ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Смачні музеї
УРОК 14. Картопля — другий хліб.
Чи давно люди вирощують картоплю?
Мета
- продовжувати формувати знання про культурні рослини та їх значення для людини;
- розширити і збагатити знання дітей про картоплю;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати бажання примножувати природу та її багатства.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- знає, для чого і як люди використовують картоплю;
- створює та оздоблює виріб.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Поєднай”;
- матеріал для дослідження — картоплина, розчин йоду, піпетка;
- матеріал для творчої роботи — 1-2 картоплини, пластилін, фломастер, кольоровий папір, шпажки, ґудзики, додаткові природні матеріали.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Пальчикова гра “Доброго ранку” Пригадаємо наше привітання за допомогою пальчиків. |
2. Вправа “Продовж речення”
|
Пригадайте тему вчорашнього уроку і продовжте речення. Учора я дізнався / дізналася…
|
Методичні поради
Виконуйте цю вправу ланцюжком. Попросіть кожну дитину обрати й закінчити одне з речень. Так діти активізують свої знання з теми, а вчитель зрозуміє, що вони запам’ятали з теми попереднього уроку.
3. Вправа “Істинне — хибне”
|
Прочитайте твердження й визначте, які з них істинні, а які хибні. Спробуйте перетворити хибні твердження на істинні. Існує понад мільйон страв із картоплі.
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Як ви гадаєте, чи про всі таємниці картоплі ми дізналися? Пропоную вам знову поринути в минуле й сучасне картоплі та продовжити досліджувати цей овоч. |
5. Вправа “Розв’яжи”
|
Дідусь Петра — фермер. Цього року він зібрав 644 кг картоплі, 1/4 усієї картоплі продав, 1/7 відклав на весну, щоб посадити, а решту залишив, щоб їсти. Скільки кілограмів картоплі дідусь залишив для їди? (зош., с. 24, завд. 2). |
6. Вправа “Поєднай”
|
Народ склав про картоплю чимало прислів’їв і приказок. Відновіть деякі з них, з’єднавши праву і ліву частини. Поясніть зміст (див. роздруківку “Поєднай”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
7. Вправа “Улюблені страви”
|
Наталя довідалася, що європейці не відразу почали використовувати картоплю для приготування їжі. Спочатку людей зачаровували квіти цієї рослини, і вони висаджували її на клумбах. А тепер із картоплі готують понад 350 страв. Які страви із цього коренеплоду смакують вам найбільше? Складіть їх список і запишіть за абеткою (зош., с. 24, завд. 3).
|
8. Фізкультхвилинка. Руханка-танець "Cucumber Dance"
|
І знову картопелька витанцьовує з огірком. Пригадайте картопляну родину пасльонових. З ким зараз картопля танцюватиме? Можете утворити пари (картопля з родичем) і танцювати разом. |
9. Вправа “Переконайся”
|
Андрій дізнався, що з картоплі отримують крохмаль — порошок, який використовують у харчовій, текстильній, паперовій, фармацевтичній промисловості. Переконайтеся, що картопля містить крохмаль, провівши дослід (підр., с. 53, завд. 4). Підготуйте: картоплину, розчин йоду, піпетку. 1. Обережно розріжте картоплину навпіл. 2. На зріз нанесіть піпеткою 1–2 краплини йоду. Що відбулося?
|
10. Експеримент “Виявлення крохмалю в харчових продуктах”
|
Дізнайтеся, як можна виявити крохмаль у харчових продуктах. |
11. Вправа “Досліди”
|
Наталя з’ясувала, що крохмаль додають як загущувач у кисіль, кетчуп, соуси. Але недоброчесні виробники використовують цей порошок там, де його не має бути. Переконайтеся, що споживаєте якісні йогурт, сметану, сир, мед. Для цього візьміть трохи продукту і крапніть на нього 1–2 краплини йоду. Якщо продукт набув синьо-фіолетового забарвлення, як у досліді з картоплею, це означає, що він містить крохмаль. Розкажіть у класі про результати свого дослідження (підр., с. 53, завд. 5). |
Методичні поради
Заздалегідь попросіть дітей принести продукти (йогурт, сметану, сир, мед, сосиски, ковбасу тощо). Об’єднайте їх у групи й попросіть провести дослідження, пам’ятаючи про техніку безпеки. Результати дослідження діти заносять до таблиці, презентують і роблять висновки, у яких з досліджених продуктів є крохмаль, а у яких — немає.
Інформація для вчителя Бульби картоплі використовують у різноманітних галузях промисловості для виробництва крохмалю, спирту, молочної кислоти тощо. Картопляний крохмаль використовують для виробництва понад 500 найменувань продукції харчової, паперової, текстильної, деревообробної, будівельної, керамічної, хімічної і фармацевтичної індустрії. Картопля придатна для виробництва біопалива. |
12. Творча робота
|
Із картоплин можна створити оригінальні поробки. Надихніться ідеями, придумайте і зробіть власні картопляні композиції. Матеріали для роботи: картопля, пластилін, сірники, ніж.
Довідничок: Креативність — це здатність людини створювати і знаходити нові ідеї, які відрізняються своєю оригінальністю та незвичністю.
|
13. Рефлексія
|
|
Вправа “Продовж речення” Я дізнався / дізналася…
|