ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Реальний музей вигаданої людини
УРОК 18. Як працюють детективи.
Чому за відбитками пальців можна визначити особу?
Мета
- ознайомити з поняттям “дактилоскопія”;
- пояснити, чому за відбитками пальців можна визначити особу, та розповісти про практичне значення цього факту;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати спостережливість, увагу.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- доброзичливо висловлює своє ставлення до думок інших (поділяє їх повністю чи частково або аргументовано відхиляє);
- читає подумки та виразно вголос тексти різних видів;
- знаходить у тексті відповіді на поставлені запитання;
- висловлює свою думку, висуває власні гіпотези;
- досліджує природний об’єкт / явище, описує перебіг дослідження;
- узагальнює результати досліджень;
- розрізняє у мовленні однозначні та багатозначні слова;
- знає, чому за відбитками пальців можна визначити особу.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Смайлик настрою”, “Прочитай і поясни”, “Цікаво знати”, “Саморефлексія”;
- фарба або чорнило для виконання дослідження.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Привітання-сюрприз” Привітайтеся одне з одним. Спробуйте зробити це не за допомогою слів, а за допомогою міміки та жестів. Вітаючись, передайте свій гарний настрій своєму сусіду / своїй сусідці. |
Методичні поради
Привітання можна проводити в колі або за партами “ланцюжком”. Станьте зразком для своїх дітей. Привітайтеся першими, подаруйте свою усмішку, покажіть сердечко, уподобайку, намалюйте у повітрі сонечко, квіточку тощо. Запропонуйте дітям придумати якомога більше незвичайних привітань-сюрпризів. Разом з ними спробуйте здогадатися, які привітання-сюрпризи вони передали одне одному.
2 |
Вправа “Смайлик настрою” Покажіть на смайлику свій настрій на початку уроку (див. роздруківку “Смайлик настрою”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2. Вправа “Прочитай і поясни”
|
Прочитайте слова. З ким вони пов’язані? (див. роздруківку “Прочитай і поясни”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3. Повідомлення теми уроку
|
4. Створення відбитків пальців
|
За часів Шерлока Голмса детективи почали у своїх розслідуваннях використовувати для визначення особи відбитки пальців. Спробуйте дослідити, чи справді вони такі унікальні. Занурте подушечку пальця в рідку фарбу або чорнило. Зробіть відтиск на папері (зош. с. 27 завд. 1).
|
|
Які висновки можна зробити з наших досліджень? Перевірте ваші міркування за висновком у підручнику (підр., с. 58, завд. 1). Довідничок: Візерунок ліній на подушечках пальців кожної людини унікальний. Саме тому відбитки пальців є точним способом визначення особи. |
5. Перегляд досліду “Знімаємо відбитки пальців з паперу”
|
6. Вправа “Цікаво знати”
|
Попрацюйте в парах. Прочитайте інформацію про відбитки пальців людини. Що вас вразило / здивувало? Розкажіть (див. роздруківку “Цікаво знати”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
7. Фізкультхвилинка Руханка “Булька”
|
8. Вправа “Обчисли”
|
Обчисліть вирази. Зіставте результати з ключем і дізнайтеся назву методу дослідження ліній на пучках пальців рук (зош., с. 27, завд. 2) Інформація для вчителя Дактилоскопія (від грецьких слів daktylos — палець і skopein — вивчати) — спосіб упізнавання людей (ідентифікації) за відбитками пальців, заснований на унікальності малюнка шкіри. Широко застосовується в криміналістиці. Заснований на ідеях англійця Вільяма Джеймса Гершеля, що висунув у 1877 році гіпотезу про незмінність відбитків пальців. Ця гіпотеза стала результатом тривалих досліджень автора, який служив поліцейським чиновником в Індії. |
9. Вправа “Поміркуй”
|
В історичному музеї Аріна бачила документ, на якому замість підпису стояв відбиток пальця. У такий спосіб багато років тому нерідко підписували офіційні папери (підр., с. 58, завд. 2).
|
10. Учимося бути детективами
1 |
Вправа “Здогадайся” Ми вже знаємо, як можна за відбитками пальців шукати злочинців, визначати особу. Пропоную вам за описом здогадатися, про кого / про що йдеться, героїв яких творів розшукують. Увага! Розшукується!
|
2 |
Детективна задача Послухайте детективну задачу й розгадайте таємницю. Злочин не відбувся Співробітники поліції міста Сан-Франциско отримали повідомлення, з якого зробили висновки, що злодії готують викрадення коштовностей у дружини мільйонера місіс Сміт. Жінка мешкає в одному з першокласних готелів міста. Імовірно, злочинці мешкають у тому самому готелі. Декілька днів у номері місіс Сміт чергував детектив, який сподівався спіймати злодюжку. Але все марно. Місіс Сміт уже почала підсміюватися над детективом, аж раптом увечері хтось постукав у двері її номера. Потім двері відчинилися й до кімнати зазирнув чоловік. Коли він побачив у кімнаті місіс Сміт, то вибачився, сказавши, що він помилився дверима. — Я був абсолютно впевнений, що це моя кімната, — збентежено промовив чоловік. — Адже в готелі всі двері схожі. Та із засідки вийшов детектив і заарештував незнайомця.
|
11. Рефлексія
|
|
Вправа “Продовжте речення” (див. роздруківку “Саморефлексія”) ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |