ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Комп’ютерна історія
УРОК 22. Пригода четверта “Комп’ютерна історія”.
Як технології змінюють наше життя?
Мета
- ознайомити з історичними відомостями про пристрої для обчислень, винайдені людьми в різни часи, та з їх застосуванням;
- ознайомити з історією виникнення комп’ютерів;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати спостережливість, уважність, наполегливість.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- знає про історію виникнення комп’ютерів.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Хмара слів про комп’ютер”, “Мапа часових поясів”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Передаю гарний настрій” Аби гарний настрій мати,
|
2 |
Вправа “Створюємо настрій” Відчуймо себе часточками колективу і скажімо собі: Ми сьогодні прийшли на урок … (для чого?) … (учитися) На уроці треба бути … (якими?) … (спокійними, уважними…) Зі мною поруч (хто?) … (мої друзі та подруги) Вони мене (що?) … (поважають / цінують / люблять) Мені це (як?) … (приємно) Я готовий / готова (до чого?) … (до успішної роботи / до нових знань) |
2. Вправа “Відгадай”
|
Розгадайте ребус. Складіть речення зі словом-відгадкою (зош., с. 29, завд. 1). ![]() ![]() Сучасний світ вже неможливо уявити без високих технологій. Вони всюди навколо нас. Ми сприймаємо їх як буденність. Проте дуже рідко замислюємося про те, що за винаходами цих пристроїв стоїть кропітка і напружена робота, пошуки та роздуми, помилки й довгоочікувані перемоги. |
3. Повідомлення теми уроку
|
4. Таблиця ЗХД
|
Попрацюйте в парах і заповніть таблицю. Запишіть ті факти, які ви вже знаєте про комп’ютер. ![]()
|
5. Опрацювання уривка “Комп’ютерна історія”
1 |
Самостійне читання уривка (підр., с. 64) ![]() ![]() |
2 |
Вправа “Хмара слів” (див. роздруківку “Хмара слів про комп’ютер”) Прочитайте уривок “Комп’ютерна історія” з твору Р. Клочка та заповніть хмару слів. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
3 |
Онлайн-вправа “Комп’ютерна історія” Пригадай прочитаний фрагмент “Комп’ютерна історія” за твором Романа Клочка та віднови речення ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
4 |
Вправа “Слово за словом” Прочитайте слова і поясніть, чи стосуються вони змісту тексту. Поясніть свою думку.
|
6. Фізкультхвилинка “Танець робота”
|
7. Відеомандрівка в минуле “Комп’ютери: раніше, тепер, у майбутньому”
|
Перегляньте відео й доповніть хмару слів.
|
8. Вправа “Фантазуй”
|
Леся знайшла в інтернеті фотозображення комп’ютерів різних часів. Розгляньте світлини й розкажіть, як комп’ютери змінювалися з роками (підр., с. 65, завд. 1). ![]() ![]()
|
9. Перегляд відео “Музей комп’ютерів в Україні”
|
10. Вправа “З’ясуй”
|
Данило вирішив о 19 годині за київським часом зателефонувати до своєї кузини, яка мешкає в Каліфорнії, щоб розпитати її про Музей історії комп’ютерів. Довідайтеся, котра година в цей час у штаті Каліфорнії. (підр., с. 65, завд. 3) ![]() ![]()
Інформація для вчителя Земля обертається навколо своєї осі, і її поверхня освітлюється Сонцем неоднаково. Коли, наприклад, у Вінниці день, то на протилежному боці планети — ніч. Внаслідок обертання Землі навколо своєї осі кожний меридіан нашої планети має свій час, який не збігається з часом інших меридіанів. За домовленістю між країнами світу, земну поверхню умовно поділено на 24 часові пояси, оскільки доба має 24 години. Люди домовилися, що відлік часу ведеться у східному напрямі від Гринвіцького (нульового) меридіана, який дістав свою назву від Гринвіцької обсерваторії, що розташована поблизу міста Лондона у Великобританії. Якщо людина переїжджає зі свого часового поясу в пояс, розташований західніше, то стрілку годинника слід переводити на годину назад, якщо східніше — на одну годину вперед. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
11. Інтерактивна гра “Години світу”
|
Повправляйтеся у визначенні часу за допомогою інтерактивної карти. Спробуйте визначити час у різних містах світу, якщо в Одесі 11.00. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
12. Рефлексія
1 |
Таблиця ЗХД
|
2 |
Вправа “Мікрофон”
|
13. Домашнє завдання
|
Довідайтеся, які музеї комп'ютерів є в Україні та у яких містах вони розташовані (підр., с. 65, завд. 2). ![]() ![]() |
Методичні поради
Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.