ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Смачні музеї
УРОК 10. Бюджет сім’ї.
Про що потрібно поміркувати перед екскурсією до музею?
Мета
- обговорити зміст понять “бюджет”, “доходи” та “витрати”;
- з’ясувати, навіщо планувати “доходи” та “витрати” сім’ї;
- ознайомити з видами сімейних витрат;
- надати практичні поради щодо планування витрат;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати ощадливість, діловитість, організованість.
Очікувані результати навчання
- читає подумки та виразно вголос тексти різних видів;
- розповідає (докладно, стисло або вибірково), про що йдеться в тексті;
- ставить запитання різної спрямованості: до змісту твору, до автора, до читача;
- виділяє ключові слова та пояснює, як вони допомагають зрозуміти зміст тексту;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- має уявлення про доходи сім’ї;
- розуміє зміст понять “доходи” та “видатки”.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Що таке бюджет?”, “Якими бувають витрати?”, “Визнач відповідність”, “Місткий гаманець”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Побажання” Привітайте одне одного й побажайте щось таке гарне і приємне, щоб спогади про це побажання підтримували гарний настрій упродовж усього дня. |
2 |
Руханка “Якщо ти щасливий” Порухайтеся та налаштуйтеся на гарну роботу. |
2. Аутотренінг
|
Сядьте зручно, заплющте очі й повторюйте за мною: “Я у школі, я на уроці. Я радію цьому. Увага моя зростає. Пам’ять моя міцна. Голова мислить ясно. Я хочу дізнатися щось нове. Я працюю”. |
3. Вправа “5 слів”
|
Пригадайте про що ви дізнавалися на минулому уроці, і запишіть у зошит 5 слів, пов’язаних з темою уроку. Прокоментуйте свій вибір. |
4. Повідомлення теми уроку
Коли в сім’ї панує злагода, усі поважають одне одного і дружно працюють, то й достаток є. Недарма в народі кажуть: “Де одинець — господарству кінець, де сім — щастя всім”. Є сім’ї великі й маленькі. Проте кожна має вміло господарювати, тобто правильно розподіляти сімейний бюджет. Сьогодні ми дізнаємося, що таке бюджет сім’ї та як можна заощаджувати кошти. |
5. Вправа “Обчисли”
|
Наталя пригадала, як разом із двома братами відвідала Музей шоколаду, що на вулиці Дерибасівській в Одесі. Там можна побачити не тільки мініатюрні скульптури, а й унікальні картини з шоколаду. Квиток до музею коштував 60 грн, а обід на трьох у кафе — 365 грн. Скільки гривень із сімейного бюджету витратили діти? (підр., с. 49, завд. 2) |
6. Вправа “Поясни”
|
7. Онлайн-вправа “Бюджет. Доходи і витрати”
|
Андрій разом зі старшою сестрою Діаною допомагають мамі планувати бюджет. Прочитайте, які події відбулися чи відбуваються в їхній сім’ї. Визначте, де доходи, а де — витрати. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
8. Вправа “Поміркуй”
|
Брат Наталі захотів купити велосипед. Але батько сказав, що цього місяця придбати його не вдасться, оскільки в родини були непередбачувані витрати — ремонт автомобіля. Що, на вашу думку, входить до обов’язкових витрат родини, а без чого можна обійтися? Які непередбачувані витрати можуть виникнути в родини? (підр., с. 49, завд. 3). |
Методичні поради
Вислухайте всі міркування дітей, не виправляючи їх. Потім запропонуйте дітям уважно переглянути відео (наступний пункт уроку) і заповнити схему. Поцікавтеся, хто з дітей правильно міркував у попередньому завданні, а хто помилився у своїх судженнях. Чому так сталося?
9. Сімейний бюджет. Витрати
|
Пригадайте, на що у родині витрачаються гроші. Які витрати є обов’язковими? Чи є необов’язкові витрати? А які витрати складно передбачити заздалегідь? Заповніть віконечка схеми (див. роздруківку “Якими бувають витрати?”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
10. Вправа “Визнач відповідність”
|
Прочитайте й уявіть ситуації. З’ясуйте, які це витрати. Визначте відповідність і покажіть стрілочками. Поясніть свій вибір (див. роздруківку “Визнач відповідність”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
11. Вправа “Малюнок на скелі”
|
Уявіть і намалюйте в зошиті лише одну річ, яка б символізувала сімейний бюджет. |
12. Вправа “Місткий гаманець”
|
Наповніть свій гаманець новими поняттями, з якими ознайомилися сьогодні (див. роздруківку “Місткий гаманець”). Діти можуть писати прямо на гаманцях чи на стікерах, прикріплюючи їх до гаманця, який сподобався. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні поради
Запропонуйте дітям зачитати слова, які вони записали, наповнюючи гаманець. Переможцем / переможницею виявиться учень / учениця, у якого / якої цих слів більше.
13. Рефлексія
|
|
Вправа “Продовжте речення” Сьогодні я…
|