздруківку “Будова рослини”).

ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ ОНЛАЙН
  • Чи може існувати рослина без кореня? Чому?
  • Який орган забезпечує транспортування води з мінеральними речовинами до інших органів?
  • Які функції виконує листок?
  • За допомогою якого органу рослини розмножуються?
  • Поміркуйте і скажіть, який орган рослини головний? Чи легко дати відповідь на це запитання? Чому?

Рослини завжди звикають до умов, у які потрапили, а коли умови змінюються, поступово змінюють свій вигляд і рослини. Іншими стають форма, розмір, колір — усе, крім головного: у них завжди є коріння, стебло, листя, плоди, насіння.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Фізкультхвилинка “Руханка з рослинами”

 

Час вставати, нам усім відпочивати. Руханку веселу розпочніть, за рослинами ви рухи повторіть.

7. Квіткова вікторина “Чи знаєте ви квіти?”

 

Пригадайте, що ви знаєте про квіти.

  • Яку квітку називають королевою квітів? (троянда)
  • Назвіть традиційні квіти українського віночка. (барвінок, мак)
  • Які квіти використовують у парфумерії? (троянда, конвалія, ірис тощо)
  • Що означає назва “айстра“? (зірка)
  • Яка рослина є символом тріумфальної перемоги? (лавр)
  • З яких квітів виготовляють ефірну олію? (троянда, жасмин, конвалія, фіалка, лаванда)
  • Назвіть ранні весняні квіти. (підсніжник, первоцвіт, фіалка, медунка, сон-трава тощо)
  • Назвіть рослини, квіти яких мають сильний і приємний запах. (троянда, матіола, левкой, запашний горошок, резеда тощо)
  • Назвіть квіти, які ніколи не мають у природі синього забарвлення (гвоздика, шавлія, календула, жоржина, лілея)

8. Робота за коміксом

 

Розгляньте комікс (підр. с. 96-97).

  • Що захотіла дівчинка подарувати мамі на день народження?
  • Яку ідею запропонував їй хлопчик?
  • Чи вдалося їй перефарбувати квітку? Як ви думаєте, чому?
  • Чи знайшли діти вихід із ситуації, яка склалася?
  • Що їм стало у пригоді? Звідки вони дізналися про інший спосіб?
  • Чи можна довіряти цій інформації?

9. Проведення дослідження

1

Розповідь учителя.

Завдяки голландцю Пітеру Ван де Веркену у 2004 році з’явилася перша у світі троянда з пелюстками всіх кольорів веселки. Процес фарбування квітів під час вигонки доволі трудомісткий і дорогий, тому здійснити його в домашніх умовах неможливо. Але дослідивши, як вода рухається рослиною, можна здійснити мрію багатьох людей і пофарбувати квіти у будь-який колір.

Чому пелюстки квітів змінюють колір?

Вода потрапляє в рослину з ґрунту через кореневі волосинки та молоді частини кореня, і, рухаючись судинами, дістається всіх органів рослини. Разом із водою рослина отримує й усі мінеральні речовини. Квіти, які ми використаємо в дослідженні, позбавлені кореневої системи. Проте рослина не втратила можливості поглинати підфарбовану рідину.

2

Практична робота (підр. с. 97).

Виконайте дослідження за алгоритмом у підручнику. Пам’ятайте про техніку безпеки під час користування ножицями.

Методичні поради

Якщо немає можливості перефарбовувати квіти (троянди, гвоздики, хризантеми), спробуйте перефарбувати листя пекінської капусти. Для цього заповніть посудинки водою із барвниками різних кольорів. Помістивши листя в розчини, вже за 3-4 години ви побачите бажаний результат.


Якщо є можливість перефарбувати квіти, зверніть увагу, що у гвоздики результат буде приблизно за 9 годин, у троянди — за 12 годин. Для кращого результату бажано брати свіжі квіти. При переміщенні квітів із води до посудини з барвником бажано затиснути зріз пальцем, тому що при контакті з повітрям може виникнути повітряна пробка, яка завадить вільному рухові води стеблом рослини.

3

Заповнення картки (зош. с. 45, завд. 1).

Методичні поради

Зверніть увагу дітей, що дослідження триватиме доволі довго, тому картку вони заповнюватимуть наступного дня. Проте варто її розглянути і з’ясувати, що там треба записувати. Надайте дітям можливість презентувати не тільки свої квітки, а й записи. Діти із задоволенням поділяться своїми відкриттями, враженнями, емоціями. Влаштуйте вернісаж перефарбованих квітів і фотовиставку.

10. Підсумок

 

Рефлексія.

  • Як ви вважаєте, чи добре ми попрацювали на уроці?
  • Що ви дізналися нового?
  • Усміхніться своїм успіхам! Ви всі молодці!


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної