ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Несподівана зустріч

УРОК 5. Опале листя.
Як безпека перетворюється на небезпеку?

Мета

  • продовжити ознайомлення з містами України;
  • ознайомити дітей з містом Ужгород і його символікою;
  • дізнатися, чим славиться це місто;
  • з’ясувати, чому восени жовтіє листя;
  • дослідити шкоду й користь опалого листя;
  • пояснити, що таке компост, чим він корисний для ґрунту;
  • з’ясувати способи утворення компосту;
  • навчити робити аплікацію з листя;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших, і дослухається до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • висловлює власні погляди на події, явища, предмети, цінності, представлені в простому медіатексті;
  • прогнозує небезпеки, які можуть бути спричинені її діями в довкіллі;
  • пояснює та зіставляє ознаки безпечної і небезпечної ситуації;
  • порівнює різні відомості, на підставі інформації, зібраної з різних джерел, пропонує власний висновок;
  • знає, де розташоване місто Ужгород, чим воно славиться;
  • знає, чому жовтіє листя;
  • знає користь і шкоду від опалого листя;
  • знає, що таке компост і способи його утворення;
  • представляє результат власної творчої діяльності.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Ранок! Сонце в небі підіймається!
А наш клас одне з одним вітається!
Доброго ранку я зичу усім,
Що прийшли працювати до класу.

Привітайтеся одне з одним і розкажіть, чому ви сьогодні прийшли до нашого класу.

2. Повідомлення теми уроку

1

Актуалізація знань.

Пригадайте, територією якої області ми подорожуємо разом із жевжиками.

  • Що цікавого ви запам’ятали про Закарпаття? Про Карпати?
  • Чи хочеться вам дізнатися, куди далі ми помандруємо?

2

Вправа “Шість бананів” (див. роздруківку “Шість бананів”).

Щоб дізнатися, куди ми помандруємо далі, ви маєте знайти і закреслити букви, що складають словосполучення “шість бананів”. А з літер, які залишилися не закресленими, скласти слово.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Повідомлення теми.

  • Куди ж ми з вами вирушимо?
  • За яких обставин ви вже чули таку назву? (Це обласний центр Закарпатської області)
  • Що ви знаєте про це місто?
  • Тож сьогодні ми вирушимо у чудове місто Ужгород, дізнаємося, чим воно славиться. А також поговоримо про опале листя і з’ясуємо, корисне чи шкідливе воно для довкілля.

3. Віртуальна мандрівка до Ужгорода

1

Перегляд відео “Ужгород у всій красі”.

  • Розкажіть, що нового ви дізналися про Ужгород із відео.
  • Чи захотілося вам відвідати це місто?

2

Історія назви міста Ужгород.

Ужгород — найменший обласний центр України, розташований на річці Уж в передгір’ї Українських Карпат на висоті близько 137 м над рівнем моря.

За всю свою багатовікову історію Ужгород мав різноманітні назви — Унгвар, Гунгвар, Онгвар, Унгуйвар, Унгоград, Гункбар, Оуггород тощо, але всі вони в перекладі означають “замок або місто на річці Уж”.

Здавалося б, із походженням назви міста все очевидно: місто стоїть на річці Уж, тому й зветься Ужгород. Проте плазун вуж до назви річки не має жодного стосунку: уж — це давньоруське слово ужина — “вузьке місце” (русло річки і справді вузьке та звивисте). Але деякі дослідники вважають, що назва річки Уж — це видозмінена ще старіша назва від тюркського слова “унг”, “онг”, “хунг”, що в перекладі означає “вода, річка”.

3

Символіка міста (див. роздруківку “Символіка Ужгорода”).

Як і кожне місто, Ужгород має свою символіку.

  • Розгляньте герб міста. Що на ньому зображено?
  • Як ви думаєте, що символізують зображення на гербі?
  • Як гадаєте, чому прапор Ужгорода саме такий?

Інформація для вчителя

Герб Ужгорода є щитом, на синьому полі якого зображено три золоті виноградні лози, що ростуть із землі й перетинають одна одну.

Виноград на Ужгородщині вирощували ще у ІІІ столітті. На початку XVI століття виноробство стало розвиватися інтенсивніше. Ужгородські вина потрапляли навіть на королівський стіл. Тому й на гербі міста зображено виноградну лозу.

Прапор Ужгорода — це прямокутне полотнище. Воно складається з двох горизонтально розташованих кольорових смуг однакової ширини: верхньої — синього кольору і нижньої — золотистого кольору.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Цікаві місця Ужгорода. Розповідь учителя з демонстрацією світлин (див. роздруківку “Цікаві місця Ужгорода”).

Ужгород — куточок цивілізації на межі з дикими Карпатами, місто, яке вражає мешканців мегаполісів тишею та спокоєм.

Ужгородський замок — візитівка міста. Тисячі років він був на сторожі: захищав від найнесподіваніших ворогів.

Ботанічний сад — унікальне зібрання рідкісних рослин з усього світу. Тут на власні очі можна побачити дивовижні екземпляри магнолії, софори японської, сакури, різні види пальм, мімозу, банани, багато видів кактусів. А також, лишень уявіть, 120 видів неймовірних троянд, що створюють неймовірно романтичну атмосферу.

Найцікавіше в саду, звичайно, навесні, коли всі дерева розквітають усіма барвами веселки.

Музей просто неба, скансен “Старе село” — це ніби справжнє старовинне поселення, зібране дбайливими руками музейників. Наймолодші експонати музею — з XIX ст. Серед найцінніших його експонатів — церква, датована 1777 роком, зібрана без жодного цвяха, та школа, якій понад 100 років.

Вулиця Волошина — названа на честь першого президента Карпатської України Августина Волошина, насичена величезною кількістю дивовижних пам’яток архітектури. Це ніби маленький Париж або куточки Праги серед Карпат.

Липова алея — найдовша в Європі липова алея протяжністю 2 км 200 м. Прогулюючись алеєю, можна спуститися до води й насолодитися спокоєм і красою річки Уж. Поряд із алеєю розташована найстаріша школа Ужгорода — їй 106 років.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Вправа “Поміркуй і розкажи”

 

Прогулюючись найдовшою в Європі Липовою алеєю, що в Ужгороді, Ілля вигукнув: “Які ж чарівні перетворення відбуваються у природі!”. Що мав на увазі хлопчик? Розкажіть (підр. с. 76, завд. 5).

5. Вправа “Гіпотези”

 

Коли Ілля милувався природою, у нього виникло запитання: “А чому ж восени опадає листя?”. Діти висловили свої гіпотези. Хто, на вашу думку, має рацію (підр. с. 76, завд. 6)?

6. Фізкультхвилинка. Руханка-танок “Осінні човники”

 

Порухаймося разом із листочками. Пригадаймо, як вони кружляють у танку, коли летять із дерев на землю.

7. Користь і шкода від опалого листя

1

Робота з таблицею.

Об’єднайтеся у групи, поміркуйте й запишіть по три чи чотири аргументи у кожен стовпчик таблиці. Поясніть свої міркування.

Опале листя: користь чи шкода?

Користь Шкода
   

2

Вправа “Два запитання” (підр. с. 76, завд. 7).

Ілля звернув увагу на плакат. Чим небезпечне спалювання листя? За даними плаката сформулюйте два запитання. Поставте їх однокласникам/однокласницям і послухайте відповіді.

3

Перегляд відео “Користь чи шкода опалого листя”.

Під час перегляду відео допишіть у таблицю факти, про які не знали.

  • Що нового ви дізналися про опале листя?

4

Робота з твердженнями (підр. с. 77, завд. 8).

  • З яким твердженням ви погоджуєтеся? Чому?

5

Вправа “Робимо компост” (підр. с. 77, завд. 9).

Бабуся Іллі розповіла, що з опалого листя можна робити добриво для рослин — компост. До речі, осінь — найкращий час для його виготовлення, адже саме в цю пору збирається найбільше відходів, придатних для компостування. Назвіть те, що можна складати в компостну яму.

6

Перегляд відео “Папір з опалого листя — винахід українського школяра”.

Поміркуйте і скажіть, яке значення має винахід українського школяра.

  • Що нового дізналися про опале листя?

8. Виконання завдань у зошиті

1

Вправа “Істинне — хибне”.

Пригадайте, яка користь і яка шкода від опалого листя. Визначте, які висловлювання істинні, а які хибні. Обведіть відповіді (зош. с. 36, завд. 2).

2

Вправа “Поміркуй і зафарбуй”.

До кого ви звернетесь, якщо побачите, що палять листя? Зафарбуйте відповідні прямокутники. За потреби зробіть доповнення (зош. с. 36, завд. 3).

9. Творча робота

 

Варіант 1 (підр. с. 77, завд. 10).

Створіть композицію із засушених пелюсток і листочків за інструкцією.

 

Варіант 2 (див. роздруківку “Шаблони для аплікації”).

Створіть аплікацію із засушеного листя за зразком.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які ваші враження від уроку?
  • Що, на вашу думку, вдалося найкраще? Чому?
  • Що нового дізналися? Для чого потрібні ці знання?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної