ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Комп’ютерна історія
УРОК 25. Наше минуле в нашому сучасному.
Які традиції українців ми хочемо продовжити в майбутньому?
Мета
- нагадати про традиції та звичаї українського народу;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати повагу до традицій та звичаїв українського народу.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- знає традиції та звичаї українського народу.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- колекції учнів та учениць.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Передай настрій приятелю”
|
2 |
Вправа “Аутотренінг” Сядьте зручно, заплющте очі й повторюйте за мною: “Я у школі, я на уроці. Я радію цьому. Увага моя зростає. Пам’ять моя міцна. Голова мислить ясно. Я хочу дізнатися нове. Я працюю”.
|
2. Вправа “Збери слово”
|
Складіть слово, рухаючись за стрілочками.
|
3. Вправа “Поясни”
Довідничок: Традиції — звичаї, погляди, норми поведінки тощо, що передаються від покоління до покоління. |
4. Вправа “Два запитання”
|
Учителька поставила дітям два запитання й почула такі відповіді: “Олекса Воропай та Василь Скуратівський досліджували традиції українців” та “Це те, що передається від покоління до покоління і зберігається протягом тривалого часу” (підр., с. 68, завд. 1).
|
5. Вправа “Визнач відповідність”
|
Визначте відповідність між словами та їх звуковими моделями. Впишіть відповідні літери в табличку (зош., с. 31, завд. 1). Інформація для вчителя Звичай — усталений порядок, правила, які здавна існують у громадському житті й побуті якого-небудь народу, суспільної групи, колективу тощо. Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть. Звичаї народу — це ті ознаки, за якими розпізнається народ не тільки в сучасному, а й у його історичному минулому. Звичаї — це ті неписані закони, якими керуються в найменших щоденних і найбільших загальнонаціональних справах. Звичаї та мова — це ті найміцніші елементи, що об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю. У багатьох народів світу є повір’я, що той, хто забуває звичаї своїх пращурів, карається людьми й вищими силами — це показує, наскільки важливими є для народу його звичаї. Обря́д — традиційні символічні дії, пов’язані з певними традиціями народу. Синоніми до слова “обряд” — церемонія, ритуал, дія. |
6. Перегляд відео “Свята, обряди та звичаї українського народу”
|
Пригадайте, які обряди та українські свята вам уже відомі. Подивіться відео.
|
7. Фізкультхвилинка “Танець робота”
|
8. Вправа “Розглянь і розкажи”
|
Олекса показав фотографії, на яких відображені традиції його родини. Про що розповідає кожна з цих світлин? (підр., с. 69, завд. 3)
|
9. Вправа “Прочитай”
|
Виконайте алгоритм, зашифрований за допомогою стрілок, і прочитайте, яку традицію передають із покоління в покоління в родині Миколи (зош., с. 31, завд. 2).
|
10. Вправа “Домалюй”
|
Кольори та візерунки на українських вишиванках розташовані симетрично. Домалюйте візерунок симетрично (зош., с. 31, завд. 3). |
11. Вправа “Збери побажання”
|
Зберіть з літер слова і прочитайте побажання від авторок зошита. Які побажання ви можете додати? (зош., с. 31, завд. 4) |
12. Рефлексія
|
13. Домашнє завдання
|
Запропонуйте дітям створити разом книжку “Звичаї українського народу” за поданим планом (підр., с. 68, завд. 2). 1. Визначте, про які традиції ви напишете. 2. Оформіть кожен свою сторінку: напишіть текст, додайте фото чи малюнок. 3. Презентуйте свої сторінки в групі. 4. Разом виготовте обкладинку для книжки. 5. З’єднайте всі аркуші та обкладинку. |
Методичні поради
Запропонуйте дітям обрати один з варіантів створення книжки.
Перший варіант: кожна дитина обирає обряд чи звичай (домовтеся, щоб не повторювалися), описує його на аркуші, додає малюнки або світлини.
Другий варіант: об’єднайте дітей у групи і запропонуйте кожній групі створити свою книжку про звичаї українського народу.
Презентувати книжки діти зможуть на останньому уроці вивчення теми.
Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.