ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Як з’явилися музеї
УРОК 4. Наша історія.
Чому важливо знати своє минуле?
Мета
- формувати уявлення про зміст поняття “історія”;
- обговорити, чому важливо знати про минуле власної родини та минуле країни;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей, їхній життєвий досвід;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати пізнавальний інтерес.
Очікувані результати навчання
- дитина читає подумки та виразно вголос тексти різних видів;
- розповідає (докладно, стисло або вибірково), про що йдеться в тексті;
- ставить запитання різної спрямованості: до змісту твору, до автора, до читача;
- виділяє ключові слова та пояснює, як вони допомагають зрозуміти зміст тексту;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Доповни схему”, “Складання схеми-опори”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Привітання” Усміхніться тому / тій, хто любить ходити до школи.
Якщо ні, то треба продовжити, вигадавши привід, щоб усміхнулися всім. |
2 |
Вправа “Так — ні”
Сьогодні чудовий день.
|
2. Повідомлення теми уроку
1 |
Вправа “Вилучи зайве” Прочитайте слова. У кожному рядку вилучіть “зайве” слово. Поясніть свій вибір.
|
2 |
Вправа “Поясни” Бабуся Мар’яни — професорка історії. Вона часто повторює: “Без знання минулого не побудуєш майбутнього”. Як ви розумієте цей вислів? Поясніть (підр., с. 42, завд. 1). |
3 |
Вправа “Наведи приклад” Мар’яна пояснює вислів бабусі так: “Коли я вперше сіла на велосипед, то впала і розбила коліно. Тож тепер завжди перед катанням надягаю захист”. Наведіть приклади ситуацій з минулого, які вплинули на ваше сьогодення. Скористайтеся підказкою (підр., с. 42, завд. 2).
У кожній вправі так чи інакше йшлося про минуле — країни, родини, людини. А ще ми розмірковували, як минуле може вплинути на наше теперішнє та навіть на майбутнє. У кожної людини є власна історія. Так само власну історію має кожна родина, кожен народ, кожна держава. Сьогодні ми будемо з’ясовувати, чому важливо знати своє минуле, вивчати історію. |
3. Ознайомлюємося з новим поняттям
1 |
Розповідь учителя Слово “історія” — багатозначне. Прочитайте визначення цього поняття в підручнику (с. 42). Історія — наука, яка вивчає минуле людства, покладаючись при цьому на письмові та матеріальні свідчення про події.
У перекладі з грецької історія — це оповідь, переказ про відоме, досліджене минуле. Якщо зазирнемо у словник чи в інтернет, знайдемо ще кілька пояснень. Історія — жанр літератури; оповідання тощо. Історія — це розповідь про життя людини, про події, що вже відбулися. Пригадуєте, як ми кажемо: “Ну й історію ти мені розповів!”. |
2 |
Вправа “Доповни” Історія завжди була наукою, яка вивчала життя і діяльність людей у минулому. Зверніть увагу на перше слово. Наука — це те, що дає нам знання, досвід, навчає. Науки існують різні. Математика вивчає числа та обчислення, геометричні фігури, їх розташування на площині та у просторі тощо. Біологія досліджує всі живі організми та їх взаємодію. Як ви гадаєте, що виокремлює історію з-поміж інших наук? Доповніть словами з довідки схему, яка допоможе нам пояснити, чим історія відрізняється від інших наук (див. роздруківку “Доповни схему”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
Зверніть увагу дітей, що в усіх цих запитаннях дієслова вжиті в минулому часі. |
4. Фізкультхвилинка “А Рам Зам-Зам”
|
Танцюйте, співайте й веселіться разом! Слова, що легко запам’ятовуються, та радісна мелодія припадуть вам до душі. |
5. Перегляд відео “Що таке історія”
|
Уважно перегляньте відео й запишіть у зошит нові слова, що стосуються нашої теми.
|
6. Складання схеми-опори
Методичні поради
Роздрукуйте слова. Разом з дітьми складіть схему-опору, яка допоможе не тільки запам’ятати нові слова, а ще показати з чим / з ким і як пов’язана історія. За бажання доповніть схему своїми словами. Запропонуйте дітям за цією схемою розповісти, що вони запам’ятали (див. роздруківку “Складання схеми-опори”).
Зразок такої схеми:
Читати далі
7. Рефлексія
|