ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Несподівана зустріч
УРОК 6. Подорож до Мукачева.
Як небезпеку перетворити на безпеку?
Мета
- розширити знання дітей про міста Закарпаття;
- провести віртуальну подорож до міста Мукачева;
- дослідити, чим славиться місто Мукачево;
- створити паспорт цього міста;
- повторити правила поводження в громадському транспорті;
- дослідити, як безпека може перетворитися на небезпеку;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до рідної землі, бережне ставлення до пам’яток архітектури, культуру поведінки в громадському транспорті, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- висловлює власні погляди на події, явища, предмети, цінності, представлені в простому медіатексті;
- прогнозує небезпеки, які можуть бути спричинені її діями у громадському транспорті;
- пояснює та зіставляє ознаки безпечної і небезпечної ситуації;
- розуміє, як діяти в небезпечних ситуаціях;
- порівнює різні відомості, на підставі інформації, зібраної з різних джерел, пропонує власний висновок;
- знає, чим славиться місто Мукачево, його символіку;
- досліджує архітектурні пам’ятки Мукачева;
- виконує творчу роботу і презентує її.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Передбачення”, “Символіка міста Мукачева”, “Цікаві місця Мукачева”, “Домалюй”, “Паспорт міста”;
- кольорові олівці.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування. Вправа “Ранкові враження”
|
Розкажіть про свої ранкові враження, продовживши речення:
|
2. Передбачення теми уроку
|
Розгляньте уважно світлини (див. роздруківку “Передбачення”). Як ви думаєте, що їх об’єднує?
Подивіться на ще одну світлину, яка буде вам підказкою.
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Сьогодні ми разом із жевжиками вирушимо у чудове місто Мукачево, розташоване неподалік від Ужгорода. Дізнаємося, чим славиться це місто. А ще з’ясуємо, як безпека може перетворитися на небезпеку. |
4. Розв’язання завдань, пов’язаних із життям
1 |
Математична задача (підр. с. 78, завд. 1). З Ужгорода жевжики вирішили дістатися Мукачева автобусом. Розгляньте розклад руху автобусів. Усно дайте відповіді на запитання:
|
2 |
Як безпека перетворюється на небезпеку? Зафарбуйте кружечки біля кожного малюнка. Зеленим — якщо зображення на ньому безпечне для життя та здоров’я, червоним — якщо небезпечне, жовтим — якщо може бути безпечним або небезпечним за різних умов (зош. с. 36, завд. 1). |
3 |
Небезпечні ситуації у громадському транспорті (підр. с. 78, завд. 2).
|
4 |
Перегляд відео “Безпека у транспорті”.
|
5. Віртуальна екскурсія Мукачевим
1 |
Перегляд відео “Міста Закарпаття. Гарне місто Мукачево”.
|
2 |
Символіка міста (див. роздруківку “Символіка міста Мукачева”).
Інформація для вчителя Герб Мукачева є одним із найдавніших у Закарпатському регіоні. Малий герб міста Мукачева: щит синього кольору, на щиті зображений святий Мартин у вбранні єпископа — покровитель міста Мукачева. У правій руці він тримає щит, у лівій — посох, символ єпископа. Ореол над головою — ознака святості. Кольорове вирішення герба відповідає геральдичним ознакам прапора міста. Прапор міста Мукачева: Синя лиштва символізує, що місто розташоване в Україні. Жовтий фон — символ землі, біла діагональ символізує святість покровителя Мукачева, червона діагональ — смуга плащаниці святого Мартина, яким він, за легендою, вкрив жебрака. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3 |
Назва міста. За однією з версій, назва міста походить від слов’янського, нині розмовного слова мука́, тобто “борошно”. На річці Латориці стояв водяний млин, на якому перемелювали зерно й торгували мукою (борошном), звідси й утворилася назва. За іншою версією, назва міста походить від угорського слова “munkás” що означає “працьовитий” або “працівник”, оскільки угорці, долаючи карпатські гори, докладали чимало зусиль, праці. |
6. Фізкультхвилинка
7. Цікаві місця Мукачева
1 |
Розповідь учителя з використанням світлин (див. роздруківку “Цікаві місця Мукачева”). Закарпатське місто Мукачево існувало ще у 896 році. Сучасне Мукачево — охайне, затишне місто на берегах річки Латориці. Воно розташоване на рівному плато, і лише замкова гора велично здіймається над старовинними вулицями. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Розгадай ребус (підр. с. 79, завд. 3). Розгадайте ребус і довідайтеся, як називають відомий замок у Мукачевому. Як кажуть туристи: “Поїхати в Мукачево й не побачити місцевий замок, все одно, що поїхати у Париж і не побачити Ейфелевої Вежі!”. Отож, головною пам’яткою міста Мукачева вважається замок “Паланок”. Цей замок, часто називають найцікавішим із замків Закарпаття. Тут є таємничі багаторівневі ходи, вежі, казарми й бастіони. Будівля замку відреставрована, у багатьох кімнатах розміщені тематичні експозиції історичного музею. Замок розташований на пагорбі, з якого відкривається чудовий краєвид Мукачева. Колодязь у замку “Паланок”. Існує легенда, що колись князь Федір Корятович наказав вирити в замку колодязь. Але вода в колодязі, який на той час був уже глибиною 80 метрів, не з’являлася. І одного разу до князя з’явився чорт, який пообіцяв воду в обмін на мішок золота. Князь обдурив нечистого і дав йому не мішок, а мішечок із двома золотими монетами, після чого розлючений чорт стрибнув у колодязь, й іноді звідти доноситься його злісне виття. Глибина колодязя — 85 метрів, і він є однією з родзинок замку. |
3 |
Вправа “Домалюй” (див. роздруківку “Домалюй”). Домалюйте замок по клітинках. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4 |
Вправа “Об’єднай” (підр. с. 79, завд. 4). Під час подорожі Мукачівським замком Руслана зафіксувала об’єкти, які справили на неї враження. У які групи можна об’єднати зображені об’єкти? За якою ознакою?
|
5 |
Продовження розповіді. Ця Ратуша була побудована тільки в 1906 році. Яскраво-зелена будівля в центрі міста, схожа на іграшковий пластиліновий будиночок. Палац князів Ракоці — ще одна визначна пам’ятка в центрі Мукачева. На жаль, чудовий палац нині потребує реставрації. Зараз у ньому розташовані школа мистецтв і сувенірні крамнички. Собор Почаївської ікони Божої матері чудово вписується в архітектурний ансамбль монастирів і церков Мукачева. Собор є одним із місць паломництва: саме там зберігається чудодійна ікона Почаївської Божої матері. |
6 |
Розв’язання життєвої ситуації (підр. с. 79, завд. 5). Після екскурсії Руслана з друзями вирішили перепочити. Олег запропонував пограти м’ячем і ненароком влучив ним у спину перехожого. Опишіть свої дії від імені одного з можливих учасників ситуації:
|
8. Створення паспорта міста
|
Підсумуйте свої знання про Мукачеве, створивши паспорт міста (див. роздруківку “Паспорт міста”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні порадиПідготуйте роздруківку для кожної дитини. Поясніть, що кожен має занести інформацію, яку запам’ятав або те, що було найцікавіше під час віртуальної подорожі містом. Віконечка, у яких є світлини, треба підписати. Порожні віконечка заповнити інформацією про місто. Попросіть дітей презентувати свої роботи. Після презентації запитайте, чи в усіх однакова інформація про місто? Чому так вийшло? Створіть виставку. Діти матимуть можливість іще раз перечитати інформацію про місто. |
9. Підсумок
|
Рефлексія.
|