ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Крихка знахідка

УРОК 23. Чарівні перетворення з яйцем.
Чим цікаве яйце?

Мета

  • розповісти, які чарівні перетворення відбуваються з яйцем;
  • дослідити, як розвивається курча всередині яйця;
  • ознайомити дітей із корисними для організму людини властивостями яйця;
  • провести прості досліди для визначення свіжості яєць;
  • навчити розрізняти маркування на яйцях;
  • збагачувати активний словник учнів відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається до інших, вітається тощо, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює й аргументує власну думку, поважаючи позицію інших та дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить дорослим і одноліткам запитання щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • вирізняє інформацію, корисну для збереження здоров’я, на пакованнях та етикетках (складники, дата виготовлення, термін придатності тощо);
  • пояснює, як розвивається курча всередині яйця;
  • знає, для чого люди вирощують курей і як виростити екологічно чисту курку;
  • обирає продукти харчування, які містять тваринні білки;
  • знає, у чому цінність яйця для організму людини;
  • уміє визначати свіжість яєць;
  • знає, що означає маркування на яйцях;
  • презентує результат власної творчої діяльності.

Обладнання

  • роздруківка “Таблиця З-Х-Д”;
  • кольорові олівці;
  • матеріали для досліджень: лупи, сирі яйця, посудини з водою, ліхтарик.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Комплімент”.

Розпочнемо наш урок із компліментів.

Учні говорять одне одному компліменти за бажанням.

2

Аутотренінг.

Сядьте зручно, заплющте очі й повторюйте за мною: “Я у школі, я на уроці. Я радію цьому. Моя увага зростає. Моя пам’ять міцна. Голова працює чітко. Я хочу дізнаватися нове. Я працюю”.

2. Вправа “Істинні, хибні”

 

Оберіть цеглинку Лего такого кольору, який асоціюється у вас із яйцем. Послухайте твердження. Якщо воно істинне, легенько підкиньте цеглинку вгору. Якщо ж хибне, залиште цеглинку в руках і перетворіть хибне твердження на істинне.

  • Жевжики шукали наступний скарб у Миколаївській області.
  • Скриня відкрила порт у формі яйця.
  • Пузлик шукав яйце черепахи.
  • Пузлик відібрав яйце у перепілки.
  • Номул приготував з яйця яєшню.

3. Повідомлення теми уроку

1

Загадка.

Уважно послухайте і відгадайте загадку.

Є собі маленький світ,
В тому світі жовтий квіт.
Щоб дістати жовтий квіт,
Зруйнувати треба світ.

(Яйце)

2

Передбачення теми уроку.

Спробуйте передбачити, про що ми сьогодні дізнаємося, зважаючи на зміст учорашньої пригоди і загадку.

3

Повідомлення теми уроку.

Разом із жевжиками ми дізнаємося, чим цікаве яйце, які чарівні перетворення відбуваються під його крихкою шкаралупою.

4. Таблиця ЗХД

 

Заповніть першу і другу колонки таблиці (зош. с. 47, завд. 1) (див. роздруківку “Таблиця З-Х-Д”). Наприкінці уроку поверніться до цього завдання і заповніть останню колонку. Зіставте записи у другій і третій частинах таблиці. Чи всі ваші очікування справдилися? Відповіді на які запитання ви не отримали? У яких джерелах можна пошукати інформацію, якої бракує?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Вправа “Цікаво про яйце”

 

Жевжики обговорювали, які перетворення можуть відбуватися з яйцем. А чи відомі вам цікаві факти про яйце? Звідки ви про них дізналися? (підр. с. 99, завд. 1).

Інформація для вчителя

  • Найбільше яєць в Україні постачає Київська область. За нею слідують Дніпропетровська, Полтавська, Запорізька і Вінницька області.
  • Занадто світлий жовток говорить про те, що курку, яка знесла яйце, погано годували. Колір нормального жовтка варіюється від жовтого до яскраво-оранжевого. Занадто яскравий жовток не свідчить про виняткову корисність яйця. Як правило, це означає, що курку годували добавками-барвниками.
  • Що старша курка, то більші яйця вона несе.
  • Курки з білим оперенням здебільшого несуть білі яйця, а з коричневим — коричневі.
  • Кожен українець у середньому з’їдає 300 яєць на рік.

6. Фізкультхвилинка “Ціпоньки”

 

Послухайте пісню, підспівуйте курчаткам і потанцюйте разом з ними.

7. Знайомтеся: яйце

1

Вправа “Здогадайся” (підр. с. 99, завд. 2).

Розгляньте зображення різних яєць і тварин, що їх відкладають. Визначте, кому які яйця належать.

2

Вправа “Домалюй” (підр. с. 99, завд. 3).

Розгляньте малюнки. Яким має бути личко на останньому яйці?

3

Чи знаєте ви, що…

Яйця є одним із найбільш популярних і улюблених продуктів, адже вони смачні, поживні, корисні та входять до складу багатьох страв. В одному яйці міститься близько 80 кілокалорій. Таку саму енергетичну цінність має половина банана або невелике яблуко.

Яйця містять білок і важливі для людини вітаміни та мікроелементи. Їх споживання позитивно впливає на волосся, зір і весь організм загалом.

4

Вправа “Страви з яєць” (зош. с. 47, завд. 2).

Відомо, що жовток яйця містить корисні для організму жири, які покращують пам’ять, а білок перешкоджає розвитку вірусів під час застуди. Пригадайте, які страви з яєць ви вживаєте. Намалюйте їх.

8. Дослідницька діяльність

Як ви гадаєте, що ми з вами маємо знати, вибираючи та вживаючи яйця або продукцію, виготовлену з їх використанням?

1

Маркування яєць (підр. с. 100, завд. 4).

Іринка відвідала Васильківську птахофабрику й дізналася від фахівців, що на всіх яйцях, призначених для продажу, ставлять спеціальні знаки.

Інформація для вчителя

Яйця, допущені до реалізації, обов’язково маркують у встановленому порядку.

  • Дієтичні яйця маркують червоною, а столові — синьою фарбою, яку дозволило для використання Міністерство охорони здоров’я України. На штампі для дієтичних яєць позначають категорію і дату сортування (число та місяць), а для столових — тільки категорію.
  • Категорії дієтичних і столових яєць маркують так: добірна — Д, перша — 1, друга — 2.
  • Дрібні яйця позначають відповідною етикеткою (“дрібні”).

Методичні поради

Попросіть дітей принести з дому сирі яйця. За допомогою лупи роздивіться маркування на них, порівняйте, з’ясуйте за зразком у підручнику, на що вказує маркування і скільки часу можна зберігати кожне яйце.

2

Визначення свіжості яйця (підр. с. 100, завд. 5).

Бабуся Іринки розповіла, що дізнатися, чи свіжі яйця, можна не тільки за маркуванням, і показала дівчинці прості способи перевірки. Навчіться визначати свіжість яєць способами, зображеними на малюнках.

  • Як у вашій сім’ї перевіряють, наскільки яйця свіжі?
  • Чи знаєте ви ще якісь способи перевірки свіжості яєць?

Методичні поради

Це дослідження можна провести у групах. Приготуйте посудини з водою за кількістю груп. Учні в групах по черзі будуть опускати яйця, які принесли з дому, в посудини з водою і визначати їх свіжість. Попросіть підбити підсумки за результатами дослідження: чиє яйце найсвіжіше?

Щоб перевірити свіжість яйця за допомогою ліхтарика, бажано, щоб у класі була можливість затемнення. Яйце краще тримати або поставити вертикально над ліхтариком. Промінь ліхтарика освітлюватиме яйце знизу, і буде чітко видно, свіже воно чи ні.

9. Чарівні перетворення всередині яйця

1

Іринка поцікавилася, чи може з купленого в  магазині яйця вилупитися курчатко. Працівниця птахофабрики пояснила, що магазинні яйця не запліднені. Але в природі всередині яєчної шкаралупи відбуваються чарівні перетворення. Розгляньте малюнки і складіть розповідь про одне з них (підр. с. 101, завд. 6).

Запишіть розповідь про чарівні перетворення всередині яйця (зош. с. 47, завд. 3).

2

Перегляд відео “Як розвивається курчатко всередині яйця?”

Подивіться, які чарівні перетворення відбуваються із курчатком усередині яйця.

За достатнього обігріву курча з’являється на світ через три тижні. Обчисліть, через скільки днів воно вилупиться з яйця.

3

Що перше з’явилося на світ?

Поміркуйте і скажіть, що перше з’явилося на світ — яйце чи курка.

Не одне покоління людей сушить собі мізки над цим питанням. Як не дивно, але зовсім нещодавно вчені поставили в цьому питанні крапку. З яйця одного із пращурів курки колись з’явилося курчатко, не дуже схоже на своїх батьків. З нього виросла гарненька курочка, яка почала нести саме курячі яйця. А все тому, що організм курочки виробляв речовину, завдяки якій у яйця з’являється шкарлупа. І ця речовина була зовсім іншою, не такою, як у її батьків. Схожі речовини виробляються організмах усіх птахів, які несуть яйця. Але в курей вони особливі! Тому коли йдеться про те, що з’явилося першим — курка чи її яйце, відповідь буде однозначною: першою була курка!

10. Рефлексія

1

Таблиця ЗХД.

Зіставте записи у другій і третій частинах таблиці. Чи всі ваші очікування справдилися? Відповіді на які запитання ви не отримали? У яких джерелах можна пошукати інформацію, якої бракує?

2

Рефлексія настрою.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи цікаво вам було подорожувати?
  • Які чарівні перетворення відбуваються з яйцем?

3

“Що я робив / робила на уроці”.

Прочитайте вирази і виберіть серед них той, який найкраще описує те, що відбувалося з вами на уроці.

  • Бив / била байдики.
  • Зарубав / зарубала на носі.
  • Пас / пасла задніх.
  • Намотав / намотала на вус.
  • Чув / чула краєм вуха.
  • Пропустив / пропустила повз вуха.
  • Ворушив / ворушила мізками.

11. Домашнє завдання

 

Іринку так зацікавили перетворення всередині яйця, що вона зібрала інформацію про яйце черепахи. Результати свого дослідження дівчинка оформила у вигляді книжечки. Створіть і ви книжечку “Історія одного яйця” (підр. с. 101, завд. 7).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної