ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб

УРОК 20. Я та емоції.
Яку людину називають гідною?

Мета

  • формувати уявлення про позитивні й негативні емоції, їх вплив на здоров’я людини;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • формувати уявлення про взаємозв’язок між характером людини та її здоров’ям;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати прагнення до саморозвитку й удосконалення своєї особистості, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає про позитивні та негативні емоції та їх вплив на здоров’я людини.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Розпочнімо нашу сьогоднішню зустріч із побажань. Побажайте щось гарне одне одному.

2. Онлайн-вправа “Емоції”

 

Упродовж дня ви переживаєте величезну кількість різних емоцій. І не всі вони приємні. А чи вмієте ви розпізнавати емоції?

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
  • Які емоції ви пережили сьогодні? Розкажіть.

Методичні поради

Якщо дітям складно впізнати емоції, запропонуйте їм подивитися мультфільм “Думками навиворіт”.

3. Вправа “Продовж речення”

  • Продовжте фразу: “У мене гарний настрій тоді, коли…”
  • Поміркуйте і скажіть, що таке настрій.

Інформація для вчителя

Настрій — це емоційний стан людини, коли вона почувається відповідно до певної ситуації. Настрій може бути позитивний і негативний. Він може часто змінюватися. І дуже добре, коли в людини настрій позитивний.

  • Від чого залежить настрій?

4. Повідомлення теми уроку

 

Захворіти можна не тільки тоді, коли промочиш ноги, а й від сильних негативних переживань, постійної перевтоми, поганого настрою.

Разом із жевжиками ми дізнаємося більше про позитивні та негативні емоції, як вони впливають на наше здоров’я та як можна подолати негативні емоції.

5. Вправа “Вигадай”

 

Вигадайте невелику історію від імені одного з персонажів (дівчинки, насмішника, перехожого) про те, що зображено на малюнку (підр. с. 129, завд. 2). Що передувало цим подіям? Як вони можуть розгортатися далі?

  • Як ви гадаєте, які емоції переповнюють кожного з персонажів? Чому?
  • На чиєму місці вам не хотілося б опинитися? Чому?

6. Вправа “Дізнайся, з’ясуй”

  • Як ви гадаєте, чи впливають емоції на здоров’я людини? Як саме?

Прочитайте, яких висновків про вплив негативних емоцій на здоров’я людини дійшли вчені (див. роздруківку “Дізнайся, з’ясуй”).

  • Що ви дізналися про вплив емоцій на здоров’я людини?
  • Які факти вас зацікавили? Чим?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Вправа “Розподіли”

 

Усі емоції можна розподілити на дві групи: позитивні та негативні. Доповніть схему словами з довідки (див. роздруківку “Розподіли”).

Довідка: радість, ненависть, байдужість, спокій, сум, здивування, страх, цікавість, смуток, задоволення, огида, переляк, привітність.

  • Які ще емоції ви дописали б у кожну групу?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Фізкультхвилинка “Лариска”

 

Порухайтеся під веселу пісню.

  • Які у вас емоції після руханки? Чому?
  • Чи змінився ваш настрій? Як?
  • Чи готові ви гарно працювати далі?

9. Вправа “Заповни таблицю”

 

Уявіть ситуації, описані у рядках таблиці. Пригадайте, які емоції у вас виникали у цей час. Заповніть таблицю (див. роздруківку “Заповни таблицю”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Вправа “Так, ні”

  • Наскільки ви емоційні? Чи вмієте ви керувати своїми емоціями?

Дайте відповіді на запитання тесту й дізнайтеся більше про себе. Але пам’ятайте, що тест — це лише інформація для роздумів, нагода звернути увагу на щось (див. роздруківку “Так, ні”).

Усі ми щодня переживаємо безліч емоцій. Наше завдання — не бути рабом своїх почуттів, а стати їх господарем. Для цього є безцінна зброя — розум. “Людство увійшло в еру надзвичайних емоційних навантажень. Ми можемо протистояти цьому, лише виховуючи волю, навчаючись керувати своїми емоціями”, — говорив видатний фізіолог, академік Петро Кузьмич Анохін.

Скільки непотрібних вибухів гніву було б погашено, скільки невиправданих сварок відвернено, якби всі дотримувалися цієї мудрої поради.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Вправа “Поясни”

 

На майстер-класі Варя не захотіла робити гілочку, яка символізує її молодшу сестричку Іринку, бо вчора вони посварилися. Чи правильно вчинила дівчинка? Чому? (підр. с. 130, завд. 5).

  • Які емоції переживає Варя? А Іринка?
  • Як ви гадаєте, як емоції впливають на дівчаток?
  • Чи можна виправити цю конфліктну ситуацію? Як?

12. Вправа “Пограй”

 

Мама запропонувала Варі та Іринці вправу та ігри, які допоможуть їм позбутися негативних емоцій, образ і смутку. Виконайте і ви цю вправу і пограйте з друзями в ігри.

Вправа “Мокрий песик”

Уявіть, що ви песик, який потрапив під дощ і дуже змок. Вам треба якомога ретельніше струсити із себе краплі води. Починайте робити це поступово. Спочатку виконуйте рух головою, потім плечима, спиною, животом, ногами, а потім уже всім тілом.

Уявіть, що ви струшуєте із себе всі образи, погані думки, тривоги — усе, що позбавляє вас спокою та впевненості. Після цього заплющте очі й відчуйте, яким легким і оновленим стало ваше тіло.

Вправа “А ти — морквина”

Домовляємося “дражнити” одне одного тільки словами з певної групи. Наприклад, можна називати одне одного фруктами, предметами меблів або транспортними засобами. Перший гравець сердито промовляє другому: “Ти — ананас!”. Той у відповідь так само грізно має йому відповісти: “А ти — апельсин!” тощо. Зазвичай гра закінчується сміхом і веселощами. Головне — стежити, щоб до назв не додавали жодних образливих доповнень.

Вправа “Я радію, коли…”

Ведучий починає фразу, а інші учасники продовжують: “Я злюся, коли… (у мене щось не виходить або мене хтось ображає). Я сумую, коли… Я ображаюся, коли… Мені страшно, коли… Я радію, коли…”. Хай кожен з учасників добере кілька продовжень до фрази, а потім передасть хід іншому гравцеві.

13. Вправа “Рецепт”

  • Як ви гадаєте, чи впливають ваші негативні емоції на людей, які вас оточують?
  • Як можна поліпшити здоров’я і собі, й іншим?

У кожного з вас на парті є пелюстка. Напишіть на ній свій рецепт поліпшення настрою та збереження здоров’я (див. роздруківку “Рецепт”).

Методичні поради

Діти записують на пелюстках свої поради. По черзі зачитують їх і прикріплюють на дошці до кольорової серединки, утворюючи квіточки. Зверніть увагу дітей, що ці квіти наповнені чарівною силою. Так і будь-яка людина наповнюється чарівною силою здоров’я, радості, коли живе з позитивними емоціями.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе?
  • Як використаєте здобуті знання?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної