ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Крихка знахідка

УРОК 25. Голодний дух.
Як зернятко перетворюється на хліб?

Мета

  • дати дітям уявлення про Голодомор в Україні;
  • показати справжню причину винищення українців;
  • збагачувати активний словник дітей відповідно до тематики тижня;
  • активізувати їхню пізнавальну діяльність;
  • удосконалювати вміння висловлювати свої думки, спілкуватися під час виконання групових завдань;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати шанобливе ставлення до хліба, уміння співпереживати, любов до України, інтерес до історії нашої держави, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається до інших, вітається тощо, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • висловлює власні думки й почуття щодо прочитаних простих медіатекстів;
  • розуміє зміст поняття “Голодомор”, знає причини його виникнення, основні факти про Голодомор і його наслідки.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня підготовки класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування. Вправа “Супер”

 

Загніть мізинчик, якщо ви гарно виспались.
Загніть наступний пальчик, якщо вас розбудила рідна людина.
Наступний пальчик загинають ті, хто сьогодні хоча б один раз побачили усмішку.
Ще один пальчик загинають ті, хто сьогодні зустріли хоча б одного друга одну подругу.
А тепер скажіть, що у вас вийшло?
Супер! Це означає, що сьогодні чудовий ранок.

2. Хмара слів “Хліб”

 

Пригадайте, про що ми говорили на минулому уроці. За 5 хвилин заповніть хмару слів “Хліб” (див. роздруківку “Хмара слів «Хліб»”).

  • Порівняйте свою хмару з хмарою сусіда. Чи є у вас спільні слова? Які? Чим ваші хмари відрізняються?
  • Порівняйте свої хмари слів із моєю. Чи є у нас із вами спільні слова?
  • Як ви думаєте, чому у хмарі слів “Хліб” є слово “життя”? Як вони пов’язані одне з одним?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми

 

Хліб — це святе в нашому житті. Він не має ціни. Відібрати хліб — це забрати життя, це скоїти злочин проти народу. Сьогодні ми будемо говорити про трагедію, яка сталася в історії українського народу.

4. Вправа “Пригадай і розкажи”

 

Прабабуся Тараса, яка живе в селі Красилівка, що на Київщині, розповіла онукові про страшні часи свого дитинства. Прочитай уривки зі спогадів баби Одарки. Що ви знаєте про Голодомор в Україні? Розкажіть (підр. с. 104, завд. 8).

  • Звідки ви можете про це довідатися?

5. Вивчаємо історію України

1

Пояснення значення слова “голодомор”..

  • Чи може хтось пояснити, що означає слово “голодомор”?

Голодомор — організований радянським урядом штучний (навмисно створений) масовий голод на території України та Кубані, де переважно проживали українці. Тоді від голоду померло кілька мільйонів людей.

2

Факти про Голодомор.

  • Голодомор в Україні тривав 17 місяців — з квітня 1932 року до листопада 1933 року.
  • За різними даними, загинуло від 4 до 7 млн людей, хоча деякі історики говорять про 10-11 млн загиблих. Навесні 1933 року в Україні помирало 17 людей щохвилини, 1 000 людей щогодини і майже 25 000 людей щодня.
  • У людей забрали та вивезли весь зібраний урожай. Селянам не залишили ані зернини, ані картоплини.
  • Жертвами голоду ставали цілі села. Від голоду помирали і старі, і молоді, і маленькі діти.

3

Робота з мапою (див. роздруківку “Робота з мапою”).

Дослідіть за мапою, у скільки разів зменшилася кількість населення України, порівняно з попередніми роками.

  • У яких областях України постраждало найбільше людей?
  • Який висновок можете зробити?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Спогади очевидців.

Спогади очевидців дуже цінні. Кінорежисер Сергій Буковський у кінострічці “Живі” зафільмував людей, які пережили Голодомор.

Методичні поради

Оберіть один-два фрагменти, де звучить розповідь очевидця. Дайте дітям можливість послухати їх. Запитайте, що їх вразило в цих розповідях. Які почуття у них виникали? Чому?

6. Робота над коміксом “Чому важливо знати про минуле свого народу?”

 

Розгляньте комікс. Прочитайте репліки (підр. с. 105).

  • Яка розмова відбулася між мамою і сином?
  • Поміркуйте, чому важливо знати минуле свого народу.
  • Що знають ваші рідні про Голодомор? Чи розповідали вам?

7. Перегляд відео “Ти приніс мені яблуко?”

  • Як ви думаєте, про що / про кого може йтися у фільмі з таким заголовком?
  • Про кого і про що це відео?
  • Якого віку діти?
  • Чи вони обоє живуть у сучасному світі?
  • Що приніс хлопчик дівчинці? Як ви думаєте, чому яблуко?
  • Де опиняється хлопчик?
  • А що відбувається з дівчинкою?
  • Де опиняється яблуко?
  • Дівчинка сказала, що її бронзовій скульптурі завжди приносять яблука. Чому саме яблука?

У стародавніх слов’ян яблуко символізувало здоров’я, родючість і достаток. Вважалося, що саме яблуко допомагає зберегти в пам’яті тих, кого не стало. Тому давні слов’яни до могил своїх пращурів завжди приносили яблука.

У кінці відео є напис “У цей день вони чекають на тебе”. Так нас закликають прийти до Меморіалу пам’яті жертв Голодомору і вшанувати людей, що загинули у 1932–1933 роках.

Щороку, у четверту суботу листопада, Україна і весь світ згадують мільйони жертв Голодомору, запалюючи свічки на своїх підвіконнях. Запаліть і ви свічку пам’яті у цей вечір.

8. Творча робота

 

Створення колективного панно “Не забудь!” (підр. с. 104, завд. 10).

Виготовте символ пам’яті жертв Голодомору — незабудку в синьожовтих барвах. Створіть колективне панно “Не забудь!”.

9. Рефлексія

 

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Продовжте речення (див. роздруківку “Саморефлексія”).
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної