ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Провідник у невідомому світі
УРОК 10. Допомагаємо печінці бути здоровою.
Чому печінку називають фільтром організму?
Мета
- поглибити знання дітей про печінку, її функції;
- дослідити, від чого залежить здоров’я печінки, що для печінки корисно, а що — ні;
- розширити уявлення про збалансоване харчування як один із головних факторів здоров’я людини;
- дослідити, як уникати отруєнь та інших недугів, пов’язаних із харчуванням, та що робити в разі їх виникнення;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати в дітей відповідальне ставлення до свого здоров’я.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця визначає продукти, вживання яких потрібно обмежувати (з великим вмістом цукру, солі, жиру тощо);
- розуміє значення активного способу життя та фізичних вправ для здоров’я людини;
- звертається до дорослих у випадку погіршення самопочуття;
- наводить приклади дій, що допоможуть захистити в ситуації, яка несе загрозу здоров’ю;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування.
|
Привітайте одне одного і побажайте щось таке приємне, щоб спогади про це бажання підтримували гарний настрій цілий день. Налаштуйтесь на позитивну роботу із руханкою “Якщо ти щасливий”. |
2. Вправа “Збери вислів”
|
Виконайте дії, зберіть і прочитайте вислів. (Брат + и) + (заєць – єць) + (печиво – иво + інки) = ?
|
3. Вправа “5 слів”
|
4. Вправа “Доведіть, що…”
|
Доведіть, що…
|
5. Повідомлення теми уроку
|
Ми вже знаємо, скільки різноманітних функцій виконує печінка. Вона фільтрує кров і запасає гемоглобін, вітаміни, цукор. Без перепочинку випускає жовч, щоб розщеплювати і перетравлювати жири, що містяться в їжі. Захищає організм від отруйних і шкідливих речовин.
|
6. Вправа “Розглянь і поясни”
|
Розгляньте зображення продуктів. Знайдіть серед них ті, які, на вашу думку, шкодять печінці (підр., с. 85, завд. 3).
|
7. Фізкультхвилинка “Tiger Dance”
|
Настав час відпочити і зробити те, що корисно, — виконати веселі рухи під музику. |
8. Вправа “Відшукай 10 назв”
|
Надійка дізналася, що бути здоровою печінці допомагає вітамін В6. Відшукайте у таблиці 10 назв продуктів, багатих на цей вітамін (зош., с. 38, завд. 1). |
9. Перегляд відео “Що потрібно печінці?”
|
Перегляньте відео і запам’ятайте, що потрібно печінці, щоб бути здоровою.
|
10. Вправа “Склади і прочитай слова”
|
Четвертокласники дискутували про те, чи любить печінка фізкультуру. Іван зауважив, що не варто тренуватися одразу після їди. Та деякі фізичні вправи покращують кровообіг у цьому органі, тож допомагають йому працювати. Складіть з літер слова і прочитайте, що корисне для печінки можна робити щодня (зош., с. 38, завд. 3). |
11. Математична фізкультхвилинка
|
Об’єднайтеся у групи. Протягом 1 хвилини покачайте прес: сидячі на стільці, піднімайте зігнуті у колінах ноги над підлогою. Полічіть кількість підйомів і заповніть таблицю (зош., с. 38, завд. 4).
|
12. Онлайн-вправа “Як треба і не треба допомагати органам травлення”
|
Прочитай описи ситуацій. Учасники яких із них діють правильно, а в яких — ні? ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
13. Вправа “Поміркуй і запиши”
|
Поміркуйте, як людина може подбати про здоров’я своєї печінки. Сформулюйте правила (підр., с. 85, завд. 4). |
Методичні порадиОб’єднайте дітей у групи. Попросіть сформулювати і записати 3-4 правила, які допоможуть подбати про здоров’я печінки. Зверніть увагу, що діти можуть використати знання, які вони отримали протягом вивчення даної теми. |
14. Рефлексія
|
|
Вправа “Сенкан” Складіть сенкан до слова “Печінка”. Зразок сенканa: Печінка Велика, червоно-коричнева Перетворює, захищає, відновлюється Печінка — важливий орган людини. Здоров’я |
15. Домашнє завдання
|
Сашко довідався, що в червоному і фіолетовому винограді міститься багато вітамінів і мікроелементів, корисних для печінки. Хлопчик вирішив почастувати рідних смачним і корисним десертом із виноградом. Приготуйте таке частування і ви (підр., с. 85, завд. 5). |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |