ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Чарівне перетворення
УРОК 2. Пригода перша. Чарівне перетворення.
Що будемо вивчати протягом місяця?
Мета
- формувати уявлення про людину як живий організм;
- розкрити зміст поняття “орган”;
- вчити розрізняти органи та системи органів людини;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати спостережливість, допитливість, інтерес до вивчення людського організму.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця ставить запитання;
- розуміє, що таке орган, розрізняє частини тіла та органи людини;
- розрізняє окремі органи людини за їхніми функціями (головний мозок, серце, легені, шлунок тощо) та пояснює їх значення;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Знайомимося з Керол Доннер”, “Віднови речення”, “5 кадрів”;
- квадратики з кольорового паперу.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Колір мого настрою” Перш ніж ми почнемо урок, я хочу подивитися, який настрій у кожного з вас. Адже саме гарний настрій є запорукою плідної та успішної праці. Він допоможе подолати будь-які перешкоди на шляху.
(Учні самостійно вибирають кольори, вчитель розповідає, що вони можуть означати / символізувати). Зелений — спокій, любов до природи, ясність думок. Червоний — пристрасть, енергія, любов до всього, що нас оточує. Білий — потяг до порядку, чистоти, позбавлення від зайвого. Помаранчевий — слава, велич та гідність. Жовтий — тепло, радощі і повага. Блакитний колір — благородство, відданість, розважливість. Синій — символ довіри та безмежності.
|
Методичні порадиЗаздалегідь підготуйте кольорові квадратики — їх має бути стільки, щоб кожна дитина могла обрати будь-який колір. Попросити дітей взяти квадратики краще до початку уроку. Після виконання завдання можна скласти діаграму кольорів і визначити, які з них найбільше до душі учням. |
2. Вправа “5 слів”
|
Візьміть звичайні зошити. Пригадайте минулий урок “Я досліджую світ” і запишіть 5 слів, які ви з нього запам’ятали. Поясніть свій вибір. |
3. Робота з таблицею “ЗХД”
|
Протягом 5 хвилин запишіть у таблицю, що ви вже знаєте і що хотіли б дізнатися про людину.
|
Методичні порадиЗапишіть на окремому аркуші запитання, на які діти хочуть дізнатися відповіді, і прикріпіть їх на видному місці. Протягом роботи над темою час від часу повертайтеся до запитань і цікавтеся у дітей, чи дізналися вони відповіді на них. Спонукайте дітей пробувати самостійно шукати відповіді на власні запитання, допомагайте їм, якщо необхідно. Іноді можна відводити час на уроках, щоб діти могли обговорити свої запитання у групах, або ж працюйте з усім класом. |
4. Перегляд відео “Людина та її організм”
|
5. Вправа “Я скажу, ви — покажіть”
|
Організм людини дуже складний. Він складається з безлічі органів, які працюють злагоджено, узгоджено. Я буду називати органи і частини тіла людини, а ваше завдання — знайти їх у себе і показати. Очі. Вуха. Ніс. Руки. Ноги. Голова.
(Ми можемо їх побачити, доторкнутися до них.)
(Серце — внутрішній орган, знаходиться всередині людського тіла.)
|
6. Знайомство з авторкою і книжкою
1 |
Вправа “Літера Я” Закресліть усі літери Я. Запишіть назву книжки, яку читатимете протягом двох місяців (зош., с. 33, завд. 2). |
2 |
Вправа “Шифрограма” Розгадайте шифрограму і довідайтеся ім’я та прізвище авторки книжки. Запишіть їх (зош., с. 33, завд. 3). Орієнтовний зміст повідомлення (див. роздруківку “Знайомимося з Керол Доннер”) Керол Доннер — американська художниця, сертифікована медична ілюстраторка. Членкиня Асоціації медичних ілюстраторів. Переможниця премії Lifetime Achievement. Близнюкам Максу та Моллі, персонажам “Магічної книги анатомії”, пощастило гайнути в подорож… людським тілом. Брат із сестрою готові обійти всі системи організму, аби знайти свого вередливого кота, який заблукав у чарівному анатомічному атласі. Тепер можливість “помандрувати” людським організмом є і у вас. Все, що ви хотіли б дізнатися про внутрішні органи людини, як вони працюють і для чого взагалі існують, — можна знайти на сторінках пригодницької книжки, від якої перехоплює подих. Вперше “Магічна книга анатомії” побачила світ 1986 року. Після цього твір неодноразово перевидавався на батьківщині у США, ставши бестселером. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
7. Фізкультхвилинка “А ти готовий?”
|
8. Перегляд відео “Соrpus. Музей людського тіла в Нідерландах”
|
Завдяки нідерландському музею Corpus подорож людським тілом можлива не лише на сторінках книжки, а й у реальності. Величезна будівля у формі людини, що сидить, розташована в місті Лейдені. Там можна, приміром, пострибати на язику, відчувши себе персонажами “Магічної книги анатомії” Керол Доннер.
А тепер гайда в подорож сторінками захопливої книжки! |
9. Опрацювання уривка “Чарівне перетворення”
1 |
Самостійне читання уривка дітьми (підр., с. 74) |
2 |
Вправа “Дай відповідь”
|
3 |
Вправа “Обери” Пригадайте події, про які йдеться у прочитаному уривку, та оберіть правильні варіанти відповідей (зош., с. 34, завд. 1).
|
4 |
Вправа “Віднови речення” Вставте пропущені букви у слова та відновіть речення з уривку (див. роздруківку “Віднови речення”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
10. Вправа “Поєднай”
|
З’єднайте лініями слова та їх значення (зош., с. 34, завд. 2). |
11. Вправа “5 кадрів”
|
Створіть діафільм за прочитаним уривком (див. роздруківку “5 кадрів”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
12. Таблиця ЗХД
|
Пригадайте, що ви дізналися на уроці, та доповніть таблицю ЗХД. |
13. Рефлексія
|