ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Як з’явилися музеї
УРОК 5. Одна дата — три свята.
Чому важливо знати про своє минуле?
Мета
- розширити знання дітей про свята, які відзначають 14 жовтня, розповісти про історію та взаємозв’язок цих свят;
- розширити знання про постаті, які увійшли в історію України;
- розширити знання про захисників і захисниць України;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей, їхній життєвий досвід;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати пізнавальний інтерес.
Очікувані результати навчання
- читає подумки та виразно вголос тексти різних видів;
- розповідає (докладно, стисло або вибірково), про що йдеться в тексті;
- ставить запитання різної спрямованості: до змісту твору, до автора, до читача;
- виділяє ключові слова та пояснює, як вони допомагають зрозуміти зміст тексту;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
- описує історичні події та діяльність видатних історичних осіб;
- співвідносить відомості про найважливіші історичні події в часі;
- знає історію свята Покрови;
- знає імена захисників і захисниць України.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Хмара слів”, “Сенкан”, “Поєднай”;
- мікрофон.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Приготуйтеся швиденько,
У – уміння вчитися і працювати С – співпраця у групах П – подолання труднощів І – інтерес до теми Х – хороший настрій |
2. Пригадуємо вивчене
1 |
Вправа “Розкодуй” Скористайтеся кодом і прочитайте слово, яке записане в таблиці. Ключ: 3а, 3в, 1б, 2б, 4а, 3а, 2в.
|
2 |
Хмара слів
|
3 |
Вправа “Поясни” Прочитайте вислів і поясніть, як ви його розумієте.
|
4 |
Вправа “Продовж речення” Прочитайте речення, поміркуйте і продовжте його (зош., с. 20, завд. 2). Я вважаю, що минуле свого народу важливо знати, бо… |
3. Повідомлення теми уроку
|
Про минуле ми можемо дізнаватися, читаючи художні твори. У них немовби дихає старовина, постає життя наших предків. Минуле оживає в нашій уяві, яскраво постає перед нашими очима. Сьогодні на уроці ми вирушимо у захопливу мандрівку шляхами історії, з’ясуємо, чому важливо знати своє минуле. |
4. Вправа “Прочитай”
|
5. Вправа “Істинне — хибне”
|
Визначте, які висловлювання істинні, а які — хибні.
|
6. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”
|
Відпочиньте. Порухайтесь у веселому українському таночку. |
7. Вправа “Поміркуй”
|
Бабуся розповіла Мар’яні, що 14 жовтня — День захисників і захисниць України. Чому важливо відзначати таке свято на державному рівні? Поміркуйте (підр., с. 42, завд. 3). Довідничок: Територія, на якій розташована сучасна Україна, завжди приваблювала сусідні народи своїми родючими ґрунтами і щедрою природою. Тож жодне покоління українців не оминули війни. На захист рідної землі відважно ставали в давнину місцеві племена, потім князі Київської Русі, козаки, воїни часів Другої світової війни, а нині — бійці української армії. Інформація для вчителя 14 жовтня українці святкують одразу три свята. Перше — Свято Покрови Божої Матері, друге — День українського козацтва, третє свято — День захисників і захисниць України. Усі ці свята взаємопов’язані. 14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. У народі кажуть: “Покрова накриває траву листям, землю — снігом, воду — льодом, а дівчат — шлюбним вінцем”. Це свято є одним із найбільш шанованих в Україні. Зі святом Покрови збігається День українського козацтва. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою всього українського козацтва. А на Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрови Богородиці з її іконою. Саме цього дня козаки збирали Велику раду, на якій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами. Цікаво, що козаки так глибоко й щиро шанували образ Божої Матері, вірили в її силу й урочисто святкували день Покрови, що в народі закріпилася друга назва свята — Козацька Покрова. Певно, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок і фільмів. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Образ сміливого парубка, що захищає честь і волю нашого народу, міцно закарбувався у пам’яті поколінь. Тож козак в українській культурі — звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність і звичаї нашого народу. З 2015 року 14 жовтня є державним святом — Днем захисників і захисниць України. Тодішній голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович мотивував вибір дати 14 жовтня для Дня захисників і захисниць України історичною традицією вшанування українського війська на Покрову. |
8. Вправа “Напиши”
|
Напишіть привітання з Днем захисників і захисниць України. За бажання прочитайте своє привітання однокласникам та однокласницям (зош., с. 20, завд. 3). |
9. Вправа “Поясни”
|
Розгляньте портрети відомих захисників і захисниць України. Як ви гадаєте, чому пам’ять про них передається від покоління до покоління? Як, на вашу думку, вчинки цих людей вплинули на наше сьогодення? (підр., с. 43, завд. 4) |
10. Вправа “Поєднай”
|
З’єднайте стрілками портрети відомих захисників і захисниць України й інформацію про них. Запишіть їхні імена (див. роздруківку “Поєднай”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
11. Рефлексія
|
З яким настроєм ви закінчуєте урок? |
|
Вправа “Мікрофон”
|
12. Домашнє завдання
|
Соломія дізналася, що всесвітньо відомий хоровий диригент і композитор початку 20 ст. Олександр Кошиць народився в тому самому селі, що й вона. Дівчинка створила колаж про цього музиканта. А ким з українців захоплюєтеся ви? Виконайте творчу роботу про цю людину в техніці колажу (підр., с. 43, завд. 5). Перегляньте “Пам’ятку”, як зробити колаж.
|
Методичні поради
Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.