ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Реальний музей вигаданої людини
УРОК 17. Такий реальний літературний персонаж.
Що має вміти детектив?
Мета
- розширити знання дітей про Шерлока Голмса та професію детектива;
- формувати уявлення про правила безпеки під час дослідів;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати шанобливе ставлення до культурної спадщини інших народів.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- доброзичливо висловлює своє ставлення до думок інших (поділяє їх повністю чи частково або аргументовано відхиляє);
- читає подумки та виразно вголос тексти різних видів;
- знаходить у тексті відповіді на поставлені запитання;
- висловлює свою думку, висуває власні гіпотези;
- досліджує природний об’єкт / явище, описує перебіг дослідження;
- узагальнює результати досліджень;
- розрізняє у мовленні однозначні та багатозначні слова;
- знає цікаві факти про Шерлока Голмса.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Самоналаштування” Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:
|
2. Вправа “Розкодуй”
|
Скористайтеся ключем до шифру і прочитайте закодоване слово. Код: 4а, 1в, 2б, 1в, 3а, 2б, 4б, 1а.
|
3. Вправа “5 слів”
|
Пригадайте, про що ми говорили на минулому уроці. Запишіть 5 слів, які асоціюються у вас із темою уроку. Поясніть свій вибір. |
4. Повідомлення теми уроку
|
Спробуйте передбачити, про що дізнаватимемося на сьогоднішньому уроці. Ми продовжимо говорити про Шерлока Голмса. Дізнаємося, чим відомий цей літературний персонаж. |
5. Перегляд відео “Віртуальна екскурсія до музею Шерлока Голмса”
|
Перегляньте уважно відео.
|
6. Вправа “Асоціації”
|
Популярний літературний персонаж Шерлок Голмс славиться неабияким інтелектом. Зокрема в нього розвинене логічне та асоціативне мислення. Потренуйтеся і ви добирати асоціації. Прочитайте слова та запишіть біля кожного перше, що спало на думку (зош., с. 26, завд. 1). |
Методичні поради
Цю вправу можна ускладнити. Запропонуйте дітям утворити коло і називати асоціації по черзі. Перший гравець називає слово, наступний — асоціацію до нього, наступний асоціацію до попереднього слова і так по колу. Наприклад, Шерлок Голмс — Лондон — острів — море — корабель … Або Шерлок Голмс — детектив — злочин — покарання — закон …
7. Вправа “З’ясуй”
|
Богдан так зацікавився постаттю Шерлока Голмса, що вирішив подивитися аніме-серіал про нього. Скільки часу тривав перегляд? (підр., с. 57 завд. 2) |
8. Фізкультхвилинка “А ти готовий?”
|
9. Вправа “Досліди”
|
Хлопчик довідався, що Голмс захоплювався різними хімічними дослідами. Проведіть один із них. Результати занотуйте у таблицю (див. роздруківку “Досліди”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУМатеріали та обладнання:
Хід досліду: 1. Поставте склянку на тацю. 2. Налийте у неї 50 мл перекису. 3. Додайте кілька крапель засобу для миття посуду і 2 г харчового барвника. Перемішайте. Що відбувається? 4. Долийте 50 мл йодиду калію. Що відбувається тепер? Зробіть висновок. Виконуючи дослід, не забувайте про техніку безпеки! |
Методичні поради
Дайте дітям достатньо часу на підготовку, сам дослід і прибирання після нього. Обмежте зону розбризкування піни. Запропонуйте дітям проводити дослід в окулярах, рукавичках і фартушках, щоб піна не потрапила в очі, на шкіру та не забруднила одяг.
Довідничок: Перекис водню розкладається на воду й кисень, який, збираючись у пухирці, збільшує об’єм суміші. Йодид калію прискорює цей процес, утворюючи в мильному розчині густу піну. |
10. Вправа “Заповни картку”
|
Пригадайте, все, що дізналися про Шерлока Голмса. Схарактеризуйте персонажа пригоди, заповнивши картку (зош., с. 26, завд. 3). |
11. Рефлексія
|
Вправа “Долоньки” (див. роздруківку “Долоньки”) Запишіть на кожному пальчику відповіді на запитання:
|