ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Насуваються хмари

УРОК 8. Подорож до Хортиці.
Чому воду називають чарівницею?

Мета

  • продовжити ознайомлювати учнів з областями України;
  • поглибити знання про Запорізьку область;
  • навчити знаходити Запорізьку область на мапі України;
  • ознайомити із символами Запорізької області;
  • розширити знання про острів Хортиця;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, повагу до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає розташування Запорізької області на мапі України;
  • знає символи Запорізької області.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Незвичайне привітання “Добрий день!”

Учні по черзі торкаються пальців рук свого сусіда / своєї сусідки, починаючи з великих пальців, і кажуть:

Бажаю
(торкаються великими пальцями)
успіху
(вказівними)
великого
(середніми)
в усьому
(безіменними)
і всюди
(мізинцями)
Вітаю!
(дотик усією долонею)

2. Актуалізація знань

 

Пригадаймо останню мандрівку.

  • Куди була наша остання мандрівка?
  • Що ми залишили після неї на згадку?

3. Низка слів наперед

 

Прочитайте слова і спробуйте передбачити, куди ми помандруємо, що нового й цікавого дізнаємося.

Номул, славнозвісна, козаки, Пузлик, острів, шаблі, Блискавка, трюки.

  • Які слова допомогли зробити передбачення? Чому саме вони?

Методичні поради

Запропонуйте учням короткий перелік слів, виразів із тексту. Дайте можливість поспілкуватися в парах/групах і зробити припущення про те, як ці слова використані в тексті або про що може йтися в тексті (інший варіант: як ці слова можуть стосуватися теми уроку).

4. Пригода 2. “Насуваються хмари”

1

Читання оповідки (підр. с. 82).

2

Вправа “Дай відповідь”.

  • Якими словами описана Хортиця? Прочитайте.
  • Як ви гадаєте, чому Номул так радів, що потрапить на Хортицю?
  • Чому жевжик не одразу побачив козаків на острові?
  • Що було для вас несподіваним у цій оповідці?
  • Що вказувало на наближення дощу?
  • Як ви думаєте, що тепер станеться з Номулом?

3

Вправа “Встав слова” (див. роздруківку “Встав слова”).

Під час дощу, під який потрапили жевжики, деякі слова з оповідки змилися. Прочитайте уважно уривок з оповідки і вставте пропущені слова.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Вправа “Два запитання” (зош. с. 38, завд. 2).

Сформулюйте і запишіть два запитання за змістом прочитаного уривка. Обміняйтеся з однокласником/однокласницею зошитами і дайте відповіді на запитання одне одного.

5

Повідомлення теми уроку.

  • Чи справдилися ваші передбачення щодо нашої подорожі?
  • Що підтвердило ваші здогадки?
  • Чи знаєте ви, де розташована Хортиця?
  • Сьогодні ми разом із жевжиками продовжимо мандрівку Україною. Побуваємо на славнозвісній Хортиці, дізнаємося, на території якої області розташований цей острів і чим він славиться.

5. Віртуальна мандрівка Запоріжжям

1

Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Знайдіть на мапі Запорізьку область. У якій частині України вона розташована?
  • Із якими областями України вона межує?
  • Яке місто є обласним центром Запорізької області?

Інформація для вчителя

Запорізька область розташована на південному сході України, переважно на лівобережній частині в нижній течії річки Дніпро. Обласний центр — місто Запоріжжя.

На півночі й північному заході межує з Дніпропетровською областю, на заході — з Херсонською областю, на сході — з Донецькою, а на півдні її узбережжя омиває Азовське море.

Протяжність із півночі на південь — 208 км, із заходу на схід — 235 км. Відстань від Запоріжжя до Києва залізницею — 658 км, шосейними дорогами — 618 км.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 39, завд. 4).

Знайдіть на контурній мапі Запорізьку область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

3

Символіка області (див. роздруківку “Символіка Запорізької області”).

Кожна область має свою символіку. Подивіться на прапор і герб Запорізької області.

  • Як думаєте, що можуть символізувати зображення на гербі та прапорі?
  • Чому вибрано такі кольори?

Запорізька область одна з перших в Україні затвердила свій Герб. В  його основу покладено перший герб запорозького козацтва, що в деяких історичних документах згадується, як перший національний Герб України.

Герб Запорізької області виконаний золотом, глазур’ю, на малиновому полі зображений козак із шаблею на лівому боці та рушницею на лівому плечі. Клейноди — символи козацької епохи, вказують на те, що запорізька земля успадкувала принципи демократії, які були властиві Запорізькій Січі.

Прапор Запорізької області малинового кольору. У центрі прапора зображений повний герб області, сам щит декорований козацькими знаками влади: булавою, перначем, бунчуком, литаврами.

Малиновий колір — основний колір прапорів запорозьких козаків і їхнього головного прапора. Нині в Україні малиновий колір символізує козацтво загалом.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Перегляд відео “Місто Запоріжжя. Україна”.

  • Чи сподобалося вам місто Запоріжжя? Чим саме?
  • Чи захотілося вам побувати в цьому місті?
  • Що найперше вам хотілося б подивитися? Чому саме це?

5

Вправа “Істинні чи хибні” (зош. с. 38, завд. 3).

Номул вирішив залишитися в Запоріжжі на тиждень. Він переглянув прогноз погоди в інтернеті. Визначте істинні та хибні висловлювання.

6. Фізкультхвилинка

 

Козаки голосували,
(руки вгору)
Шапки догори кидали,
(імітація підкидання шапок угору)
Кошового обирали,
(повороти тулуба праворуч, ліворуч)
Мудрого й сильного,
(повороти тулуба праворуч, ліворуч)
Козаченька вільного.
(кроки на місці)
Шапки високо летять,
(імітація підкидання шапок угору)
Хлопці голосно кричать.
(закричати: “Ура!”)
Ну а ми кричать не будем,
(руки вгору)
Все, що знаєм, не забудем.
(сісти на місця)

7. Віртуальна мандрівка Хортицею

1

Розповідь учителя

Існують місця, які завжди викликають подив, хвилювання і захоплення природною красою та неповторністю. Таким місцем є Хортиця — мальовничий острів, з обох боків омитий широким і могутнім Дніпром, оточений високими кам’яними скелями, піщаними берегами, вкритий зеленим лісом і синьоокими озерами, прикрашений різнобарвними квітами. Дивовижний краєвид і славна минувшина привертають увагу мандрівників із різних куточків України та світу. Хортицю прославляли поети й художники, вивчали історики та краєзнавці.

2

Хмара слів “Хортиця” (див. роздруківку “Хмара слів “Хортиця””).

Спробуйте за хмарою слів розповісти про Хортицю.

  • Чи легко було вам виконати це завдання? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Перегляд відео “Екскурсія Хортицею”.

Хортиця — острів на Дніпрі поблизу сучасного міста Запоріжжя. Тут можна побачити світ таким, яким він був за часів козацтва: неосяжні степові простори, могутні води Дніпра, міцні фортечні мури, зброю та обладунки запорожців…

  • Перегляньте уважно відео й доповніть хмару слів новими словами й фактами про Хортицю.
  • Чи сподобалась мандрівка Хортицею?
  • Що вас вразило/здивувало?
  • Якими новими словами й фактами ви можете доповнити свої хмари слів?

4

“Хортиця сьогодні” (віртуальна подорож островом Хортиця).

Роздивіться, яка Хортиця нині.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
  • Що нагадує про часи Запорізької Січі?
  • Як гадаєте, чому саме на Хортиці створили історичний комплекс?

5

Вправа “Чи правда, що…”.

Пригадайте все, що дізналися про острів Хортицю. Послухайте твердження, і якщо твердження правдиве, підніміть зелену цеглинку конструктора “Лего”, якщо ні — тоді червону цеглинку.

Чи правда що, …

  • Хортиця — геологічний заказник “Дніпровські пороги”.
  • Територія “Скіфського Стану” — найнижча точка Хортиці.
  • Курінь — приміщення, у якому живуть кури.
  • Назва “Січ” пов’язана з частоколом з гострими краями.
  • Сторожові вежі козаки будували навкруги всього поселення, щоб показати кордони.

6

Математична Хортиця (зош. с. 38, завд. 1).

Зафарбуйте клітинки, на яких написані числа, що діляться на 9, і дізнайтеся, що побачив Номул на Хортиці.

7

Робота в групах. Складання сенкана.

Складіть сенкан до слова Хортиця.

Методичні поради

Сенкан (сенквейн) – це вірш, але незвичайний, а написаний за певними правилами. Під час формулювання підсумку уроку або після опрацювання тексту вчитель пропонує дітям написати сенкан до основного поняття уроку або тексту.

Перший рядок — тема, якій присвячений сенкан, зазвичай — іменник.

Другий рядок — опис теми за допомогою двох прикметників.

Третій рядок — 3 дієслова, які називають дію, пов’язану з темою.

Четвертий рядок — фраза з 4 слів, що передає ваше ставлення до теми (може бути у формі запитання-звертання).

П’ятий рядок – 1 слово — синонім до першого слова, розкриває сутність теми, підсумок.

Приклад сенкана:

Хортиця
славнозвісна, унікальна
приваблює, захищає, розповідає
Хортиця — острів з неприступними скелями.
Козаки

8. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте нашу подорож?
  • У якому мальовничому куточку України побували?
  • Що цікавого запам’ятали про острів Хортицю?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної