ТЕМА 3. Чарівні перетворення

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Насуваються хмари

УРОК 9. Всюди вода.
Чому воду називають чарівницею?

Мета

  • формувати уявлення дітей про роль води в природі, її агрегатні стани, властивості;
  • значення води в природі, використання води;
  • формувати вміння застосовувати засвоєні знання, висловлювати судження;
  • дотримуватися правил безпеки під час проведення дослідів;
  • повторити таблиці множення та ділення чисел, порядок виконання дій у виразах;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає, де в природі є вода, властивості води;
  • знає у яких станах перебуває вода в природі;
  • знає порядок виконання дій у математичних виразах;
  • презентує результат власної творчої діяльності.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
  • звичайний зошит;
  • глобус;
  • текст оповідання В. Сухомлинського “Гірка вода”;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання — руханка-танок “Привіт, привіт”.

Виконайте руханку. Чи тільки так можна виконувати рухи, про які йдеться в пісні? Придумайте свій танок-руханку у супроводі пісні.

2

Вправа “Я — краплинка” (див. роздруківку “Я — краплинка”).

  • Пригадайте, чого бояться жевжики. Чому?

Пропоную вам довести жевжикам, що вода корисна. Передавайте одне одному веселу краплинку й розповідайте про користь води. Наприклад: “Я, краплинка, напоїла кошенятко” або “Я, краплинка, полила квіточку”.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Повідомлення теми уроку

1

Вправа “Здогадайся” (підр. с. 83, завд. 1).

Блискавка поглянула на ілюмінатор жевжольота й побачила на склі чудернацький візерунок. Поясніть, звідки він узявся.

2

Загадка.

  • Можливо, ви вже здогадалися, про що ми сьогодні говоритимемо?

Щоб упевнитися у своїх передбаченнях, відгадайте загадку:

Відома всім вам рідина.
Усі її вживають.
Буває хмаркою вона,
Сніжинкою буває.
Бува як скло, бува тверда,
Звичайно, підкажіть-но, це …

(вода)

3

Повідомлення теми.

Вода є справжнісіньким скарбом. Її називають колискою життя на Землі, бо саме у воді зародилися перші живі організми. А ще з нею можуть відбуватися різноманітні чарівні перетворення. І сьогодні ми в цьому переконаємося.

3. Обмін інформацією

 

Обговоріть з дітьми такі запитання:

  • Які асоціації викликає у вас слово “вода”?
  • Де ви сьогодні вранці зустрічалися з водою?
  • Для чого люди використовують воду?
  • Де в природі зустрічається вода?
  • Яке вода має значення?
  • Чому життя не може існувати без води?

4. Робота з глобусом/мапою півкуль

 

Розгляньте уважно глобус/мапу півкуль (див. роздруківку “Мапа півкуль”).

  • Який колір на ньому переважає? Чому?
  • Зробіть висновок, яку частину нашої планети (більшу чи меншу) займає вода?

Коли з космосу космонавти вперше побачили нашу планету, вони були дуже здивовані й зачаровані її красою і назвали Землю “блакитною планетою”. Космонавти розповідають, що нашу Землю доцільніше було б назвати Океанією.

Вода — найдивовижніша рідина у природі. Без води неможливе існування життя на Землі. У природі вода міститься в океанах, морях, озерах, річках, болотах. Є штучні водойми для зберігання води — ставки, водосховища, канали. Вода також є і в глибинах Землі, і на вершинах гір, і в повітрі.

  • Пригадайте, у якому агрегатному стані перебуває вода в повітрі та під землею.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Властивості води

1

Робота зі схемою (див. роздруківку “Схема «Властивості води»”).

  • Пригадайте, які властивості води ви знаєте? Запишіть до схеми.
  • Наведіть власні приклади.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Перегляд відео “Вода та її властивості”.

Перегляньте уважно відео. Доповніть схему тими властивостями води, про які дізналися.

  • Що нового ви дізналися про воду?

3

Дослід “Підводний човен”.

Проведіть дослід. Пригадайте, як ще можна створити підводний човен.

  • Які властивості води допомагають це зробити?
  • Чи можна провести такий самий дослід зі звичайною водою? Поясніть відповідь.

Методичні поради

Покажіть учням склянку, наповнену свіжою газованою водою і виноградинку. Запитайте дітей, що буде з виноградинкою, коли її покладуть у склянку з водою. Покладіть у склянку з водою виноградинку. Вона трохи важча за воду, тому опуститься на дно. Запитайте, що буде далі. Чи зможе виноградинка піднятися на поверхню?

На виноградинку відразу почнуть сідати бульбашки газу, схожі на маленькі повітряні кульки. Незабаром їх стане так багато, що виноградинка спливе. Запитайте дітей, чому так сталося.

6. Фізкультхвилинка

 

Щось не хочеться сидіти, треба нам вже відпочити
(стати біля парт, потягнутися)
Ось до річки всі йдемо
(кроки на місці)
Роздяглися, пливемо
(колові рухи руками вперед)
Раз, два — усі пірнають
(присідають)
Три, чотири — виринають
(встають)
П’ять і шість — усі щосили вже до берега доплили
(імітація плавальних рухів)
Сім і вісім — потягнулись
(потягнутися)
Обсушились, одягнулись
(імітація рухів)
І додому повернулись
(кроки на місці)

7. Робота над змістом оповідання В. Сухомлинського “Гірка вода”

1

Вислови свою думку”.

  • Як ви думаєте, чи може бути вода гіркою?
  • Прикріпіть стікер. Поясніть свою відповідь.

2

Читання оповідання.

ГІРКА ВОДА

Толя і Вітя після прогулянки поверталися додому. За криницею зустріли бабусю з відром води. Пройде старенька кілька кроків — стоїть, відпочиває. Вітя побіг допомогти бабці. Толя намагався зупинити товариша:

— Усім не допоможеш!

Але Вітя не послухав його і допоміг бабусі віднести відро.

У суботу Толя один ішов лісом. Захотілося хлопчикові пити. Вирішив він зайти в першу хатину і попросити води. Тільки відчинив двері — побачив ту саму бабцю.

— Пий, онучку, пий! — ласкаво промовила бабуня й дала йому води. Толя почервонів, опустив очі, швидко напився, подякував і вискочив на вулицю.

Вода здалася йому гіркою.

В. Сухомлинський

  • Чи знайшли ви пояснення в оповіданні?
  • Коли вода може бути гіркою?
  • Від чого це залежить?
  • Які для себе висновки ви зробили?
  • Чи змінили ви свою думку після того, як прочитали оповідання? Чому?

8. Перетворення води у природі

1

Робота з таблицею (зош. с. 39, завд. 1).

Відомо, що вода у природі може перебувати у трьох станах: газоподібному, рідкому, твердому.

Пригадайте перетворення, що відбуваються з водою у природі. Заповніть таблицю.

Методичні поради

Заповнюючи таблицю, можна спиратися на знання та досвід учнів, а можна дати невеличкі підказки (див. роздруківку “Підказка до таблиці”), за допомогою яких діти зможуть заповнити таблицю.

Підказка до графи “Приклади перебування води у природі в різних станах”:

Підказка: дощ, сніг, крига, роса, іній, айсберг, бурулька, туман, водяна пара.

Підказка до графи “Властивості води в різних станах”:

Підказка: білий, прозорий, непрозорий, текуча, прозора, не має запаху, безколірна, м’який, твердий, крихкий, не має власної форми.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Хибні — істинні” (підр. с. 83, завд. 2).

Визначте, які висловлювання істинні, а які — хибні.

Інформація для вчителя

Чому взимку з’являються візерунки на вікнах? Повітря містить певну кількість води у вигляді водяної пари. Під час зниження температури, кількість водяної пари у повітрі зменшується (знижується вологість повітря). Надлишок водяної пари, що міститься в ньому, “осідає” на холодних поверхнях. Цей процес називають конденсацією. Срібні візерунки на шибках з’являються тоді, коли вологе повітря охолоджується до 0°С — температури замерзання води — та нижче. Саме тоді вода, немов за помахом чарівної палички, з газоподібного стану переходить одразу в твердий, оминаючи рідку фазу та перетворюючись із пари на маленькі кристалики.

3

Умови перетворення води (підр. с. 83, завд. 4).

У природі вода постійно переходить з одного стану в інший. Коли і за яких умов відбуваються ці перетворення?

4

Математичні завдання (підр. с. 83, завд. 3).

Обчисліть вирази.

5

Вправа “Роз’єднай і прочитай” (див. роздруківку “Роз’єднай і прочитай”).

Роз’єднайте слова і прочитайте прислів’я. Поясніть, як ви їх розумієте.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які таємниці відкрили сьогодні для себе?
  • Чим вас вразила сьогоднішня подорож?

2

Саморефлексія (див. роздруківку “Саморефлексія”).

Заповніть краплинку.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної