ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Робота мрії для кожного вірусу
УРОК 10. Вакцини — справжні герої.
Навіщо потрібні вакцини?
Мета:
- Поглиблювати знання дітей про мікроорганізми;
- розширювати уявлення про вакцини, їх значення для здоров’я людей;
- формувати уявлення про соціальну рекламу, заохочувати творчість дітей і дати можливість спробувати себе в ролі рекламістів;
- спонукати дітей бути активними, проявляти ініціативу;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати в дітей свідоме та відповідальне ставлення до свого здоров’я.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця розуміє, що таке вакцини, пояснює їх значення для збереження здоров’я;
- аналізує способи запобігання неінфекційним та інфекційним захворюванням;
- розповідає про винаходи та винахідників, пояснює вплив їхніх ідей на повсякденне життя та збереження довкілля;
- створює простий візуальний медіапродукт (комікс);
- передає зміст усного повідомлення (послідовність подій у розповіді, перелік ознак в описі, наведені аргументи в міркуванні);
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- здійснює самостійний пошук інформації, виокремлює факти з медіатекстів;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- роздруківки “Діаграма Венна”, “Таблиця «ЗХД»”;
- аркуші паперу, кольорові олівці.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Покажи настрій” Діти, як ви гадаєте, який у мене сьогодні настрій? Так, він гарний. А який ще буває настрій? (Веселий, радісний, сумний, поганий тощо.) Як ви можете дізнатися, який настрій у інших? (За виразом обличчя.) Покажіть різні вирази обличчя: Коли нам сумно — ми робимо так. Коли ми здивовані — робимо ось так. Коли ми налякані — ми ось такі. Коли ми сердимося — ми вже інші. А коли ми радіємо — то так. Дякую, що показали і розповіли мені про настрій.
|
2 |
Вправа “Побажання” Побажайте одне одному щось гарне і приємне. Я вам всім бажаю бути на уроці уважними, активними, кмітливими, винахідливими; бажаю вам відчути радість і задоволення від роботи. Нехай цей урок залишить у вас міцні знання та чудовий настрій. Отже, усміхаємося і з гарним настроєм розпочинаємо урок. |
2. Вправа “Порівняй”
|
3. Вправа “Прочитай і пригадай”
|
Прочитайте чудернацький текст. Чи зрозуміли ви, про що йдеться? Що ви для цього зробили?
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Вправа “Розкодуй” Щоб дізнатися, які таємниці ми сьогодні будемо розкривати, розшифруйте слово та пояснення до нього.
|
5. Робота з таблицею “ЗХД”
|
Перш ніж ми вирушимо у віртуальну мандрівку, пригадаймо, що ми вже знаємо про вакцини. Заповніть першу колонку таблиці (див. роздруківку “Таблиця «ЗХД»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
Методичні порадиОб’єднайте учнів у пари або у групи. Дайте дітям 4–5 хвилин, щоб вони записали все, що знають про вакцини. На дошці накресліть таку саму таблицю і попросіть дітей поділитися своїми думками. Твердження, з якими згодні всі, запишіть у колонку “Знаю”. У колонці “Хочу дізнатися” так само запишіть питання. Зверніть увагу учнів, що в кінці уроку нові знання, які вони здобудуть із теми, треба буде внести в колонку “Дізнався / дізналася”. |
6. Вправа “Розкажи”
|
Розкажіть, як діє вакцина на організм людини. Прочитайте, як про це написано у пригоді (підр., с. 15, завд. 3). |
7. Руханка “Зима”
|
8. Перегляд відео “Як винайшли вакцини”
|
Перегляньте відео і дізнайтеся, як з’явилися вакцини.
Отже, перше справжнє щеплення зробив англійський медик Едвард Дженнер 14 травня 1796 року. Скільки років минуло з того часу? |
9. Відеопояснення “Вакцини — справжні герої”
|
Перегляньте відео і з’ясуйте, чому вакцини можна назвати справжніми героями.
|
10. Створення коміксу “Суперсила проти вірусів і бактерій”
|
11. Рефлексія
|
12. Домашнє завдання
|
Дослідження “Коли потрібне щеплення?”
|
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |