ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Робота мрії для кожного вірусу
УРОК 11. Знайомтесь: бактерії.
Де живуть бактерії?
Мета:
- Пригадати ознаки живих організмів;
- поглибити знання про бактерії;
- ознайомити дітей із будовою бактерій;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до дослідження живої природи.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця розуміє, що таке бактерії, називає їх ознаки;
- розповідає про користь і шкоду бактерій для людини;
- правильно використовує пристрої для пошуку і здобуття інформації природознавчого змісту;
- самостійно добирає та поширює необхідну інформацію природознавчого змісту;
- перевіряє достовірність інформації природничого змісту.
Обладнання
- Робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- роздруківки “Хмара слів «Бактерії»”, “Структура бактерії”;
- для пошуку інформації про бактерії: комп’ютери або інші пристрої, тематичні книжки та журнали з бібліотеки тощо.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Хто уважний — рукою махніть.
Усмішка піднімає настрій і тому, хто усміхається, і тому, хто її отримує. Отже, усміхніться одне одному. Людина з гарним настроєм краще почувається, навчається і працює. Мені дуже хочеться, щоб у вас сьогодні був гарний настрій. |
2. Вправа “Щоб бути здоровим / здоровою, я …”
|
Досліджуючи невидимий світ, ми часто говоримо про наше здоров’я. Пригадайте і скажіть, що ви робите, щоб бути здоровими. Починайте свою фразу так: “Щоб бути здоровим / здоровою, я …”. |
Методичні порадиЦю вправу можна проводити як за партами, так і у колі. Зверніть увагу дітей на те, що вони мають уважно слухати однокласників / однокласниць. Бажано не повторювати фраз, а пригадати якомога більше різноманітних дій, які допомагають зміцнити здоров’я. |
3. Вправа “Третій зайвий”
|
Закресліть подумки кожну третю букву і прочитайте слово.
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Продовжуючи знайомитися із темою “Світ невидимий”, ми сьогодні більше дізнаємося про світ бактерій. |
5. Онлайн-вправа “Ознаки живих організмів”
|
Пригадайте ознаки живої і неживої природи. Чи належать до живих організмів бактерії? ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
6. Перегляд відео “Бактерії”
|
Дізнайтеся більше про мікроби, переглянувши відео. Дивіться уважно: в кінці відео вікторина!
|
7. Вправа “Хмара слів”
|
Створіть хмару слів “Бактерії”. Напишіть те, що запам’ятали з теми (див. роздруківку “Хмара слів «Бактерії»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
Продовжте речення: “Як і всі живі організми, бактерії…”. |
8. Фізкультхвилинка “Киця, кицюня”
|
9. Вправа “Дізнайся”
|
У чайній ложці води зі ставка або в маленькій жменьці ґрунту живе безліч бактерій. Різноманітність бактерій вражає, а ще вони можуть дуже швидко розмножуватися. Бактерія може почати лишати потомство всього за 20–30 хвилин після народження! Якщо посадити одну бактерію кишкової палички в чашку, то через 8 годин виросте колонія її нащадків розміром із голівку шпильки — у ній буде 10 мільйонів бактерій! Порівняйте з населенням Києва — близько 3 мільйони людей. На Землі живе близько 5 мільйонів трильйонів трильйонів бактерій! Гуртом вони важать більше, ніж усі рослини та тварини разом. То Землю можна назвати планетою бактерій (звісно, жартома). Більшість бактерій складається з єдиної клітини. Ця клітина побудована набагато простіше, ніж клітини інших істот.
|
10. Вправа “Познач”
|
Четвертокласники дискутували про те, де найбільше скупчення бактерій. З чиєю гіпотезою ви погоджуєтеся? Позначте (зош., с. 8, завд. 2).
|
11. Шукаємо цікавенні факти про бактерії
|
Бактерії оточують нас скрізь та мають досить великий вплив на наше життя. Знайдіть по одному захопливому факту про бактерії. Будьте уважними — перевіряйте інформацію! А тепер поділіться своїми знахідками з однокласниками і дізнаєтеся ще більше!
|
12. Вправа “Запиши назву”
|
Бактерії є всюди! Вони оточують нас, вони живуть абсолютно скрізь — у всьому навколишньому просторі. Розташуйте числа в порядку спадання і запишіть назву науки, яка вивчає бактерії (зош., с. 8, завд. 1). Інформація для вчителя Бактеріологія (від давньогрецького βακτἠριον — “паличка” і λóγος — “слово”) — розділ біології, що вивчає бактерії, їх будову та життя. |
13. Рефлексія
|