ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Небезпека поруч
УРОК 24. Дихаймо правильно.
Чи вміємо ми дихати?
Мета
- ознайомити дітей із змістом поняття “діафрагма”;
- поглибити знання про дихання людини;
- дослідити значення дихальних вправ для здоров’я і самопочуття людини;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати спостережливість, допитливість, інтерес до вивчення організму людини.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця знає, що таке діафрагма та де вона розташована;
- проводить дослідження за заданим планом, робить висновки;
- пояснює значення легень та діафрагми в організмі людини;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Цікаві факти про легені”;
- губка, тарілка з водою, повітряні кульки, паперові смужки.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Привітання “Веселе рукостискання” Діти об’єднуються у пари, стають одне навпроти одного, кажуть: “Доброго ранку!”. Торкаються обома долонями долонь сусіда / сусідки. Потім по черзі торкаються однойменними пальцями, починаючи з великого, щоразу висловлюючи побажання. Вітання завершується рукостисканням і словами: “Успіху тобі!”. |
2 |
Вправа “Крісло автора” Учні за бажання розповідають, як розпочався їхній ранок, що цікавого вони бачили, ідучи до школи. |
2. Вправа “Слово по колу”
|
Пригадайте минулий урок. Назвіть одне слово з теми уроку, яке найбільше запам’яталось. Слухайте уважно своїх друзів / подруг. Не повторюйтеся! |
3. Вправа “Чи вірите ви, що…”
|
Чи вірите ви, що…
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Подорожуючи органами дихання, Макс і Моллі зацікавилися, що таке правильне дихання, як правильно дихати, чому потрібно розвивати легені. Сьогодні ми разом із нашими мандрівниками шукатимемо відповіді на ці запитання. |
5. Вправа “Підпиши”
|
Пригадайте та підпишіть органи дихальної системи (зош., с. 45, завд. 1). |
6. Читання з позначками
|
Легені є одними з найважливіших органів, але що нам відомо про них? До прикладу, чи знали ви, що щохвилини людина вдихає близько трьох з половиною дволітрових пляшок повітря? Прочитайте цікаві факти про легені (див. роздруківку “Цікаві факти про легені”). Під час читання робіть позначки: ➕ — інформація, вже відома мені; ➖ — інформація нова для мене; ❗ — те, що здивувало / вразило; ❓ — хочу дізнатися про це більше. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
7. Вправа “Досліди і поясни”
|
Проведіть дослід, який ілюструє процес дихання. Обладнання: губка, тарілка з водою. Хід досліду: Уявімо, що губка — це легеня, тарілка — повітря, а вода — кисень. Покладіть губку у тарілку з водою. Як бачите, губка вбирає воду дуже повільно. Якби наші легені так само повільно вбирали кисень, організм не міг би нормально функціонувати.
В організмі цю роль виконує діафрагма (широкий м’яз, який розділяє легені й черевну порожнину). Чи знаєте, де вона розташована у вашому тілі? Спробуйте дихати за допомогою діафрагми. Покладіть руки на живіт і намагайтеся втягувати повітря так, щоб рука рухалася, але грудна клітка при цьому не піднімалася. Саме таке дихання, на думку лікарів, найбільш корисне. Уміння дихати — це правильне використання можливостей грудної клітки, дихальних м’язів і діафрагми. Від правильного дихання залежить здоров’я і тривалість життя людини. Краще за всіх уміють дихати співаки, музиканти, які грають на духових інструментах, спортсмени та йоги. Як ви гадаєте, чому? |
8. Фізкультхвилинка
9. Практична вправа
|
Перевірте, чи вмієте ви дихати різними способами (підр., с. 100, завд. 1). |
10. Вправа “Дай відповідь”
|
На запитання вчительки “Скільки вдихів і видихів ви робите за 1 хвилину?” троє дітей відповіли: 15, 20, 60 (підр., с. 100, завд. 2).
Інформація для вчителя Частота пульсу та дихання зумовлюється діяльністю людини. Коли ми спимо, наші серце і легені працюють повільно. Під час бігу, стрибків, плавання організм потребує більше кисню, тому дихання і серцебиття пришвидшуються. |
11. Перегляд відео “Дихальні вправи, які допомагають розслабитися”
|
Орися довідалася від тата, що за допомогою дихальної гімнастики можна покращити самопочуття і настрій. Перегляньте відео та дізнайтеся, що це за дихальні вправа. Виконайте одну із вправ дихальної гімнастики (підр., с. 101, завд. 3). |
12. Вправа “Розв’яжи рівняння”
|
Дідусь разом з онучкою Поліною щодня роблять дихальну гімнастику. Розв’яжіть рівняння і довідайтеся, скільки років дідусеві (зош., с. 45, завд. 3). |
13. Вправа “Обома руками”
|
Поліна намалювала для дідуся листівку. Наведіть її обома руками (зош., с. 45, завд. 4). |
14. Рефлексія
Сьогодні на уроці я:
|