ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Несподівана зустріч

УРОК 3. Гори Карпати.
Як безпека перетворюється на небезпеку?

Мета

  • Далі ознайомлювати учнів із містами, областями України;
  • поглибити знання про Закарпатську область;
  • навчити знаходити Закарпатську область на мапі України;
  • ознайомити із символами Закарпатської області;
  • поглибити уявлення про Карпатські гори та найвищу точку Українських Карпат — гору Говерлу;
  • формувати навички безпечної поведінки в горах;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає розташування Закарпатської області на мапі України;
  • знає символи Закарпаття;
  • знає найвищу гору Карпат;
  • знає правила поведінки в горах.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Привітаємось любенько,
(кивком голови привітатися із сусідом/кою)
Усміхнемося раденько.
(посміхнутися сусіду/сусідці)
Сонячний заряд візьмемо,
(підняти руки вгору, потягнутися до сонечка)
З ним в країну знань підемо!
(тихенько покрокувати)

2

Вправа “Уявне малювання”.

Уявіть себе художниками. Якими фарбами ви намалювали б свій сьогоднішній ранок?

Чому?

2. Повідомлення теми уроку

1

Актуалізація знань.

  • Пригадайте, куди прилетіли жевжики, щоб знайти колючу гілочку?
  • Хто допоміг жевжикам виконати завдання?
  • Що показав Чугайстер жевжикам?
  • Чи знаєте ви, що таке Карпати? А де вони розташовані?

2

Повідомлення теми.

Сьогодні ми разом із жевжиками вирушимо у подорож до мальовничого Закарпаття. Дізнаємося, чим воно славиться, чим приваблює до себе туристів. Розширимо свої знання про Карпати.

3. Віртуальна подорож Закарпаттям

1

Робота з мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

Розгляньте мапу України. Знайдіть на ній Закарпатську область.

  • З якими областями вона межує?
  • Яке місто є адміністративним центром цієї області?

Закарпатська область розташована на південному заході України. На півночі межує зі Львівською областю, на сході — з Івано-Франківською, на півдні — з Румунією, на південному заході — з Угорщиною, на заході — зі Словаччиною, на північному заході — з Польщею.

Адміністративний центр — місто Ужгород.

Близько 80% території краю вкривають гори — Українські Карпати.

На території області протікає 9429 річок і потоків. Найдовша річка — Тиса (ліва притока Дунаю). Її протяжність у межах області — 240 км. В області є 137 природних озер, найбільше з них — Синевир.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 35, завд. 4).

Знайдіть на контурній мапі Закарпатську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

3

Перегляд відео “8 куточків Закарпаття, у яких варто побувати”.

  • Які у вас емоції після перегляду відео? Чому?
  • Чи захотілося вам відвідати Закарпаття?
  • Де саме вам хотілося б побувати?

4

Знайомство із символікою області (див. роздруківку “Символіка Закарпаття”).

Кожна область має свою символіку. Розгляньте герб і прапор Закарпатської області.

  • Що на них зображено?
  • Як ви думаєте, що можуть символізувати зображення та кольори на гербі та прапорі?

Герб Закарпатської області має форму розтятого щита. У лівій частині — сім рівних горизонтальних смуг із чергуванням лазурового і золотого, з яких перша смуга лазурова, друга — золота; у правій частині в срібному полі — зображення червоного ведмедя, що стоїть на задніх лапах і дивиться вліво.

Одне з пояснень герба таке: нібито сім смуг, синіх і жовтих, означають сім головних річок краю — Тису, Тересву, Ріку, Тереблю, Боржаву, Латорицю, Уж. А ведмідь — типовий представник фауни Карпат.

Прапор Закарпатської області складається з двох горизонтальних синьої та жовтої смуг і розміщеного у куті герба Закарпатської області — щит розтятий, у першому синьому полі три золоті балки, у другому срібному стоїть червоний ведмідь.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Фізкультхвилинка “Я піду в Карпати-гори”

 

Чи любите ви мандрувати? Пропоную вам порухатися й піднятися в Карпати.

5. Віртуальна подорож Карпатами

1

Розгадування кросворда.

Розгадайте кросворд із таємничим словом. Прочитайте слово у виділених клітинках.

РОЗГАДАТИ КРОСВОРД
  • Чи здогадалися, куди помандруємо далі?

2

Перегляд відео “Карпати — Україна з неба”.

Завдання:

  • Перегляньте уважно відео і доповніть речення.

Вузькоколійна залізниця —
Місця випасу худоби в горах —
Курорт з мінеральною водою —
Одвічні букові ліси —

3

Перегляд відео “Гори Карпати”.

  • Чи сподобалися вам гори Карпати?

4

Вправа “Розшифруй”.

Попрацюйте в парах. Напишіть короткий текст про Карпати, деякі слова зашифруйте картинками. Дайте однокласникам прочитати ваш текст. Чи всі слова вони розшифрували одразу? Чому? Що нового ви дізналися про Карпати?

Інформація для вчителя (див. роздруківку “Унікальні тварини Карпат”).

На заході України розташовані Карпатські гори, які ще називають Українськими Карпатами. Гори складаються з кількох хребтів, розділених гірськими долинами. Карпати належать до молодих гір, їхнє утворення триває й досі.

Українські Карпати — гори середньої висоти. Найвища вершина Карпат в Україні — Говерла. Її висота — 2061 м. Льодовиків у Карпатах немає, але сніг у горах лежить довго. Він часто сходить лавинами, що загороджують річки, ламають дерева. У Карпатах м’яка зима і не спекотне літо. Опадів тут випадає найбільше в Україні.

У Карпатах бере початок чимало річок. Найбільші: Дністер, Прут, Тиса, Серет. Деякі з них течуть у вузьких гірських ущелинах, утворюючи водоспади.

Чарівної краси Карпатам надають озера. Найбільшим гірським озером є Синевир. Є в Карпатах і болота.

У Карпатах різноманітний рослинний і тваринний світ. Тільки тут можна побачити білку карпатську і тритона карпатського.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5

Перегляд відео “Говерла — найвища точка Карпат”.

  • Яку інформацію у відео складно передати словами? Чому?

Інформація для вчителя

Дивовижним місцем Українських Карпат вважається високогірний хребет Чорногора, на якому міститься найвища точка України — гора Говерла.

У перекладі з угорської мови Говерла означає “снігова вершина”. Клімат тут суворий, тому сніг на Говерлі серед літа — не дивина. Звідси бере початок один із витоків річки Прут. Говерла — один з найпопулярніших об’єктів туризму.

6. Створення хмари слів “Карпати”

 

Попрацюйте в групах і заповніть хмару слів “Карпати” (див. роздруківку “Хмара слів «Карпати»”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Складання правил поведінки у горах

Краса величних Карпат не залишила байдужим жодного відвідувача. Усім зрозуміло, що якщо це гори, то взимку це, безумовно, лижний спорт, а влітку — піші походи на вершини гір, до водоспадів. Вирушаючи в гори слід пам’ятати про правила безпеки.

Поміркуймо, що треба робити, аби наш безпечний відпочинок у горах не перетворився на небезпечний.

1

Ознайомлення з правилами.

Прочитайте правила поведінки в горах. Поясніть, як ви їх розумієте.

Правила поведінки в горах

  1. Не йти в гори самому/самій.
  2. Йти прокладеним маршрутом.
  3. Мати з собою компас і мапу.
  4. Перед походом у гори переглянути прогноз погоди.
  5. При наближенні непогоди, мерщій повернутися вниз.

2

Доповнення правил.

  • Чи можна доповнити ці правила?
  • Попрацюйте в групах і допишіть ще декілька правил. Поясніть свій вибір.

8. Підсумок

1

Рефлексія

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чи сподобалася вам сьогоднішня наша подорож?

2

Саморефлексія (див. роздруківку “Саморефлексія”).

Подивіться на вказівники. Продовжте речення.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної