ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Там, де зароджується життя
УРОК 16. Дівчатка та хлопчики.
Як я з’явився / з’явилася на світ?
Мета
- спонукати до роздумів про унікальність, індивідуальність та важливість кожної людини незалежно від статі;
- формувати уявлення про поняття “стереотипи” та “гендер”;
- дослідити риси та захоплення хлопчиків та дівчат класу, виявити спільне;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати вміння підтримувати доброзичливі стосунки з однокласниками / однокласницями.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця спілкується з дітьми іншої статі, демонструючи повагу, приязнь та щирість у стосунках;
- розуміє, що таке стереотипи, знає про позитивний та негативний вплив стереотипів на життя людей;
- пояснює, що кожна людина є унікальною і має власні риси і здібності;
- усвідомлює та відстоює своє право на самовираження і реалізацію власних здібностей незалежно від гендеру;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- звичайний зошит;
- подарункова коробочка;
- для колажів: аркуші формату А2 або А3;
- роздруківки “Шукаємо спільне”, “Оціни”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
1 |
Вітання “Таємні коди” Ми сьогодні будемо вітатися не словами, а таємними кодами. Запропонуйте свої варіанти, наприклад: оплеск і два кліпання очима. Так по черзі передаємо вітання, доки дитина, що віталася першою, не отримає зворотне послання. |
Методичні поради |
|
|
2 |
Вправа “Подарунок” Коли йдуть чи їдуть у гості, часто беруть подарунок, аби потішити господаря. Яку річ ви б подарували своєму новому другові / новій подрузі? Є одна умова: її назва має починатися на ту саму букву, що й ваше ім’я. Передаючи подарункові коробочки одне одному, говоримо: “Я подарую … , тому що хочу, щоб …”. |
Методичні поради |
|
2. Вправа “Продовж речення”
|
|
Пригадайте, про що ми дізналися на минулому уроці, і продовжте речення. На минулому уроці я дізналася / дізнався… .
|
3. Повідомлення теми уроку
|
|
Подивіться на це фото. Як ви гадаєте, це хлопчик чи дівчинка? Чи можливо це визначити? Чому? ![]()
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про вас — хлопчиків та дівчаток. Поміркуємо, наскільки ви відрізняєтеся одне від одного і чи справді це залежить від статі. |
4. Вправа “Проста математика”
|
|
Бліц-опитування — відповідаємо швидко і точно. Розпочали!
|
5. Вправа “Власні приклади”
|
|
Моллі замислилася, чи багато відмінностей між чоловіками і жінками, хлопчиками і дівчатками. Поспостерігавши за однолітками, вона виявила чимало спільного (підр., с. 125, завд. 2).
|
6. Фізкультхвилинка “А Рам-Зам-Зам”
|
|
Танцюйте, співайте і веселіться разом із персонажами фізкультхвилинки! Пісня, що легко запам’ятовується, та радісна мелодія припадуть вам до душі. Доберіть власні рухи до оригінальної музики.
|
7. Перегляд відео “Стать і гендер”
|
|
Мабуть, вам уже неодноразово доводилося чути слово “гендер”. Але що воно означає? На це питання важко відповісти навіть дорослим. Здається, що гендер — це якийсь синонім до слова “стать”. Але все трохи цікавіше. Згадайте, про що ми говорили на початку уроку. Зовні ми не так вже й сильно відрізнялися б одне від одного… якби не одяг. Проте, крім одягу, є ще купа речей, які звикли ділити на “дівчачі” та “хлопчачі”: заняття, іграшки тощо. Але чому так відбувається? Невже так багато залежить від статі? Ну… майже. Але не від статі, а від гендеру. То що ж це таке? |
8. Вправа “Поясни свою позицію”
|
|
Макс припустив, що хлопчики сильніші та кмітливіші від дівчаток. Чи погоджуєтеся ви з ним? Чому? (підр., с. 125, завд. 3)
Відео “Гендерні стереотипи”
Онлайн-вправа “Славетні українці та українки” ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
9. Дослідження “Шукаємо спільне” (див. роздруківку “Шукаємо спільне”)
Методичні поради |
|
|
Насправді не існує розподілу на “жіночі” та “чоловічі” справи, професії, ігри. Тож кожен може обирати те, що йому до вподоби. І ви теж. |
|
10. Вправа “Оціни”
|
|
Оцініть співпрацю учасників та учасниць вашої групи. Позначте твердження, які характеризують вашу роботу. В кінці обведіть відповідний смайлик (див. роздруківку “Оціни”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
11. Колаж “Ми різні”
Методичні поради |
12. Рефлексія
|



