ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Перо лелеки

УРОК 17. Природний гігрометр.
Як погода впливає на настрій?

Мета

  • розширити та поглибити знання про рослини;
  • дослідити, як шишка реагує на зміну вологості повітря;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бажання пізнавати світ природи, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час спільної навчально-пізнавальної діяльності;
  • знає, як шишка реагує на зміну вологості повітря.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Вправа “Самоналаштування”.

Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:

Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам та однокласницям успіхів на сьогоднішньому уроці.

2. Вправа “Здогадайся”

 

Що заховалося на картинці? Висловіть припущення, а потім перевірте його, розфарбувавши зображення (див. роздруківку “Здогадайся”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Хмара слів “Шишка”

 

Запишіть до хмари слова, що асоціюються у вас зі словом “шишка” (див. роздруківку “Хмара слів «Шишка»”).

  • Чому ви записали саме ці слова?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Перегляд відео “Варення із соснових шишок”

  • Що нового ви дізналися про шишки?
  • Що вас зацікавило?
  • Про що захотілося дізнатися більше?
  • Як ви гадаєте, чим іще можуть бути корисні шишки?

5. Повідомлення теми уроку

 

Подорожуючи Хмельниччиною, жевжики почули, що звичайна шишка може стати унікальним приладом для прогнозування погоди. Вони пропонують нам провести дослідження й дізнатися, як за допомогою шишки можна прогнозувати погоду.

6. Онлайн-вправа “Знайди слова”

 

Перевірте себе — знайдіть назви хвойних дерев.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
  • Як гадаєте, чому ми зараз заговорили саме про хвойні дерева?

7. Читання з позначками

 

Прочитайте цікаві факти про шишки (див. роздруківку “Читання з позначками”). Під час читання робіть позначки:

 — інформація, відома мені;

 — нова для мене інформація;

 — інформація здивувала;

 — хочу більше про це дізнатися.

  • Чи була в тексті вже відома вам інформація?
  • Які факти були для вас новими?
  • Про що захотіли більше дізнатися? Чому?
  • Якою інформацією можете доповнити свою хмару слів? Допишіть слова.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Фізкультхвилинка “Австралійський дощ”

9. Робота з коміксом

 

Розгляньте комікс (підр. с. 102-103). Якої пори року відбуваються події?

  • Де діти збирали шишки?
  • Якими були шишки спочатку?
  • Що сталося з шишками, коли діти залишили їх у теплій кімнаті?
  • Як пояснила дівчинка чудове перетворення шишок?
  • Чи згодні ви з міркуванням дівчинки? Чому?
  • Як можна перевірити, чи мала рацію дівчинка?

10. Досліджуємо разом “Надійний сховок”

 

Дослідіть, як шишки змінюються у воді (підр. с. 102). Хід досліду опишіть у зошиті (зош. с. 50, завд. 1).

Матеріали: сухі соснові шишки, посудина з водою.

Хід досліду:

  1. Опустіть сухі шишки у воду на пів години.
  2. Зафіксуйте час початку та завершення досліду.
  3. Зробіть припущення, що може відбутися із шишками у воді. Запишіть власні міркування.
  4. Простежте, які зміни відбулися із шишками. Результати запишіть.
  5. Як ви гадаєте, чому це сталося? Запишіть.
  6. Зіставте свої міркування з поданим висновком.

Під твердими лусками шишки зберігається насіння. У суху погоду стиглі шишки розкриваються, вітер підхоплює і розносить насінинки. А коли починається дощ і холоди, шишки закриваються, щоб захистити своє насіння. Як бачимо, шишки — це природний гігрометр. До речі, коли закриті шишки висохнуть, вони знову розкриються.

Інформація для вчителя

Гігрометр, також вологомір — прилад для вимірювання вологості речовини, яка знаходиться в газоподібному стані (наприклад, вологості повітря). Принцип дії гігрометрів різний. Наприклад, принцип дії волосяного гігрометра заснований на здатності натягнутої знежиреної людської волосини змінювати свою довжину залежно від вологості повітря.

11. Заповнення картки

 

Впишіть у картку інформацію про виконане завдання (зош. с. 50, завд. 2).

Методичні поради

Якщо немає можливості провести дослідження, перегляньте відео “Дослід із шишками «Надійний сховок»”.

Після перегляду запитайте дітей, чи справдилися їхні міркування щодо шишки. Чи можуть вони тепер пояснити дівчинці, чому шишка розпускається?

12. Досліджуємо разом “Гігрометр із шишки”

 

Простежте за допомогою шишки — природного гігрометра — як змінюється вологість повітря (підр. с. 103).

Хід досліду:

  1. Знайдіть на подвір’ї (незаскленому балконі чи ґанку з дашком) затишне місце, захищене від сильного дощу та вітру.
  2. Розмістіть там розкриту шишку.
  3. Стежте за тим, як змінюється шишка залежно від погоди.

У теплі, сухі дні лусочки шишки будуть відкритими. При наближенні дощу шишка закриватиметься. Ми ж устигнемо підготуватися до негоди.

Методичні поради

Спостерігайте за шишкою-гігрометром протягом тижня. Попросіть дітей не тільки спостерігати, а й порівнювати прогноз погоди, який вони послухають / подивляться, з тим, що відбувається із шишкою. Що буде більш точнішим?

13. Судоку

 

Заповніть квадрати так, щоб малюнки не повторювалися в рядках і стовбчиках (див. роздруківку “Хвойне судоку”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • Чи цікаво вам було подорожувати?
  • Які відкриття ви зробили для себе?

Запишіть на пальчиках (див. роздруківку “Долоньки”) відповіді на запитання:

  • Великий палець — Який у вас настрій?
  • Вказівний — Що цікавого ви вивчили сьогодні?
  • Середній — Що було складно? Які були труднощі?
  • Безіменний — Що сподобалося сьогодні?
  • Мізинець — Що вам хотілося б іще вивчити? Що зацікавило?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної