ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Провідник у невідомому світі
УРОК 14. Опріснення води.
Досліджуємо разом
Мета
- розширити знання учнів про прісну та морську воду, їх властивості;
- розповісти про способи опріснення води;
- дослідити, як можна в домашніх умовах опріснити воду;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до пізнання.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця пояснює, чому вода в морі солона;
- розповідає про властивості солоної та прісної води, розуміє їх відмінності;
- розуміє значення прісної води для живої природи;
- виконує практичну роботу за інструкцією, робить висновки;
- презентує свою роботу;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- роздруківка “Хмара слів «Вода»”;
- для практичної роботи: сіль, питна вода, пластянки.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Покажи настрій” Діти, як ви вважаєте, який у мене сьогодні настрій?
Покажіть виразом обличчя, як ми робимо…
Дякую вам, що показали і розповіли мені про свій настрій.
|
|
Вправа “Побажання” Подумки побажайте одне одному щось гарне і приємне. Ось побачите, ваші побажання справдяться.
|
2. Вправа “Відгадай”
|
Розгляньте ребус та відгадайте, яке слово зашифрували. |
3. Онлайн-вправа “Де навколо є вода?”
|
Пригадайте, де можна знайти воду навколо. Упорядкуйте світлини: на яких вода міститься у природних об’єктах, а на яких — у рукотворних? ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
4. Хмара слів “Вода”
|
Протягом 5 хвилин пригадайте все, що знаєте про воду, та створіть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Вода»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
5. Повідомлення теми уроку
|
6. Пояснення “Смак води, або чому морська вода солона”
|
Чи доводилося вам бувати на морі і пробувати на смак морську воду? Пригадайте, яка вона.
|
7. Робота з діаграмою
|
Дослідимо, чи достатньо на Землі води. Вода вкриває більшу частину (70 %) поверхні Землі. Подивіться на діаграму — немовби води багато! Але ж майже вся ця вода солона! 97,5 % води у світі — це солона вода і лише 2,5 % — прісна. Подивіться, яка це малесенька частинка.
|
8. Відеомандрівка “Найбільший у світі завод з опріснення води”
|
Як ви гадаєте, чи можна солону воду зробити прісною? Це складно, але можливо. Опріснення води на практиці може бути досягнуте випаровуванням (дистиляцією), виморожуванням тощо. Опріснення води для промислових і господарсько-питних потреб здійснюється на опріснювальних установках. У 1972 році вперше в світі була введена в дію атомна опріснювальна установка в місті Шевченко (Казахстан, нині місто Актау), що діяла майже 30 років. Найпоширеніші для опріснення води в Україні — дистиляційні установки (там, де опріснення відбувається шляхом випаровування). Найбільші обсяги опріснення води характерні для країн Близького Сходу. |
9. Робота з коміксом
|
Розгляньте та прочитайте комікс (підр., с. 88-89).
Довідничок: Опріснення води — видалення розчинених у ній солей, у результаті чого вона стає придатною для пиття, може використовуватись для господарських або технічних потреб. |
10. Фізкультхвилинка “Весела зарядка”
|
11. Практична робота. Опріснення води
|
1 |
Перегляд відео “Як опріснити воду?” |
2 |
Проведення дослідження (підр., с. 88-89) Матеріали та обладнання:
Хід досліду:
|
3 |
Заповнення картки в зошиті (зош., с. 40, завд. 1) |
Методичні порадиЗверніть увагу дітей, що дослідження займе 1 день, тому картку вони заповнюватимуть протягом цього часу. Проте саме зараз варто розглянути картку, пояснити, що саме учні мають у ній записати. Інформація, яку занотовують діти, не тільки фіксує побачене / почуте, але й спонукає дитину проаналізувати особисті вміння та якості, які допомагають виконати роботу, відстежувати свої емоції та оцінити себе. Записи у зошиті діти ведуть не тільки в кінці роботи, як підсумок, але і під час виконання дослідження:
|
12. Вправа “Поміркуй і запиши”
|
Поміркуйте і запишіть, коли та де може бути цінним уміння опріснювати воду (зош., с. 40 завд. 2). Інформація для вчителя На землі є багато регіонів, які потерпають від нестачі прісної води. Вона потрібна як для життя людини, так і для промисловості, а отримати її в тих краях не можна ні з поверхневих, ні з підземних джерел. До знесолення води вдаються в країнах Близького Сходу й Африки. Також опріснення води може прислужитися на суднах тривалого плавання, на полярних станціях тощо. |
13. Рефлексія
|