ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Шлях назовні
УРОК 25. Ми різні — ми рівні.
Чи робить нас різними колір шкіри?
Мета
- допомогти кожній дитині з’ясувати, в чому вона неповторна, і навчитися бачити цінність і неповторність в інших людях;
- з’ясувати, чому в людей різний колір шкіри;
- допомогти дітям усвідомити, що всі люди заслуговують рівних прав незалежно від кольору шкіри, національності, віри, статі тощо;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до вивчення організму людини.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця аргументує, що права людини, зокрема дитини, завжди слід поважати та захищати;
- пояснює, чому слід реагувати на факти зневаги до людської гідності та порушень прав дитини; поводиться так, щоб не ображати гідність інших (дітей і дорослих);
- доводить на конкретних прикладах важливість приймати кожну людину як неповторну та рівну іншим, незалежно від її раси, кольору шкіри, переконань, статі, походження, майнового стану, місця проживання, фізичних і розумових особливостей та інших ознак;
- розпізнає та засуджує ознаки тиску та насилля, дискримінації за певними ознаками;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- кольорові олівці.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Привітаємось любенько (кивком голови вітаємося із сусідом / сусідкою), Усміхнемося раденько (усміхаємося сусіду / сусідці). Сонячний заряд візьмемо (підняти руки вгору, потягнутися до сонечка); З ним у країну знань підемо! (тихенько крокуємо). |
2. Вправа “Ми — художники”
|
Уявіть себе художниками. Якими б фарбами ви намалювали свій сьогоднішній ранок? Чому? |
3. Вправа “Продовж речення”
Ми подорожуємо… .
|
4. Вправа “Займи позицію”
|
Поміркуйте над питанням і займіть позицію. Доведіть свою думку. ЧИ РОБИТЬ НАС РІЗНИМИ КОЛІР ШКІРИ? |
Методичні порадиЗапропонуйте учням дискусійне питання і попросіть їх визначити власну позицію щодо нього. На дошці накресліть шкалу, на якій позначте три позиції. ![]() Запросіть учнів стати біля позиції, яка відображає їхню думку щодо обговорюваної проблеми. Оберіть кількох учнів і попросіть їх обґрунтувати свою позицію (пояснити, чому вони стоять саме тут). Можна запропонувати такий початок відповіді: “Я вважаю…, тому що …”. Після викладу різних поглядів або в кінці уроку запитайте, чи не змінив хто-небудь своєї думки. Якщо такі учні є, запропонуйте їм стати на відповідне місце біля шкали. |
5. Повідомлення теми уроку
|
Як у природі кожна рослина і тварина по-своєму гарні, так і кожна людина красива і неповторна незалежно від того, який колір шкіри, волосся або очей вона має. Сьогодні ми будемо дізнаватися більше одне про одного та самих себе, говортимемо про неповторність кожної людини. |
6. Вправа “Поясни”
|
Настя звернула увагу на те, що шкіра її знайомих має різне забарвлення: Іринчина дуже світла, у Валерія — смаглява, у Марселя — темно-коричнева. Дівчинка замислилася: чому це так? Чи можете ви це пояснити? (підр., с. 136, завд. 1) ![]() ![]() |
7. Вправа “Обчисли і дізнайся”
|
Люди можуть мати різний колір шкіри. Обчисліть вирази, результати зіставте з ключем і дізнайтеся назву речовини, яка відповідає за забарвлення нашої шкіри (зош., с. 61, завд. 1). ![]() ![]() Інформація для вчителя Наша шкіра вміє виробляти особливий пігмент — меланін, який захищає нас від ультрафіолетових променів. Що більше меланіну утворюється в нижніх шарах шкіри, тим темніший її відтінок. Саме меланін визначає різницю кольору шкіри у представників різних рас. У темношкірих його багато, а у представників білої раси — набагато менше. Вчені припускають, що перші люди багато тисячоліть тому жили в Африці і були темношкірими: велика кількість меланіну допомагала їм захиститися від палючого сонця. Лише пізніше, перекочувавши на північ, частина людей втратила вже не потрібний їй меланін та “посвітлішала”. |
8. Фізкультхвилинка
9. Вправа “Поміркуй”
|
Як гадаєте, у людей більше спільного чи відмінного? Розгляньте фото. Чим відрізняються люди на ньому? Прочитайте висловлювання. Кому може належати кожна репліка? Що може бути спільного в цих людей? (підр., с. 136, завд. 2) ![]() ![]() |
10. Вправа “Дай пораду”
|
В одному класі з Мар’яном вчиться хлопчик із німецької родини на ім’я Адольф. Мар’ян вигадав йому образливе прізвисько і став дражнити однокласника. Як мають діяти інші діти, які помітили це? (підр., с. 137, завд. 3) ![]() ![]()
|
11. Соціальна реклама “Толерантність — основа сучасного світу”
|
12. Вправа “Прочитай і поясни”
|
Зберіть з літер слова і прочитайте вислів. Поясніть, як ви його розумієте (зош., с. 61, завд. 2). ![]() ![]() |
13. Вправа “Опиши себе”
|
Кожна людина неповторна і надзвичайно цінна незалежно від раси, переконань, статі тощо. Опишіть себе. Впишіть ознаки, які вас найкраще характеризують (зош., с. 61, завд. 3). ![]() ![]() |
14. Вправа “Розшифруй своє ім’я”
|
Четвертокласники “розшифровували” свої імена. Виконайте таке завдання і ви. Доберіть до кожної літери свого імені слово, яке вас характеризує (підр., с. 137, завд. 5). ![]() ![]()
|
15. Рефлексія
|
16. Домашнє завдання
|
Дізнайтеся більше про зовнішній вигляд людей різних національностей, намалюйте їх і влаштуйте виставку “Ми — різні! Ми — рівні!” (підр., с. 137, завд. 4). ![]() ![]() |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |