ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Несподівана зустріч

УРОК 7. Привиди-охоронці.
Як небезпеку перетворити на безпеку?

Мета

  • розширити й поглибити уявлення дітей про властивості повітря;
  • з’ясувати, як не потрапляти в небезпечні ситуації і як у них діяти;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, бережне ставлення до пам’яток архітектури, культуру поведінки у громадському транспорті, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • висловлює власні погляди на події, явища, предмети, цінності, представлені в простому медіатексті;
  • пояснює та зіставляє ознаки безпечної і небезпечної ситуації;
  • розуміє, як діяти в небезпечних ситуаціях;
  • порівнює різні відомості, на підставі інформації, зібраної з різних джерел, пропонує власний висновок.

Обладнання

  • звичайний зошит;
  • приладдя для експериментів.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Усміхніться одне одному та уявіть, що ми в дивовижному чарівному лісі. Мандруючи ним, ми підійшли до озера. Уявімо це озеро.

  • Яке озеро ви уявили? (Глибоке, чисте, тепле, навколо багато зелені, співають пташки…)
  • Який у вас зараз настрій? (Радісний, приємний…)

Залишмося в такому настрої і розпочнімо роботу.

2. Вправа «Очікування»

 

Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

А я, своєю чергою, сподіваюся, що ви будете правильно, точно й гарно висловлювати свої думки, обстоювати свою позицію, злагоджено працювати в групах, робити висновки. Які якості характеру вам для цього потрібні? (Спостережливість, наполегливість, віра у свої сили та можливості…)

3. Актуалізація знань

1

Загадка.

Таке велике, що займає увесь світ?
Таке маленьке, що в щілину зайде?

(повітря)

  • З яким словом асоціюється слово “повітря”? Складіть відповідний асоціативний кущ. (Небо, вітер, вітряки, літак, бульбашка, кулька…)

2

Мозковий штурм.

Спробуйте затримати дихання. Простежте, скільки часу ви протримаєтеся.

  • Чому, на вашу думку, людина може прожити без їжі кілька тижнів, без води — кілька днів, а без повітря — кілька хвилин?
  • Що важливіше для живих організмів: їжа, вода чи повітря? Чому?

3

Цікава задача.

На столі стояло три склянки. Перша була з соком, друга — з молоком, у третій не було нічого. Максим сказав, що на столі є порожня склянка, а Василь сказав, що всі склянки повні. Хто дав правильну відповідь: Максим чи Василь?

  • Як можна довести, що повітря існує довкола нас?
  • Як життя на Землі пов’язане з повітрям?

4. Повідомлення теми

 

Можливо, ви вже можете визначити тему нашого уроку?

Сьогодні ми з вами поглибимо наші знання про повітря та його властивості. А також дізнаємося, як небезпеку перетворити на безпеку.

5. Повітря

1

Перегляд відео “Океан, якого немає на карті”.

Перегляньте уважно відео і запишіть властивості повітря, про які почуєте.


  • Чи почули ви нову інформацію про повітря? Яку?
  • Що вас здивувало?

2

Експерименти (підр. с. 80, завд. 6).

Пригадайте властивості повітря та поекспериментуйте. Дотримуйтеся правил безпеки.

Експеримент “Чи має повітря вагу?”

Однаково надуйте 2 кульки, зав’яжіть їх нитками однакової довжини і прив’яжіть до кінців лінійки. Урівноважте її на пальці. Проколіть одну з кульок. Який край лінійки тепер переважує? Чому?

Методичні поради

Діти часто думають, що повітря навколо нас — це порожнеча, ніщо. Цей експеримент допоможе наочно пояснити їм, що повітря — це фізична субстанція, яка має певні властивості, наприклад, вагу.

Експеримент “Кулька у пляшці”

Занурте у пластикову пляшку повітряну кульку і спробуйте надути її. Чи вдалося вам це зробити? Як ви гадаєте, чому? А тепер устроміть у пляшку соломинку і знову спробуйте надути кульку. Який результат маєте? Чому?

Експеримент “Як проколоти кульку, щоб вона не луснула?”

  • Як ви гадаєте, чому кульки гучно лускають, якщо до них торкнутися гострим предметом?

Спробуйте проколоти кульку так, аби вона не луснула. На надуту кульку наклейте два невеличких шматочки скотчу. Крізь них пропустіть спицю.

  • Чому, на вашу думку, кулька не луснула?

Інформація для вчителя

Секрет у тому, що хоча дірка й утворюється, але скотч не дає тиску розірвати кульку. А сама спиця закриває дірочку, не даючи повітрю виходити з неї.

6. Фізкультхвилинка

 

Добре те, що сонце світить
(підіймають руки вгору)
Добре те, що віє вітер
(зображують хитання дерев)
Добре те, що цей ось ліс
(присідають)
Разом з нами ріс і ріс
(підіймаються на носочки, потягуючись угору, як дерева)
Хай живуть у ньому в мирі
(крокують)
Всі птахи і різні звірі
(плескають у долоні)

7. Як небезпеку перетворити на безпеку

1

Безпека і небезпека.

Напевно, кожен з вас почувається безпечно, коли навколо все добре, є рідні, які вас люблять, добрі друзі, усі здорові тощо. Спробуйте продовжити думку: “Я думаю, що безпека — це …”.

Отже, безпека — це коли ніщо не загрожує життю та здоров’ю.

Небезпека — це ситуація, коли щось, або хтось може тобі зашкодити. Небезпека — це явища, об’єкти, які здатні за певних умов завдати шкоди здоров’ю людини, можуть спричинити небажані наслідки. Тривалий час люди ставилися до небезпек, як до чогось неминучого, але потім почали розуміти, що багатьох із них можна уникнути.

Щоб зберегти здоров’я та життя, треба вивчати небезпеки, умови і причини їх виникнення, а також знати, як можна від них захиститися.

2

Робота з коміксом “Привиди-охоронці” (підр. с. 81) або Інтерактивна версія коміксу “Привиди-охоронці”.

ЗАВАНТАЖИТИ КОМІКС

  • Привиди у фортеці лякали чи оберігали?
  • Чому діти дякували привидам?
  • Коли діти чули привидів? Чому саме тоді?
  • Чи справді у фортеці є справжні привиди? Хто, на вашу думку, міг бути привидом?
  • А якби привидів не було, чи могли б діти зрозуміти, чого не слід робити? Як саме?
  • Знайдіть на малюнках знаки, на які діти не звернули уваги. Чому так сталося? Чи важливі такі знаки? Про що вони розповідають?
  • Що в житті допомагає нам уникати небезпек?
  • Чому кажуть, що страх може врятувати? За яких умов це може відбутися?

3

Вправа “Дай пораду” (зош. с. 37, завд. 1).

Розгляньте малюнки. Розкажіть, чим небезпечні зображені ситуації. Поміркуйте, як можна уникнути небезпеки. Запишіть свої поради дітям.

4

Обговорення життєвих ситуацій (зош. с. 37, завд. 2).

Пригадайте випадок, коли ви потрапили в небезпеку. Як ви вийшли із цієї ситуації? Намалюйте або напишіть.

5

Віднови послідовність (зош. с. 37, завд. 4).

Як ви повідомите про небезпеку? Пронумеруйте свої дії у правильній послідовності.

Методичні поради

Можна не тільки відновити послідовність дій, а й запропонувати дітям перевірити, як вони запам’ятали цю послідовність. Приготуйте іграшковий телефон або макет телефона і попросіть учнів попрацювати у парі. Один учень / одна учениця має повідомити по телефону про небезпеку, а інший/інша — прийняти це повідомлення. У такий спосіб діти практично закріплять свої знання.

6

Віднови плакат (зош. с. 37, завд. 5).

Відновіть плакат і довідайтеся, як треба діяти в небезпечних ситуаціях.

Інформація для вчителя

У разі небезпеки людина має заспокоїтися, не панікувати, оцінити рівень небезпеки і діяти. Дуже часто людина під час стресу не може вимовити ані слова, у неї підвищується серцебиття, “підкошуються” ноги. Для швидкого подолання стресу корисні прості дихальні вправи.

Коли людина відчуває, що вона схвильована, збуджена, її лихоманить, то застосовується заспокійлива методика дихання:

  1. Рівномірне спокійне дихання з однаковими вдихом і видихом.
  2. Дихання на рахунок десять. Чотири рахунки — вдих, шість — видих.
  3. Порахувати до десяти.

Дихати треба ритмічно, рівно, глибоко, доки не відчуєте себе краще. Також можна пригадати й вимовити вголос кілька номерів телефонів, вірш, заспівати пісню. Це заспокоює.

8. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи сподобалася наша подорож?
  • Що вас вразило?
  • Про що розкажете вдома?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної