ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Небезпека поруч
УРОК 23. Органи дихання 
Як ми дихаємо?
Мета
- ознайомити з органами дихальної системи та їхніми основними функціями;
 - дослідити, який шлях проходить повітря в організмі людини;
 - дослідити, як відбувається дихання, що відбувається в організмі під час вдиху та видиху, як фізичні навантаження впливають на частоту дихання;
 - активізувати пізнавальну діяльність дітей;
 - збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
 - розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
 - виховувати спостережливість, допитливість, інтерес до вивчення людського організму.
 
Очікувані результати навчання
- учень / учениця знає органи дихальної системи людини;
 - пояснює, як відбувається дихання людини, послідовно називає органи, через які проходить повітря;
 - проводить дослідження за поданим планом, робить висновки;
 - створює навчальні моделі для пояснення процесів / явищ;
 - вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
 - об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
 - висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
 - підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
 - зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
 - ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
 - наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
 - робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
 - систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
 
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
 - робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
 - звичайний зошит;
 
- для проведення досліджень: сантиметрова стрічка, секундомір;
 - для поробки: ножиці, папір / картон, 2 соломинки для напоїв, 2 повітряні кульки, скотч, за бажання — шаблон “Модель дихальної системи”.
 
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
| 
       
  | 
    
       Привітайте одне одного і побажайте щось таке приємне, щоб спогади про це підтримували гарний настрій цілий день. Налаштуйтесь на позитивну і гарну роботу за допомогою руханки “Якщо ти щасливий”.  | 
    
2. Вправа “Емоції”
| 
       
  | 
      
         Упродовж дня ви переживаєте величезну кількість різних емоцій. Які емоції ви відчували сьогодні вранці? Розкажіть. 
  | 
      
3. Вправа “Пригадай”
| 
     
  | 
    
       Пригадайте наші мандри та дайте відповіді на запитання. 
  | 
    
4. Повідомлення теми і мети уроку
| 
     
  | 
    
       Подорожуючи дихальною системою людини, ми говоритимемо про органи дихання, дізнаємося, як і для чого людина дихає. Після цього уроку ви зможете: 
  | 
    
5. Вправа “Досліди”
| 
     
  | 
    
       Без повітря людина не може прожити навіть кілька хвилин. Вона постійно вдихає і видихає повітря впродовж усього життя. Проведемо декілька простих дослідів, які допоможуть нам впевнитися в цьому. Дослід 1: Затримайте дихання (можна закрити ніс і рот рукою). 
 
 Дослід 2: Покладіть руку собі на груди: що відбувається з грудною кліткою під час вдиху та видиху?  | 
    
    Методичні поради | 
    |
6. Фізкультхвилинка “Весела зарядка”
| 
       | 
7. Перегляд відео “Дихальна система”
| 
   
  | 
    
       Перегляньте відео і дізнайтеся, який шлях проходить повітря органами дихання. Запишіть основні поняття та факти у звичайний зошит. 
  | 
8. Вправа “Знайди помилки”
| 
     
  | 
    
       Люда написала есе про те, чому ліси називають “легенями планети”. Прочитайте текст і виправте помилки, які знайдете (зош., с. 44, завд. 4).  
           
         | 
9. Онлайн-вправа “Дихальна система людини”
| 
     
  | 
    
       Позначте на схемі складові дихальної системи людини. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ | 
10. Практична робота “Модель дихальної системи”
| 
     
  | 
    
       Створіть модель дихальної системи за інструкцією та розкажіть, який шлях проходить повітря в нашому організмі (підр., с. 99, завд. 3) (див. шаблон “Модель дихальної системи”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ 
           
        Підготуйте: папір, 2 соломинки для напоїв, 2 повітряні кульки, скотч. 
  | 
11. Вправа “Поміркуй”
| 
       
  | 
    
       Створіть модель дихальної системи за інструкцією та розкажіть, який шлях проходить повітря в нашому організмі (підр., с. 99, завд. 5).  
           
         | 
12. Рефлексія
        
  | 
| 
     
  | 
    
       Вправа “5 слів” 
  | 

