ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Несподіваний атракціон
УРОК 18. Перша допомога при кровотечі.
Чому кров червона?
Мета
- розширювати та поглиблювати знання дітей про клітини крові, зокрема про тромбоцити;
- ознайомити з правилами надання першої допомоги при кровотечі;
- навчити надавати першу допомогу при порізі пальця, руки;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати в дітей відповідальне ставлення до свого здоров’я.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця знає і називає клітини крові;
- пояснює значення різних клітин крові для життя людини;
- знає правила надання першої допомоги при кровотечі;
- вміє надавати першу допомогу при порізах;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Факти про кров”, “Самооцінювання”;
- бинт, ножиці.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Створюємо настрій” Відчуймо себе часточками колективу і скажімо собі:
|
2. Вправа “5 слів”
|
Пригадайте нашу подорож на минулому уроці. Запишіть у звичайний зошит 5 слів, які ви з нього запам’ятали. Поясніть свій вибір. |
3. Квест “Факти про кров”
|
Походіть класною кімнатою і знайдіть краплинки з цікавими фактами про кров (див. роздруківку “Факти про кров”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
Методичні порадиЗаздалегідь виріжте краплинки з фактами та прикріпіть їх у різних куточках класу. За бажання можна попросити дітей приготувати по 1 факту про кров і зробити подібні краплинки власноруч. Тоді учні, пересуваючись класом, обмінюватимуться фактами, які зібрали. |
4. Повідомлення теми уроку
|
5. Вправа “Збери слово”
|
Пройдіть за стрілочками і прочитайте слово.
|
6. Вправа “Дай відповідь”
|
Чи хочеться вам дізнатися більше про тромбоцити? Послухайте і дайте відповіді на запитання. ТАКІ ВАЖЛИВІ ТРОМБОЦИТИ У крові є важлива властивість — вона зсідається, тобто застигає, перетворюючись на тверду масу, що чимось нагадує лак або деревну смолу. У випадку ушкодження судини частина крові наче загущується і утворює “пробку”, що закриває ранку, аби зупинити кровотечу. Якби цього не відбувалося, то навіть найменша рана загрожувала б людині смертельною втратою крові. Але клітини крові, що називаються тромбоцитами, одразу ж поспішають до ушкодженої судини і починають квапливо склеюватися між собою. Зазвичай з невеличкого порізу кров припиняє текти приблизно за 10 хвилин. Запитання:
|
7. Вправа “Пройди лабіринтом”
|
Пройдіть лабіринтом і довідайтеся, де в нашому організмі розташована “фабрика клітин крові” (підр., с. 93, завд. 5). Інформація для вчителя Щогодини у тілі здорової людини гине близько 5 млрд лейкоцитів, 2 млрд тромбоцитів і 1 млрд еритроцитів. На зміну їм кістковий мозок, селезінка та інші органи виробляють нові клітини. Таким чином щодоби оновлюється близько 30 г крові. Цей процес відбувається безперервно. |
8. Моделювання дій
1 |
Вправа “Запам’ятай” Уважно прочитайте правила першої допомоги при кровотечі та складіть схему дій. |
2 |
Дитяча академія першої допомоги “Перша допомога при порізах”
|
Методичні порадиЗапропонуйте дітям подивитися відео та обговоріть з ними, для кого воно призначене, коли і як його можна використати, чи все важливе в ньому розповіли. Це завдання призначене не лише для повторення інформації з теми, а й для розвитку критичного сприйняття інформації. Обговоріть із дітьми, що їм можна і потрібно самостійно вирішувати, як ставитися до будь-якої інформації, погоджуватися з нею чи ні. А ще будь-яке повідомлення призначене для певного адресата: для когось воно буде зрозумілим, а для когось — не дуже. Тож дайте дітям змогу покритикувати відео, внести свої пропозиції щодо його покращення. А потім, якщо дітей захопить ця ідея, запропонуйте їм зняти своє відео на цю тему. Нехай покажуть його тим, для кого воно призначене, проаналізують їхню реакцію та за необхідності вдосконалять свій продукт. |
3 |
Вправа “Обговори та змоделюй” Змоделюйте свої дії в кожній з описаних ситуацій (підр., с. 93, завд. 4).
|
4 |
Практична робота “Вчимося надавати першу медичну допомогу” |
Методичні порадиЗаздалегідь попросіть дітей принести бинти. Об’єднайте їх у пари і попросіть потренуватися надавати одне одному допомогу. |
9. Онлайн-вправа “Перша допомога при кровотечі”
|
Перевірте себе. Встановіть послідовність надання першої допомоги при кровотечі. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
10. Рефлексія
|
|
Вправа “Самооцінювання” (див. роздруківку “Самооцінювання”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |