ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Як з’явилися музеї
УРОК 2. Книжка — мандрівка музеями.
Що будемо вивчати протягом місяця?
Мета
- активізувати пізнавальну діяльність дітей, їхній життєвий досвід;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати пізнавальний інтерес.
Очікувані результати навчання
- читає подумки та виразно вголос тексти різних видів;
- розповідає (докладно, стисло або вибірково), про що йдеться в тексті;
- ставить запитання різної спрямованості: до змісту твору, до автора, до читача;
- виділяє ключові слова та пояснює, як вони допомагають зрозуміти зміст тексту;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Хмара слів «Музей»”, “Знайомимося з автором”, “Алфавіт”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Уявне малювання” Уявіть себе художниками. Якими фарбами ви намалювали б свій сьогоднішній ранок? Чому? Діти розповідають, педагог може помітити різницю в настрої дітей і за потреби вчасно підтримати дітей, поліпшити їм настрій. |
2 |
Вправа “Очікування”
|
2. Вправа “Відгадай”
|
Послухайте та відгадайте загадку. Тут багато експонатів,
Довідничок: Експонат — предмет, виставлений для огляду в музеї або на виставці. |
3. Повідомлення теми уроку
|
Хмара слів "Музей" З якими словами у вас асоціюється слово “музей”? Доповніть хмару слів. Поясніть свій вибір. (див. роздруківку “Хмара слів «Музей»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні поради
Роздрукуйте хмару слів на аркуші формату А 4 й разом із дітьми доповнюйте її новими словами, які найкраще описують музеї.
Тема музеїв розкриватиметься упродовж декількох уроків. Тому діти можуть наклеїти хмари слів у звичайні зошити й доповнювати їх протягом вивчення теми.
Наприкінці розмови ще раз розгляньте хмару слів та обговоріть, як упізнати музеї, чим музеї вирізняються з-поміж інших громадських місць.
4. Знайомство з автором і книжкою
1 |
Вправа “Обчисли і дізнайся” Обчисліть вирази і зіставте результати з ключем. Запишіть ім’я та прізвище автора пригод, які ви прочитаєте цього місяця (зош., с. 18, завд. 1). Інформація для вчителя Український перекладач, музейник і дослідник історії Роман Клочко народився 19 грудня 1983 року в Запоріжжі. Більшу частину життя провів у м. Мелітополі Запорізької області. Працював позаштатним кореспондентом у місцевих газетах, учителем історії у сільській школі, науковим співробітником у краєзнавчому музеї. З 2016 року живе у Львові. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Вправа “Пригадай і запиши” Пригадайте послідовність літер в абетці й запишіть назву книжки (зош., с. 18, завд. 2). Інформація для вчителя “Домівка для минулого. Про музеї, історію та мистецтво” — це збірка оповідань Романа Клочка, яка запрошує читачів за лаштунки різноманітних музеїв і розповідає, як вони працюють. Яка знахідка допомогла розшифрувати давньоєгипетські написи? Як відома на весь світ «“Мона Ліза” опинилася… в королівській лазні? Що означають сцени, зображені на легендарній Скіфській пекторалі? Як узагалі з’явилися перші музеї, яка річ може стати експонатом та як відбувається реставрація? Шукайте у книжці відповіді на всі ці запитання, а також дізнавайтеся про “смачні”, літературні, технічні музеї та навіть про цілі музейні містечка! |
5. Опрацювання уривка “Як з’явилися музеї”
1 |
Самостійне читання уривка (підр., с. 40) |
2 |
Вправа “Дай відповідь”
|
6. Фізкульхвилинка “А ти готовий?”
|
7. Вправа “Два запитання”
|
Сформулюйте й запишіть два запитання за змістом прочитаного тексту. Поставте їх своїм однокласницям та однокласникам і вислухайте їхні відповіді (зош., с. 19, завд. 1). |
8. Вправа “Продовж речення”
|
Продовжте речення (зош., с. 19, завд. 2). Музей — це місце де… |
9. Вправа “Знайди слова”
|
Випишіть із пригоди слова, що відповідають поданим схемам (зош., с. 19, завд. 3). |
10. Вправа “Перекажи”
|
Яка інформація з оповідання справила на вас найбільше враження? Перекажіть її близько до тексту. Скористайтеся схемою-підказкою (підр., с. 41, завд. 1). |
Методичні поради
Якщо під час уроку бракуватиме часу на виконання цього завдання, можна запропонувати його як домашнє завдання. Діти виберуть і підготують уривок, який сподобався, для переказу, випишуть ключові слова, потренуються й за бажання перекажуть на наступному уроці.
11. Рефлексія
|