ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Несподіваний атракціон
УРОК 16. Кровоносна система людини.
Навіщо людині кров?
Мета
- формувати уявлення про кровообіг в організмі людини;
- ознайомити з органами кровообігу та їх роллю в житті людини;
- дослідити, як кров переміщується організмом людини та які функції при цьому виконує;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати спостережливість, допитливість, інтерес до вивчення людського організму.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця ставить запитання;
- називає органи кровообігу;
- знає, які функції виконує кров та органи кровообігу;
- пояснює, як відбувається кровообіг в організмі людини;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Знайди відповіді”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Привітання-побажання Привітайте одне одного і побажайте щось таке приємне, щоб спогади про це побажання підтримували гарний настрій цілий день. |
2 |
Вправа “Кольорові мильні бульбашки” А зараз мені потрібна ваша фантазія. Уявіть, що кожен із вас може видути кольорову мильну бульбашку. Опишіть, якого вона розміру, форми і кольору, кому б ви хотіли її подарувати. Поясніть, чому. |
Методичні порадиСпершу розкажіть про свою мильну бульбашку. Наприклад: “Я видула велику круглу мильну бульбашку яскравого жовтого кольору. Дарую її всім, кому не вистачає сонечка”. Ця вправа допоможе дітям розвинути фантазію, налаштує на позитивні емоції. |
2. Вправа “Істинні, хибні”
|
Пригадайте пригоди Макса і Моллі, перевірте себе. Послухайте твердження та визначте, які з них істинні, а які — хибні. Хибні твердження перетворіть на істинні.
|
3. Вправа “Пригадай”
|
Пригадайте, які смс-повідомлення ви написали на минулому уроці. Про що вам захотілося дізнатися більше? Які питання стосовно людського організму вас зацікавили? Чи захотілося вам більше дізнатися про роботу серця та кровоносну систему? |
4. Повідомлення теми уроку
|
Подорожуючи людським організмом разом із Максом і Моллі, ми зробимо невеличку зупинку у кровоносній системі. Дізнаємося багато нового і цікавого про роботу серця, з’ясуємо, як рухається кров судинами та чому вона має червоний колір. |
5. Таблиця “ЗХД”
|
Накресліть таблицю і протягом 5 хвилин запишіть, що ви знаєте і що хотіли б дізнатися про кров та кровоносну систему людини.
|
Методичні порадиЗапишіть на окремому аркуші питання, на які діти хочуть дізнатися відповіді, і прикріпіть їх на видному місці. Під час вивчення теми (а це декілька уроків) повертайтеся до цього переліку і цікавтеся у дітей, чи отримали вони відповіді на свої запитання. |
6. Розповідь учителя
|
Послухайте уважно розповідь та запишіть факти у третю колонку таблиці “ЗХД”. Пригадайте, що ви бачите на тілі, коли поріжетесь або подряпаєтесь. Правильно, кров. З будь-якої ранки на тілі людини одразу тече кров. Що б людина не поранила — руку, ногу, щоку, живіт — неодмінно почнеться кровотеча. Мабуть, ви вже здогадалися, що кров — всюдисуща. Вона тече навіть по наших кістках! Лише у волоссі, нігтях, зубах і очному кришталику немає власного кровообігу. Як ви гадаєте, скільки крові в організмі у людини? Цей показник індивідуальний: кров становить 6–8% від маси тіла. Таким чином у тілі людини масою 60 кг міститься приблизно від трьох з половиною до п’яти літрів крові. Кров з давніх-давен вважається символом життя. Втрата 1 л крові спричиняє у людини сильну слабкість, а втрата 2 л вже вимагає серйозного лікування. При значних кровотечах у кровоносні судини вводять кров донора або кровозамінні речовини.
|
7. Вправа “Знайди відповідь”
|
Прочитайте уважно текст, (див. роздруківку “Знайди відповіді”) знайдіть відповіді на запитання: ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
8. Фізкультхвилинка “А ти готовий?”
|
9. Вправа “З’єднай”
|
З’єднайте назви органів кровообігу з функціями, які вони виконують (зош., с. 41, завд. 4). |
10. Вправа “Доповни речення”
|
Скористайтеся інформацією з тексту і продовжте речення (зош., с. 41, завд. 5). |
11. Перегляд відео “Богдан Колісник. Кровообіг”
|
12. Вправа “Прочитай і розкажи”
|
Скористайтеся схемою у підручнику (с. 91, завд. 5) і розкажіть, як відбувається рух крові в організмі у людини.
Інформація для вчителя Сьогодні кожен знає, що кров у тілі людини тече по кровоносних судинах — насичена киснем артеріальна тече по артеріях до органів і тканин організму, а “відпрацьована”, насичена вуглекислим газом венозна рухається по венах. А ще 400 років тому ця істина здавалася не такою вже очевидною. Лише в 1628 році англійський анатом і лікар Вільям Гарвей з’ясував, що кров рухається від шлуночків серця по артеріях, а повертається до передсердь по венах. Загальна довжина всього кровоносного “трубопроводу” від величезних вен до найдрібніших капілярів становить близько 100 тисяч км. Ні, це не помилка, саме 100 тисяч, тобто у майже 2,5 рази довше за екватор! Найдрібніші кровоносні судини називають капілярами. Деякі з них такі тонесенькі, що їх неможливо побачити неозброєним оком. Всього в організмі людини нараховують 100–160 мільярдів капілярів: це в 12–20 разів більше, ніж людей на Землі! |
13. Рефлексія
|
|
Онлайн-вправа “Кровоносна система” Перевірте себе. Пригадайте, що ви дізналися про кровоносну систему, і дайте відповіді на запитання. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |