ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Небезпека поруч
УРОК 25. Самі собі не шкодимо! 
Чому лікарі кажуть, що куріння вбиває?
Мета
- розповісти про шкоду куріння для організму людини;
 - спонукати вести здоровий спосіб життя без шкідливих звичок;
 - активізувати пізнавальну діяльність дітей;
 - збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
 - розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
 - виховувати здатність відмовлятися від шкідливих / небезпечних пропозицій, зокрема щодо куріння.
 
Очікувані результати навчання
- учень / учениця пояснює, як навколишнє середовище, харчування, фізична активність, стрес та інші фактори впливають на здоров’я людини;
 - визначає способи впливу сім’ї, друзів, однолітків, засобів масової інформації тощо на вибір здорової поведінки;
 - аналізує ризики та небезпеку вживання тютюну та інших шкідливих речовин;
 - здатний / здатна відмовитися від пропозиції, зокрема щодо вживання тютюну;
 - обґрунтовує свій вибір щодо здорової поведінки;
 - вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
 - об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
 - висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
 - підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
 - зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
 - ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
 - наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
 - робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
 - систематизує та узагальнює інформацію.
 
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
 - робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
 
- звичайний зошит;
 - роздруківка “Банка позитиву”;
 - стікери, аркуші паперу.
 
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
| 
       Доброго дня вам, любі малята!
           
  | 
    
2. Вправа “Банка позитиву”
| 
       
  | 
      
         Запишіть на стікері і “покладіть” у банку позитивне слово, яке починається на першу літеру вашого імені (див. роздруківку “Банка позитиву”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ | 
      
3. Вправа “Поясни”
      
  | 
    
4. Повідомлення теми уроку
| 
     
  | 
    
       Як не можна відновити зім’ятий аркуш, так само і наше здоров’я важко або навіть неможливо відновити, якщо на нього впливають шкідливі звички. Продовжуємо подорожувати органами дихання і дізнаємося, що і як шкодить легеням. Поговоримо про те, чим шкідливе куріння.  | 
    
5. Історична довідка
| 
     
  | 
    
       Тютюнопаління є найпоширенішою шкідливою звичкою. А чи цікаво вам дізнатися, як і коли з’явилась ця звичка? Тоді пропоную вам послухати історію тютюну. 
  | 
    
6. Вправа “Твоє ставлення”
| 
     
  | 
    
       18-річний Артем, брат четвертокласника Антона, затоваришував із хлопцями, які курять. Щоб почуватися своїм у їхньому товаристві, Артем теж спробував палити. Як ви ставитеся до такого рішення юнака? Чому? (підр., с. 102, завд. 1)  
           
         | 
7. Вправа “Продовж діалог”
| 
   
  | 
    
       На застереження Антона про шкідливість куріння старший брат відповів: “Якщо сигарети такі шкідливі, чому їх не заборонено продавати?”. Як би міг відповісти на це запитання четвертокласник? Продовжте діалог (підр., с. 102, завд. 2).  
           
         | 
8. Фізкультхвилинка “Раз, два, три”
| 
       | 
9. Перегляд відео “Наочний приклад. Чому шкідливе куріння”
| 
       Інформація для вчителя Відомо, що тютюновий дим містить понад 1200 різних хімічних сполук, серед яких небезпечними є смоли, чадний газ, нікотин та багато інших. 
  | 
10. Вправа “Розкажи”
| 
     
  | 
    
       Антон вирішив більше дізнатися про шкідливість паління. В анатомічному атласі хлопчик знайшов такі зображення. Чим небезпечне паління? Розкажіть (підр., с. 102, завд. 3).  
           
        Інформація для вчителя Куріння — це шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, одна з яких — нікотин, що викликає залежність. У людини, яка закурить вперше, може спостерігатися запаморочення, прискорення пульсу, шум в вухах, тремтіння рук. Тютюнопаління є однією з найпоширеніших шкідливих звичок. Тютюновий дим впливає практично на всі системи органів людини. Від куріння знижується працездатність, послаблюється імунітет, знижується пам’ять. Негативний вплив куріння проявляється у швидкій втомі, млявості, поганому апетиті, роздратованості, проблемах із дихальною системою… Тютюнопаління спричинює багато захворювань, зокрема курці частіше хворіють на рак легень.  | 
11. Математичні вправи
| 
       1  | 
    
       Пані Марічка має шкідливу звичку курити вдома. Дослідники підрахували, що під час паління в легенях курця осідає близько 3/4 смоли, яку містить дим, а в людей, що поряд, — у 10 разів менше. Скільки міліграмів смол осідає в легенях жінки за тиждень, якщо за день вона випалює 10 цигарок, в димі кожної з яких — 8 мг смол? А скільки — в її чоловіка пана Левка, що живе разом з нею? (підр. с. 102, завд. 4)  
           
         | 
| 
       2  | 
    
       Обчисліть, скільки грошей витрачає за тиждень людина, якщо щодня купує 2 пачки сигарет за ціною 44 грн? А за рік? За 10 років? (зош., с. 46, завд. 2)  
           
        
  | 
12. Вправа “Діалог”
| 
       
  | 
    
     Антон переконав брата не палити, але той боїться, що втратить через це своїх нових друзів. Що ви порадите хлопцю? Змоделюйте діалоги між братами (підр., с. 102, завд. 5).  
           
         | 
13. Вправа “Поміркуй”
| 
       
  | 
    
       Багато людей не палять і дотримуються здорового способу життя. Поміркуйте, що їх до цього спонукає. Запишіть (зош., с. 46, завд. 3).  
             
           | 
14. Рефлексія
        
  | 
| 
       
  | 
    
       Онлайн-вправа “Шкідливі звички” Перевірте, наскільки добре ви знаєте про шкоду паління. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ | 

