ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Несподівана зустріч

УРОК 4. Водоспади Карпат.
Як безпека перетворюється на небезпеку?

Мета

  • ознайомити з водоспадами Карпат;
  • з’ясувати, яка користь і небезпека від водоспадів;
  • скласти правила поводження біля водоспадів;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріпити вміння орієнтуватися за календарем і розв’язувати задачі на порівняння різниць;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • орієнтується за календарем;
  • знає правило написання власних назв іменників;
  • розуміє, як утворюються водоспади;
  • знає назви водоспадів Закарпаття;
  • знає правила безпечної поведінки біля водоспадів.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Приготуйтеся швиденько,
Станьте ви усі рівненько.
Ми урок розпочинаємо
Багато нового сьогодні пізнаємо.

Я дарую вам усмішку, гарний настрій, тепле слово і бажаю успіху на уроці.

А щоб бути успішними, що нам потрібно сьогодні на уроці:

  • У – уміння вчитися і працювати
  • С – співпраця у групах
  • П – подолання труднощів
  • І – інтерес до теми
  • Х – хороший настрій

2. Повідомлення теми

1

Вправа “Розкодуй”.

За допомогою таблиці-ключа прочитайте закодоване слово.

Код: 1а, 2б, 4а, 2б, 3в, 2в, 4в, 4а, 4б.

2

Передбачення теми.

  • Яке слово у вас вийшло? (водоспади)
  • Чи знаєте ви, що таке водоспади?
  • Хто з вас бачив водоспади? Де ви їх бачили?
  • Які водоспади є в Карпатах?

3

Перегляд відео “Водоспади Карпат” і повідомлення теми.

Ми продовжуємо мандрівку разом із жевжиками Закарпаттям. Будемо досліджувати водоспади Карпат.

Водоспади в Карпатах мають багату історію. Деякі з них існують сотні й тисячі років. Змінювалися люди, держави, світ навколо, але могутня гірська вода рухалася своїми дорогами. Кожен водний об’єкт — це жива легенда. З давніх-давен люди поклонялися силі живої води, з уст в уста передавали містичні історії про озера, ріки, джерела.

3. Робота з календарем. Визначення кінця події

 

Жевжики почали мандрувати Закарпаттям 4 листопада. Пузлик сказав, що їхня подорож триватиме 7 днів. Визнач, якого числа жевжики завершать подорож (підр. с. 75, завд. 1).

4. Як утворюються водоспади?

1

Робота зі схемою (див. роздруківку “Як утворюються водоспади”).

Розгляньте схему і розкажіть, як утворюються водоспади.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Розповідь учителя.

Уявіть собі спокійну річку, яка тече рівниною, не зустрічаючи жодних перешкод на своєму шляху. Коли трапляється невеликий перепад висот, спричинений природним рельєфом землі, з часом річка промиває в ньому собі русло. Але іноді на шляху річки трапляються різні тверді породи, і їй потрібно багато часу для того, щоб їх розмити. Поки цього не сталося, в руслі річки можна спостерігати круті схили, і з них вода вже не стікає спокійно, а стрімко падає вниз. Таке місце ми й називаємо водоспадом.

Початок водоспаду, тобто місце, з якого починається падіння води, називається гребенем водоспаду. З часом вода починає руйнувати гребінь, промиваючи в стрімкому схилі ложе, і вода перестає спадати вертикально. Такий рух води називається водоскатом. Іноді, коли вода починає розмивати тверде русло, можна спостерігати щось схоже на сходинки, якими вода спускається. Такі водоспади називаються каскадними.

Біля підніжжя водоспаду нерідко можна побачити глибоку чашу — її утворив спадаючий потік. Вода в цій чаші вирує, клекоче, шум її чути здалеку. Високо в небо здіймаються хмари білих бризок.

У всі часи водоспади приваблювали людей. Вигляд води, що стрімко спадає вниз, заворожує, нерідко водоспад стає “візитівкою” тієї місцевості, у якій розташований. Мільйони туристів щорічно вирушають до водоспадів, міць і краса яких так приваблюють. Крім цього, деякі з водоспадів приносять неоціненну користь людству: люди використовують їхню величезну силу як джерело енергії і будують на місці водоспадів гідроелектростанції.

5. Фізкультхвилинка

6. Віртуальна подорож водоспадами Карпат

Українські Карпати вражають не тільки магічними гірськими пейзажами, а й мальовничими річками, озерами й водоспадами. Якщо відпочинок біля озер дарує спокій, то гірські річки й водоспади заряджають енергією і пробуджують активність.

1

Математичне завдання (підр. с. 75, завд. 2).

Блискавка запропонувала своїм друзям відвідати найвищий водоспад Закарпаття — Труфанець. Він складається з п’яти каскадів. Обчисліть вираз і дізнайтеся його висоту.

2

Вправа “Роз’єднай” (див. роздруківку “Роз’єднай”).

Розділіть ланцюжок літер на окремі слова і дізнайтеся, які ще водоспади є на Закарпатті.

  • Як записувати назви водоспадів?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Перегляд відео “Водоспади Карпат. Перша серія”.

Завдання: переглянути відео і заповнити таблицю.

Водоспади Карпат

Назва водоспаду Висота (м)
   
  • Про які нові водоспади Карпат ви дізналися?
  • Що вас здивувало?

Методичні поради

Інформацію в таблиці можна використати кількома способами. Створіть разом з учнями діаграму “Водоспади Карпат” і попросіть дітей поставити за діаграмою запитання. Можна за даними скласти математичні вирази на порівняння висоти водоспадів. А на уроці математики придумати і розв’язати задачі.

4

Підготовка до розповіді про водоспад (підр. с. 75, завд. 3).

Підготуйте й запишіть розповідь про один з водоспадів. Для цього ви можете:

  • пригадати, які водоспади ви бачили;
  • запитати в інших людей;
  • довідатися з книжок або інтернету;
  • подивитися телепередачу чи фільм.

Інформація для вчителя (як зразок для учнів, щоб виконати домашнє завдання).

Водоспад Гуркало

Висота падіння води — 5 метрів. Це однокаскадний водоспад. Гуркало відповідає своїй назві, бо під час паводків (після великих злив), вода сягає максимуму. Каламутний потік води стрімко біжить і з великим гуркотом падає зі схилу гірського хребта.

7. Вправа “Три аргументи”

 

Чи можуть водоспади бути корисними? А небезпечними? Обґрунтуйте свої відповіді, навівши по три аргументи (див. роздруківку “Три аргументи”) (підр. с. 75, завд. 4).

Методичні поради

Об’єднайте учнів у групи і запропонуйте обговорити, у чому користь водоспадів і чим вони можуть бути небезпечні. Попросіть дітей оформити свої міркування у вигляді таблиці.

“Три аргументи”

Користь (+) Небезпека (-)
   
   
   
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Правила поводження біля водоспадів

 

Правила поводження біля водойм

Заборонено:

  • купання дитини без нагляду дорослих;
  • купання у місцях поза пляжами;
  • купання біля таблички “Купатися заборонено”;
  • стрибки і пірнання у воду в незнайомих місцях;
  • запливання за буйки.
  • Як ви гадаєте, чи можна застосувати ці правила, якщо ми біля водоспаду?
  • Чи є тут “зайві” правила? Які? Чому вони “зайві”?
  • Якими правилами ви доповнили б цей перелік?

9. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чи сподобалася наша мандрівка?
  • Куди ми сьогодні мандрували?
  • Що нового й цікавого ви для себе відкрили?
  • Про що розкажете вдома?

10. Домашнє завдання

 

Підготуйте й запишіть розповідь про один з водоспадів (підр. с. 75, завд. 3).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.

Запропонуйте дітям алгоритм, за яким вони мають написати розповідь про водоспад.

  1. Висота водоспаду.
  2. Кількість каскадів.
  3. Чому він має таку назву?
  4. Де розташований?
  5. Цікавий факт.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної