ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Робота мрії для кожного вірусу
УРОК 13. Будиночок для бактерій.
Де живуть бактерії?
Мета:
- Поглиблювати знання про бактерії;
- з’ясувати користь бактерій для людини, формувати уявлення про їх використання в господарстві;
- ознайомити з професією біотехнолога;
- розвивати винахідливість, творчі здібності, фантазію;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до пізнання живої природи.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця встановлює взаємозв’язки між об’єктами живої та неживої природи;
- розповідає, чим корисні бактерії для людини, наводить приклади їх застосування;
- називає ознаки сенкана, створює сенкан самостійно;
- виконує творчу роботу і презентує її;
- виконує прості геометричні побудови за зразком чи творчим задумом;
- економно використовує матеріали під час виготовлення виробу;
- дотримується безпечних прийомів праці під час використання інструментів та пристосувань (використання клею, предметів з гострими частинами).
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Смайлик”, “Смс-повідомлення”;
- для творчої роботи: 4 аркуші двостороннього кольорового паперу, ножиці, клей, фломастери, кольорові олівці.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
На дошці — зображення радісного смайлика (див. роздруківку “Смайлик”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУНумо, діти, підведіться!
Бажаю вам усім гарного настрою, легкої і приємної роботи на уроці. А зараз усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і слухняними. Щоб не просто слухали, а чули.
|
2. Вправа “Пригадай”
|
3. Онлайн-вправа “Сенкан «Бактерії»”
|
Поміркуйте і поясніть, чому бактерії — важлива частина природи. Пригадайте особливості сенкана. Відновіть послідовність рядків так, щоб утворився сенкан. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Сьогодні ми продовжимо подорож світом мікроорганізмів. Дізнаємося нові цікаві факти про бактерії, а ще побудуємо будиночки для них. |
5. Суперсили бактерій
|
Світ бактерій різноманітний і цікавий. Як ви гадаєте, чим іще нас можуть здивувати мікроорганізми? Орієнтовний зміст розповіді Бактерії, хоч і невидимі для неозброєного ока, але мають неабияку силу. Мікроскопічні істоти із різноманітними суперздібностями дуже допомагають людині у веденні господарства, виробництві товарів та послуг. Є бактерії, які очищують стічні води. Вони руйнують шкідливі речовини, перетворюючи їх на нешкідливі. Пропустити бруднющу воду через резервуар із такими бактеріями — і вона знову придатна для використання! Є бактерії, які в процесі своєї життєдіяльності виробляють метан. Це газ, що є джерелом енергії. А є бактерії, що вміють виробляти липку речовину, в 4 рази міцнішу за суперклей. Вона нетоксична і чудово розкладається — чи не диво? Є бактерії, які здатні виробляти такий надзвичайно корисний метал, як мідь. Мідь необхідна для виготовлення електричних дротів і безлічі потрібних людям приладів, а її запаси в земній корі обмежені. Тому бактерії тут можуть стати справжніми рятівниками. Надзвичайно важливі бактерії для сільського господарства — вони допомагають людям виробляти добрива, перетворюючи органічне сміття на перегній. Лише подивіться, що бактерії здатні зробити з миски овочів та фруктів. Ось як невидиме стає видимим! Відео-таймлапс “Як фрукти та овочі перетворюються на перегній” А хто ж ті чарівники, що відкривають і застосовують суперсили бактерій не лише на користь людству, а ще й без шкоди довкілля? Це біотехнологи — люди, що займаються використанням живих організмів у виробництві.
|
6. Фізкультхвилинка “А Рам-Зам-Зам”
|
Танцюйте, співайте і веселіться! Слова, що легко запам’ятовуються, та радісна мелодія припадуть вам до душі. |
7. Творча робота “Будиночок для бактерій”
|
Лілі подружилася з вірусами, а Міріам та Сергій придумали захопливу гру… з бактеріями! Звісно, не зі справжніми. Діти створили їх із підручного матеріалу і побудували для них затишний будиночок. Створіть іграшкову оселю для своїх улюблених персонажів, користуючись підказками.
|
Методичні порадиТворча робота з займе більшу частину уроку. Це завдання діти можуть виконувати індивідуально, а можна об’єднати їх у групи. |
8. Презентація виконаних робіт
9. Рефлексія
|
|
|
Вправа “Смс-повідомлення” (див. роздруківку “Смс-повідомлення”) ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
10. Домашнє завдання
|
Поміркуйте, яким був би наш світ, якби з нього зникли всі бактерії. Підготуйте проєкт і презентуйте його в класі (підр., с. 17, завд. 5). |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |