ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Крихка знахідка

УРОК 22. Диво-яйце.
Чим цікаве яйце?

Мета

  • ознайомити учнів з українською народною казкою “Яйце-райце”;
  • закріпити їхні знання про чарівні казки;
  • удосконалювати вміння знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; формувати вміння висловлювати судження;
  • вдосконалювати навички свідомого виразного читання творів;
  • збагачувати активний словник дітей відповідно до тематики тижня;
  • активізувати їхню пізнавальну діяльність;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається до інших, вітається тощо, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює й аргументує власну думку, поважаючи позицію інших та дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить дорослим і одноліткам запитання щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • презентує результат власної творчої діяльності.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Посміхніться всім миліше,
Привітайтесь: “Добрий день!”

  • З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?

Передайте свій настрій виразом обличчя. Усміхніться мені. А тепер поділіться своїм добрим настроєм із товаришами. Поверніться й усміхніться сусіду чи сусідці справа. А тепер те саме повторіть для сусіда/сусідки зліва.

  • Чи у всіх тепер гарний настрій?

2. Актуалізація знань

  • Пригадайте, з ким ми подорожуємо.
  • Куди ми мандрували минулого разу?
  • Чим запам’яталася вам остання мандрівка?
  • Яку знахідку з останньої подорожі жевжики поклали до скрині?

3. Передбачення теми уроку

 

Пригадайте, де зараз знаходяться жевжики (див. роздруківку “Картки з українським алфавітом”).

  • Як ви гадаєте, куди і по що жевжики помандрують тепер?
  • Розшифруйте слова, скориставшись картками з алфавітом, і спробуйте передбачити, які події відбуватимуться із жевжиками надалі.

17 12 22 12 33(місія)
29 24 15 1 23 11(шукати)
20 23 1 29 15 1(пташка)

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Робота над уривком “Крихка знахідка”

1

Читання з передбаченням (підр. с. 98).

Методичні поради

Передбачення — припущення про можливий розвиток подій на основі того, що відомо, виявлено, усвідомлено.

Після ознайомлення з назвою пригоди та перед читанням ставимо дітям запитання, що спонукають їх зробити припущення стосовно того, про що йтиметься у тексті. Текст розподіляється на частини, і учитель читає їх із перервами. Після читання кожної частини учням ставляться запитання, а також пропонується зробити передбачення стосовно того, що відбуватиметься в наступній частині. Після читання цієї частини передбачення аналізуються, і учні прогнозують наступні події. Зупинки бажано робити на найцікавіших місцях, щоб створити ситуацію очікування, інтригу.

  • Як ви гадаєте, про що може розповідатися в тексті під назвою “Крихка знахідка”?

Вчитель читає текст пригоди спочатку і до слів “…де саме треба шукати. Адже…”

  • Де пролітав жевжоліт?
  • Яку форму мав порт, що відкрився у скрині?
  • Як ви гадаєте, що заходилися шукати Пузлик і Блискавка?
  • Як будуть розвиватися події далі?

Вчитель продовжує читати до слів “…аби лишень не відмовила. Пузлик…”

  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Куди вирушив Пузлик? Чому?
  • Чи здогадалися ви, яких птахів побачив Пузлик на птахофермі?
  • Як будуть розвиватися події далі?

Вчитель продовжує читати до слів “…стрибав у довжину і…”

  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Якими словами Пузлик звернувся до перепілки? Чому він обрав саме таку форму?
  • Що буде далі?

Вчитель дочитує пригоду до кінця.

  • Чи справдилися ваші передбачення?
  • Як відреагують жевжики на подію?
  • Чи вдасться їм добути нове яйце? Як саме?

2

Вправа “Упізнай персонажа” (зош. с. 46, завд. 1).

З’єднайте числа в порядку зростання і впізнайте персонажа твору Ганни Остапенко. Які риси характеру проявив цей жевжик у Київській області? Запишіть.

3

“Ключові слова” (зош. с. 46, завд. 2).

Розгляньте зображення птахів, яких зустрів жевжик на птахофабриці. Випишіть із тексту ключові слова, за якими їх можна упізнати.

4

Чи знаєте ви, що…”

  • Вважається, що птахи походять від динозаврів підряду тероподів, і археологи справді знаходять скелети перших птахів, близькі за будовою до ящірок. І навіть пір’я, що покриває пташині тіла, є… видозміненими лусочками!
  • Вам, мабуть, доводилося бачити курячі яйця з двома жовтками. Загалом же жовтків у яйці може бути до 9 штук. Можливо, в курячому яєчку вони всі й не помістяться, зате у страусовому — завиграшки. До речі, варити страусове яйце треба майже 2 години, тільки тоді воно буде повністю готове.
  • Кури — найпоширеніші домашні птиці. У світі їх налічується понад 50 мільярдів особин.

5

Математичний лабіринт (зош. с. 46, завд. 3).

Пройдіть лабіринтом і дізнайтеся, скільки пташників на птахофабриці. Запишіть результат виразу.

5. Фізкультхвилинка “Гуси-потягусі”

 

Потанцюйте разом з веселими гусенятами.

6. Віртуальна подорож Київщиною

1

Робота з мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

Пригадайте, у яку область вирушили жевжики за новою знахідкою.

Розгляньте мапу України. Знайдіть на ній Київську область.

  • З якими областями вона межує?
  • Яке місто є адміністративним центром цієї області?

Ки́ївська о́бласть — розташована на півночі України в басейні Дніпра, переважно на Правобережжі. На сході межує з Чернігівською і Полтавською, на південному сході та півдні — із Черкаською, на південному заході — з Вінницькою, на заході — з Житомирською областями, на півночі — з Гомельською областю Білорусі.

Обласний центр — місто Київ — адміністративно не належить до неї.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 47, завд. 4).

Знайдіть на контурній мапі Київську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

3

Знайомство із символікою області (див. роздруківку “Символіка Київщини”).

  • Розгляньте герб і прапор Київської області. Що на них зображено?
  • Як ви думаєте, що можуть символізувати зображення та кольори на гербі та прапорі?

На Гербі Київської області зображено великий щит, увінчаний золотою князівською діадемою. На верхньому полі щита розміщено зображення святого Юрія-Георгія на білому коні в золотому обладунку та шоломі, пурпуровому плащі, зі списом у руках та німбом навколо голови. Тут зображено й переможеного коричневого змія зі складеними крилами та роззявленою пащею, яку святий Юрій-Георгій пронизує списом.

Унизу щит прикрашений двома дубовими гілками із зеленим листям та коричневими жолудями, а також шістьма колосками пшениці, які розташовані симетрично по три колоски з обох боків щита.

Прапор Київської області — прямокутне полотнище, яке складається з трьох рівних за шириною вертикально розташованих смуг: центральна з них жовтого кольору, крайні — синього. На центральній смузі розмішується зображення постаті святого Юрія-Георгія та змія.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Перегляд відео “Визначні куточки Київської області”.

  • Чи бував хтось із вас на Київщині? Де саме?
  • Про які визначні куточки Київщини ви дізналися?
  • Чи захотілося вам здійснити подорож Київською областю?

7. Магічна сила яйця у казках

  • Назвіть відомі вам казки та пригоди, пов’язані з яйцем.
  • Як називають такі казки? (Чарівні.)
  • Чому люди здавна наділяли яйце магічною силою?

 

Слухання казки Лірника Сашка “Яйце-райце”

  • Хто головні персонажі казки?
  • Чому розгорілася ворожнеча між мишами і птахами?
  • Якою магічною силою було наділене яйце-райце?
  • Чого навчає нас ця казка?

8. Творча робота “Диво-яйце”

 

Створюємо аплікацію з яєчної шкаралупи (див. роздруківку “Шаблон для аплікації «Диво-яйце»”).

Матеріали для роботи: роздруківки на цупкому папері або білому картоні формату А4 за кількістю дітей, яєчна шкаралупа, клей ПВА, кольорові олівці (фарби, жовті нитки), ножиці, паперова серветка.

Зразок роботи

Методичні поради

Заздалегідь попросіть дітей підготувати вдома яєчну шкаралупу для поробки. Вона має бути гарно висушена, без внутрішньої плівочки. Приготуйте роздруківки малюнка на цупкому папері або білому картоні. Спочатку діти мають розфарбувати саме курчатко. Можна використати кольорові олівці або фарби (якщо часу достатньо). Як варіант, контур курчатка можна змастити клеєм і присипати дрібно порізаними пухнастими жовтими нитками. Тепер слід подрібнити шкаралупу, змастити клеєм ПВА частини шаблону яйця і почати викладати шматочки шкаралупи, легенько притискуючи. За потреби прибрати залишки клею паперовою серветкою. Щоб робота не вигнулася, бажано покласти її під прес на кілька годин.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи сподобалася вам наша сьогоднішня подорож?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної