ТЕМА 6. Світ невидимий

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Згода — будує, незгода — руйнує

УРОК 23. Лікарські рослини рідного краю.
У чому сила подорожника?

Мета

  • закріпити вміння впізнавати і правильно називати лікарські рослини;
  • розширювати знання дітей про користь і застосування лікарських рослин;
  • формувати здоров'язбережувальну, комунікативну, соціальну компетентності, сприяти ціннісному ставленню школярів до життя і здоров’я;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріпити вміння визначати рід іменників;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бережне ставлення до дарів природи, бажання зміцнювати своє здоров’я.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • самостійно добирає та поширює необхідну інформацію природознавчого змісту;
  • порівнює інформацію природничого змісту з відомих їй та запропонованих джерел;
  • перевіряє достовірність інформації природничого змісту;
  • описує вияви погіршення свого здоров’я, припускає, що могло спричинити захворювання;
  • планує розв’язування проблемної ситуації;
  • розрізняє лікарські рослини;
  • уміє розподіляти рослини на групи за однією спільною ознакою.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно усміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!

(Прикріпити на дошці смайл “Радість” (див. роздруківку “Смайл «Радість»”))

Бажаю всім вам гарного настрою, легкого засвоєння теми.

А зараз усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб упоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і слухняними.

Щоб не просто слухали, а чули.
Щоб не просто дивилися, а бачили.
Щоб не просто відповідали, а міркували.
Дружно і плідно працювали.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Вправа “Судоку”

 

Накладіть картинки на порожні клітинки так, щоб малюнки не повторювались ні по горизонталі, ні по вертикалі (див. роздруківку “Квіткове судоку”).

Методичні поради

Судоку — популярна японська головоломка. Головне завдання — так заповнити квадрат, щоб у його стовпчиках і рядочках кожне зображення траплялося лише один раз.

Цю вправу краще виконувати в парах, але за бажання можна і в групах. Приготуйте роздруківку поля і додаткові картинки. Дайте дітям 3-4 хвилини на виконання завдання. Потім нехай діти подивляться, чи так само виклали картинки сусідні пари. Запитайте, чому не в усіх пар результат однаковий? Від чого це може залежати?

  • Чи є щось спільне в цих об’єктів?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Вправа “Що об’єднує?”

 

Подумайте, що об’єднує подорожник із зображеними рослинами. Свої висновки запишіть (зош. с. 25, завд. 1).

4. Повідомлення теми уроку

 

Пригадайте, де ми найчастіше бачимо рослини.

Але ми навіть не замислюємося, що навколо нас і під ногами — справжній скарб. І цей скарб — лікарські рослини. Майже кожна рослина має цілющі, чудодійні властивості. Та чи вміємо ми користуватися їхньою силою, щоб робити дива зі своїм здоров’ям? За один урок цього навчитися неможливо. Але спробуємо зазирнути до загадкового світу рослинних таємниць.

До диво-ліків в гості вирушаймо,
Дивинку щонайменшу помічаймо,
Де материнка, подорожник, молочай,
Повинен знати кожен травознай.
Із вдячністю цілющі трави пийте,
Ростіть на славу й здоровійте!

5. Доповнення хмари слів “Лікарські рослини”

 

Доповніть хмару слів “Лікарські рослини”. Запишіть слова, факти, які ви вже знаєте про лікарські рослини (див. роздруківку “Хмара слів «Лікарські рослини»”).

Методичні поради

Запропонуйте дітям називати слова, факти про лікарські рослини, які вони вже знають. Записуйте це маркером певного кольору. Залишіть усе на дошці й поверніться до цих записів під час рефлексії.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Перегляд відео “Дітям про лікарські трави”

  • Що нового ви дізналися про лікарські трави?
  • Якими словами можете доповнити хмару слів?

7. Вправа “Навчаючи вчуся”
(див. роздруківку “Навчаючи вчуся”)

Методичні поради

Приготуйте картки з описом властивостей лікарських рослин. На одній картці — опис однієї рослини. Кожному учню / кожній учениці покладіть картку на парту. Поясніть, що протягом 1-2 хвилин діти читають і запам’ятовують кожен свою інформацію, по сигналу вони обертаються до сусіда / сусідки по парті й розповідають одне одному про свої лікарські рослини. За наступним сигналом діти мають повернутися до сусідів, що сидять позаду, утворити четвірку й по черзі розповідати про свої рослини.

Читати далі

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Фізкультхвилинка “Руханка з рослинами”

9. Перегляд відео “Як правильно збирати лікарські рослини”

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
  • Як правильно збирати лікарські рослини?
  • На що треба звертати увагу під час збору лікарських рослин?

10. Вправа “Пам’ятка травозная”

 

Об’єднайтеся в групи і складіть пам’ятку, як правильно збирати лікарські рослини. Наприклад:

  1. Збирай тільки відомі тобі рослини.
  2. Не зашкодь природі.
  3. Не рви зілля з корінням, яке не йде на лікування.
  4. Дотримуйся правил сушіння і зберігання.
  5. Не заготовляй трави, що ростуть біля доріг.

11. Вправа “Пофантазуй”

 

Протягом 5 хвилин запишіть продовження речення: “Якби я був / була лікарською рослиною…”.

12. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

Продовжте речення:

Лікарські рослини корисні тому, що…

Мене зацікавило…

Я зможу зменшити ризик захворіти, якщо…

Мені знадобиться у житті…




У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної