ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Робота мрії для кожного вірусу
УРОК 12. Бактерії — і друзі, і вороги.
Де живуть бактерії?
Мета:
- Поглиблювати знання про бактерії;
- з’ясувати користь бактерій у природі та для людини;
- порівняти віруси та бактерії;
- удосконалювати вміння встановлювати взаємозв’язки між об’єктами живої та неживої природи;
- повправлятися у відмінюванні іменників, вдосконалювати вміння писати висловлювання;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до пізнання живої природи.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця порівнює бактерії та віруси, знаходить спільні та відмінні ознаки;
- розповідає про користь бактерій;
- здійснює пошук інформації природознавчого змісту, виокремлює факти з медіатекстів;
- перевіряє достовірність інформації природознавчого змісту;
- створює і оформлює письмове висловлювання, дотримуючись норм літературної мови;
- створює простий візуальний медіапродукт;
- творчо доповнює діалог;
- спілкується, щоб висловити свої емоції та вдячність;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- роздруківки “Банка позитиву”, “Порівнюємо віруси та бактерії”, “Бактерії говорять”, “Продовж речення”;
- стікери, ватман, клей;
- конструктор “Лего”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
1 |
Привітання Доброго дня вам, любі малята!
Передайте сусіду / сусідці свої привітання і усмішку. |
|
2 |
Вправа “Банка позитиву” Поділіться гарним настроєм з однокласниками та однокласницями. Придумайте позитивне слово, яке починається на першу літеру вашого імені, запишіть його на стікері і “покладіть” у банку (див. роздруківку “Банка позитиву”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУТепер кожен може навмання взяти з банки добре побажання, прочитати його і з гарним настроєм почати урок. |
2. Вправа “Зміни іменники”
|
|
Прочитайте іменники. Запишіть їх в орудному відмінку однини (зош., с. 7, завд. 2).
|
3. Вправа “Вірю — не вірю”
Методичні поради |
4. Вправа “Пригадай”
|
|
Лілі попросила своїх нових друзів розповісти їй про бактерії, адже вона про них майже нічого не знала. Мікі сказав, що бактерії, на відміну від вірусів, — повноцінні живі організми. Що це означає? (підр., с. 16, завд. 1)
|
5. Вправа “Відновіть діалог”
|
|
Оксана вирішила більше дізнатися про бактерії. Відновіть її діалог із татом і розіграйте його в парах (підр., с. 16, завд. 2).
|
6. Вправа “Порівняй”
|
|
Деякі люди помилково вважають, що різниці між вірусами і бактеріями немає. Доведемо, що між ними різниця існує — ще й неабияка! Пригадайте, що ви знаєте про віруси і бактерії. Проаналізуйте цю інформацію. Поміркуйте і запишіть, що в них спільного і чим вони відрізняються (див. роздруківку “Порівнюємо віруси та бактерії”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
7. Фізкультхвилинка “А ти готовий?”
|
|
8. Вправа “Займи позицію”
|
|
Поміркуйте над питанням і займіть позицію. Доведіть свою думку. БАКТЕРІЇ — ВОРОГИ ЧИ ДРУЗІ? |
Методичні поради |
|
9. Перегляд відео “Бактерії — друзі чи вороги природи?”
|
|
Бактерії нас оточують усюди. Ми їх не бачимо, але вони суттєво впливають на наше життя. Уважно перегляньте відео і дізнайтесь, як саме.
|
10. Вправа “Досліди”
|
|
Після розмови Оксана пошукала інформацію в різних джерелах і довідалася, чим корисні бактерії. Бактерії:
|
Методичні поради |
|
11. Рефлексія
|
|
|
|
Вправа “Продовж речення” (див. роздруківку “Продовж речення”) ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |


